Rdeči križ Slovenije je neodvisna, humanitarna organizacija nacionalnega pomena, ki deluje na področju Republike Slovenije in je sestavni del mednarodnega gibanja Rdečega križa.
Rdeči križ Slovenije je enakopravni član Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca in Mednarodnega odbora Rdečega križa iz Ženeve.
Pravno podlago za delovanje nacionalnega društva predstavljajo Ženevske konvencije, Zakon o Rdečem križu Slovenije (Ur. l. RS št. 7/93), Zakon o društvih v RS, Statut RKS ter drugi predpisi v Republiki Sloveniji. RKS deluje po temeljnih načelih Gibanja RK in pomaga ljudem ne glede na raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje.
Organiziran je kot enotno, nacionalno društvo v 12 regijah, 56 območnih združenjih Rdečega križa in 899 Krajevnih organizacijah RK po Sloveniji. Ima 179.586 članov in 29.764 aktivnih prostovoljcev.
Za financiranje dejavnosti in uresničevanje programov RKS pridobiva sredstva od donacij, prispevkov, proračunskih sredstev, lastne dejavnosti, iger na srečo, stalnih in občasnih akcij zbiranja sredstev, članarine in drugega …
Dejavnost RKS je vezana na programe s posebnimi pooblastili, ki jih je R Slovenija, na podlagi Ženevskih konvencij in Zakona o RKS, zaupala nacionalnemu društvu:
– poizvedovalno službo,
– krvodajalstvo,
– izvajanje usposabljanja za prvo pomoč,
– pomoč ob elementarnih in drugih nesrečah,
in programe, ki jih Rdeči križ Slovenije opravlja kot temeljno poslanstvo:
– socialno dejavnost,
– vzgojno-zdravstveno dejavnost,
– delo z mladimi,
– širjenje znanj o RK mednarodnem humanitarnem pravu.
Rdeči križ Slovenije v okviru svoje dejavnosti razvija tudi mednarodno sodelovanje, daje poseben poudarek programom pridobivanja sredstev, založništvu in letovanju otrok.
Poizvedovalna služba
Služba za poizvedovanje je ena temeljnih dejavnosti, ki izhajajo iz določil Ženevskih konvencij, Zakona o RKS in Statuta RKS. Služba v skladu s pristojnostmi deluje na ravni nacionalnega urada na sedežu RKS in v območnih združenjih.
Njena temeljna naloga je delovanje v vojni in drugih izrednih razmerah, t.j. poizvedovanje za izginulimi oz. pogrešanimi osebami, posredovanje družinskih sporočil, vodenje evidenc, združevanje družin, sodelovanje pri evakuacijah.
Med pomembne naloge poizvedovalne službe sodi skrb za usposabljanje kadrov, obnavljanje znanj in pripravljenost za delovanje v izrednih razmerah. Vse navedene aktivnosti so namenjene vojnim ujetnikom, pogrešanim osebam, beguncem, razseljenim osebam, posebna pozornost pa je namenjena onemoglim in otrokom.
Krvodajalstvo
Rdeči križ Slovenije s svojimi 56 Območnimi združenji organizira krvodajalske akcije že od leta 1953 dalje in po uspešnosti sodi v sam evropski vrh.
Rdeči križ Slovenije poleg organizacije krvodajalskih akcij in srečanj, skrbi tudi za obveščanje javnosti, osveščanje in vzpodbujanje krvodajalstva.
Letno z organizacijo krvodajalskih akcij zagotavlja več kot 100.000 krvodajalcev in ca 45.000 litrov, kar zadošča potrebam zdravstva v Sloveniji. Krvodajalstvo v Sloveniji je prostovoljno, brezplačno in anonimno.
Prva pomoč
Najzahtevnejši programi prve pomoči so namenjeni usposabljanju pripadnikov enot Civilne zaščite, gasilcev, bolničarjev, reševalcev, ekip RK in pripadnikov slovenske vojske.
Rdeči križ v sodelovanju s strokovnjaki skrbi tudi za usposabljanje predavateljev pouka PP, zdravnikov in medicinskih sester, območna združenja pa organizirajo in izvajajo tečaje PP za laike, voznike motornih vozil, delavce v podjetjih in ustanovah ter vse, ki ta znanja potrebujejo.
Strokovni center RKS za prvo pomoč, v katerem delujejo priznani strokovnjaki – zdravniki specialističnih področij, skrbi za doktrino in strokovno izvedbo programov.
Člani ekip prve pomoči CZ in RKS, ki delujejo v enotah občinskih uprav za Civilno zaščito RS, obnavljajo in preverjajo znanje iz PP tudi na vsakoletnih regijskih, državnem in mednarodnem tekmovanju.
Pomoč ob elementarnih in drugih nesrečah
Rdeči križ Slovenije se vključuje v pomoč ob elementarnih nesrečah doma in v tujini. Pomoč se nanaša na pošiljanje konvojev materialne pomoči v obliki prehrambenih artiklov, higiene, oblačil, obutve in pohištva ter bele tehnike.
Pri posredovanju pomoči ob elementarnih nesrečah na teritoriju Slovenije RKS tesno sodeluje z Upravo za zaščito in reševanje RS, pri posredovanju pomoči v tujino pa z Vlado RS, pristojnimi ministrstvi, Mednarodno federacijo Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter drugimi nacionalnimi društvi.
