Stroka: Previdno pri graditvi sistema dolgotrajne oskrbe starejših

Predsednik skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS) Milan Krajnc je zaskrbljen, ker razmislek odločevalcev o dolgotrajni oskrbi starejših v celoti izhaja iz zagotavljanja vzdržnosti javnih financ. Po njegovih besedah tako formalni kot neformalni sektor oskrbe pešata, zato je iluzorno, da bi neformalna oskrba v velikem obsegu nadomestila formalno.

Franci Imperl iz družbe FIRIS je poudaril, da bi morali domovi za starejše slediti načelom odnosne dolgotrajne oskrbe. Izvajalcem ne smemo dodeliti nalog ampak uporabnike, je ponazoril. Opozoril je tudi na problem politične izbire vodilnih v domovih.

Tudi direktor socialne inšpekcije Peter Stefanoski je kot izhodišče pri pripravi zakonodaje izpostavil prav potrebe uporabnikov, hkrati pa je opozoril na nujnost medgeneracijskega sodelovanja pri tem.

Po mnenju namestnika predsednika upravnega odbora SSZS Dragana Žoharja pomanjkanje denarja ne sme biti ovira ampak dodatna spodbuda pri sprejetju zakona o dolgotrajni oskrbi, ki nastaja že skoraj desetletje. Opozoril je na nevarnost zaletavega nadomeščanja institucionalne oskrbe starejših z oskrbo na domu, saj je slednja še dražja.

Predsednik organizacije AGE Platform Europe Marjan Sedmak je izpostavil pomen celovite podpore starejšim, da čim dlje in v čim večji meri poskrbijo sami zase. Pri tem pa je Davor Dominkuš z ministrstva za delo spomnil na pomembno vlogo, ki jo imajo pri oskrbi starejših družina, medsosedski odnosi, prostovoljstvo in nevladne organizacije.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.