‘Z malo dobrote do sreče na vrvici’ je Slovensko združenje inštruktorjev – Center za šolanje psov vodičev in psov spremljevalcev iz Maribora, ki sicer deluje v vsej Sloveniji, poimenovalo akcijo, v kateri bi radi tokrat zbrali sredstva za nakup in šolanje psa pomočnika za tetraplegika Mirico Ačko in Stojana Rozmana.
Inštruktorji zdaj že šolajo in usposabljajo dve labradorki za psa spremljevalca za invalidne osebe. »Paradoks je, ker imajo slepe osebe imajo psa vodnika sofinanciranega pri Zavodu za zdravstveno varstvo kot medicinski pripomoček, invalidne osebe pa ne. Zaradi tega zbiramo sredstva za nakup in šolanje, saj so stroški veliki,« pravi mag. Darinka Lečnik-Urbancl, vodja projekta Psi pomočniki.
Inštruktorji opravljajo svoje delo prostovoljno. Psi, ki jih pripravljajo oz. usposabljajo za psa spremljevalca (pri invalidnih osebah) ali pa za psa vodnika (pri slepih osebah), živijo pri inštruktorjih. Preden se odločijo, kateri pes je primeren za usposabljanje, opravijo z njim vrsto testov. Usposabljanje za ene in druge se razlikuje, saj se morajo naučiti opravljanja različnih nalog. Izredno pomembno je tudi, da novi lastniki s psom navežejo pristen odnos. Ne smemo pozabiti, da so ti psi živa bitja, ki nam sicer služijo in pomagajo, a niso ne orodje ne igrača, ki bi jo zavrgli, ko je več ne potrebujemo ali želimo poleg sebe.
Za enega psa spremljevalca morajo zbrati 8.000 evrov, stroški krijejo veterinarske preglede, osem- do desetmesečno šolanje psa, hrano, cepljenja, uvajanje invalidne osebe na psa, ki traja najmanj 15 dni. Inštruktorji delajo kot prostovoljci v svojem prostem času. Pse imajo pri sebi in ga vzgajajo za spremljevalca invalidne osebe oziroma za psa vodiča slepe osebe.
Če pse šolajo za spremljevalca invalidne osebe, novega lastnika in psa kmalu povežejo, sploh, ker invalidne osebe potrebujejo psa za različne naloge (vsakega psa naučijo določenih nalog v domačem okolju lastnika). Pse vodnike za slepe osebe pa najprej naučijo osnovnih nalog, potem pa šele povežejo novega lastnika in psa.
Pes spremljevalec – pomočnik odpira in zapira vrata, prinaša določene predmete, lahko nadomešča tudi del osebne asistence, spremlja lastnika ob invalidskem vozičku. Biti mora socializiran in pripravljen na različne situacije. Glede na to, da imajo invalidne osebe različne potrebe, psa naučijo točno tisto, kar invalidna oseba potrebuje. Hkrati pa je treba čim prej vzpostaviti pristen odnos med invalidno osebo in psom.
Društvo prosi za donacije na TRR, odprt pri Novi KBM, št. SI56 04173-0001474982.
Od 1. julija 2009 lahko en evro prispevate tudi s pošiljanjem ključne besede PES preko SMS-ja na številko 1919.