RKS ima organizirane nastanitvene enote v Ljubljani, Novi Gorici in Novem mestu in Stacionarij v Mariboru. Namenjeni so nastanitvi in oskrbi prebivalstva ob večjih naravnih in drugih nesrečah. V izrednih razmerah lahko sprejmejo in oskrbijo 300 najbolj ogroženih prebivalcev. V okviru Stacionarija in Nastanitvenih enot delujejo enote RKS, ki skrbijo za postavitev, oskrbo in celotno delovanje in ki se udeležujejo vsakoletnih izobraževanj in usposabljanj.
Socialna dejavnost
Programi socialne dejavnosti so najobširnejši programi konkretne in neposredne pomoči.
Rdeči križ Slovenije v okviru socialne dejavnosti nudi stalno in občasno pomoč v obliki prehrane, higienskih artiklov, obleke, obutve, šolskih potrebščin in pohištva. Izjemoma pomaga tudi z enkratnimi finančnimi pomočmi in organizira brezplačna letovanja otrok ter starostnikov iz socialno ogroženih okolij.
Poleg materialne in finančne pomoči prostovoljci organizacije izvajajo sosedsko pomoč v obliki pomoči v storitvah, prijateljskih obiskih na domu in ohranjanju stikov.
Območna združenja RKS izvajajo srečanja starostnikov, podpirajo delo skupin za samopomoč in osebnostni razvoj, razvijajo sosedsko pomoč, skrbijo za brezdomce.
V okviru Postaj Rdečega križa občane seznanjajo z zdravim načinom življenja, nudijo brezplačne meritve krvnega tlaka, holesterola in sladkorja, jim pomagajo v stiski in jim svetujejo. Nekatera območna združenja RKS izvajajo razvoze kosil za starostnike, vodenje javnih kuhinj, nego na domu, organizacija telesnih aktivnosti in druge.
Zdravstveno vzgojna dejavnost in preventiva
Območna združenja Rdečega križa Slovenije že vrsto let organizirajo predavanja, kvize, tekmovanja in okrogle mize na temo zdravega načina življenja in preprečevanja najpogostejših bolezni sodobnega časa, predvsem kroničnih obolenj in raznih zasvojenosti.
Krajevne organizacije RK pogosto organizirajo tudi merjenja krvnega sladkorja, holesterola in krvnega tlaka.
V okviru Založbe RKS izhajajo različne publikacije, priročniki, brošure, zloženke, plakati in druga gradiva, namenjene mladim in najmlajšim, skrbi za zdrav način življenja, preprečevanju bolezni sodobnega časa, prvi pomoči, vzpodbujanju krvodajalstva idr.
Mladim v Rdečem križu Slovenije namenjamo še posebno pozornost. V delo in izvajanje programov se uspešno vključujejo srednješolci in študentje.
V večini slovenskih osnovnih šol so organizirani krožki Rdečega križa Slovenije, ki delujejo kot oblika prostočasnih dejavnosti. Veliko pozornosti namenjajo sosedski pomoči, zdravemu načinu življenja, humanim odnosom v družbi in drugemu.
Letovanje
V dejavnost Rdečega križa Slovenije sodi tudi organizacija letovanj otrok, med drugim zdravstvenih in letovanj otrok iz socialno ogroženih družin.
Letovanja otrok izvajamo tudi v okviru lastnih zmogljivosti t.j. v Mladinskem zdravilišču in letovišču RKS Debeli rtič in v Mladinskem počitniškem domu Frankopan Punat OZ RK Maribor na otoku Krku v Republiki Hrvaški.
V mladinskem zdravilišču in letovišču, ki deluje že od leta 1956, letno letuje in se zdravi do 15.000 otrok.
Izven poletne sezone v MZL Debeli rtič poteka tudi brezplačno zdraviliško letovanje in okrevanje starostnikov iz socialno ogroženih okolij, organizacije seminarjev za razna društva, izobraževanja idr.
Sredstva za brezplačno letovanje otrok in starostnikov RKS pridobiva na razpisih FIHO in v vseslovenskih akcijah zbiranja sredstev »Peljimo jih na morje.«
V letu 2008 smo iz akcije Peljimo jih na morje zagotovili brezplačno letovanje 117 starostnikom, iz sredstev FIHO pa 198.
Širjenje znanj
Širjenje znanj o Rdečem križu in mednarodnem humanitarnem pravu RKS je namenjeno predvsem mladim članom, mentorjem v šolah, novim prostovoljcem, pedagogom, zdravstvenim delavcem, pripadnikom oboroženih sil in predstavnikom medijev. Izobraževanja potekajo v obliki predavanj, seminarjev in delavnic.
Rdeči križ Slovenije razvija tudi mednarodno sodelovanje, navezuje stike z drugimi nacionalnimi društvi, sodeluje na konferencah, skupščinah in simpozijih ter se udeležuje izobraževanj, srečanj, delavnic, akcij pomoči in solidarnosti na mednarodni ravni.
Ob koncu: prispevki prek SMS
Mobitelovi GSM uporabniki (naročniki Mobitel GSM in Mobiuporabniki) in Si.mobilovi (naročniki in uporabniki predplačnega sistema HALO), lahko prispevajo prostovoljne prispevke in podarijo sredstva prek storitve SMS Donacije za Rdeči križ Slovenije. Klikni TUKAJ!