V vročini se umaknite v gozd. Tukaj so razlogi, zakaj

Senior couple walking together in a forest
Foto: monkeybusinessimages iz iStock

Poletna vročina nas pogosto prežene v iskanje senčnih kotičkov in naravne svežine. Eden izmed najbolj blagodejnih pobegov pred mestnim vrvežem in žgočim soncem je vsekakor sprehod po gozdu. Ta čudovit naravni prostor ponuja veliko več kot le prijetno temperaturo – tako za mlajše kot za starejše ljudi je lahko pravi balzam za telo in dušo.

Gozd kot naravno zdravilišče

Raziskave potrjujejo, da ima preživljanje časa v naravi številne pozitivne učinke na zdravje, še posebej v zrelih letih. Gozdovi nudijo v prvi vrsti naravno ohladitev. Drevesa ustvarjajo prijetno senco in znižujejo temperaturo zraka. Gozdni zrak je vlažnejši in bogatejši s kisikom, kar olajša dihanje in razbremeni srce.

Zeleni odtenki, šelestenje listja in ptičje petje dokazano pomirjajo živčni sistem in zmanjšujejo raven stresa. Sprehodi v gozdu zmanjšujejo raven kortizola (stresnega hormona) ter povečujejo občutek notranjega miru in zadovoljstva. Hkrati naj bi fitoncidi – naravne snovi, ki jih sproščajo drevesa – spodbujali delovanje imunskega sistema in zavirali vnetne procese v telesu. Mehka, a razgibana gozdna tla ter naravne ovire (korenine, kamenje) blagodejno vplivajo na mišice in sklepe ter pomagajo ohranjati ravnotežje in koordinacijo, ki sta ključna elementa pri preprečevanju padcev pri starejših.

Kaj pa družba?

Pohodi v gozd so lahko tudi odlična priložnost za druženje. Vključitev v lokalne pohodniške skupine ali srečanje s prijatelji na gozdni poti prinašata veselje, povezanost in preprečujeta osamljenost, ki je v starosti pogost izziv.

Kako pa poskrbeti za varnost, da vedno najdemo pot iz gozda?

Čeprav je gozd prijazen in zdravilen, je dobro biti pripravljen. Da bi bil gozdni sprehod varen, priporočamo:

  • Izberite označene poti: Držite se dobro označenih in urejenih poti, kjer so kažipoti in markacije jasno vidni.
  • Uporabljajte aplikacije za orientacijo: Brezplačne aplikacije ponujajo karte in GPS sledenje tudi brez internetne povezave. Lahko tudi na Google zemljevidu nastavite, kdo lahko sledi vaši lokaciji.
  • Obvestite bližnje: Pred odhodom sporočite nekomu, kam se odpravljate in kdaj se nameravate vrniti. Pokažite vsaj približno pot.
  • Primerna oprema: Nosite udobno obutev z dobrim oprijemom, klobuk proti soncu, vodo in prigrizek. Priporočljivo je imeti s seboj tudi osnovni komplet prve pomoči in napolnjen mobilni telefon.
  • Vzemite si čas: Gozdni sprehod ni tekma. Hodite počasi, poslušajte naravo, opazujte okolico in uživajte v vsakem koraku.

Poletni pobeg v gozd ni le prijetna osvežitev – je zdravilna praksa, ki starejšim pomaga ohranjati fizično vitalnost, duševno ravnovesje in družbeno povezanost. Če upoštevamo nekaj osnovnih varnostnih napotkov, je gozd varen, topel in dobrodošel prostor, kamor se je vedno vredno znova vračati.

Nadja Jurca

Urednica portala MojPrihranek.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.