V okviru Festivala za tretje življenjsko obdobje (www.f3zo.si), ki bo potekal od 30. septembra do 2. oktobra 2009 v Cankarjevem domu v Ljubljani, boste lahko tudi letos obiskali Park modrih povezav – moj jutrišnji dan, ki bo namenjen predstavitvi IKT tehnologij in drugih storitev, ki omogočajo samostojno in aktivno življenje starejših ter ljudi s posebnimi potrebami. Pokrovitelj parka je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.
V okviru festivala pripravljamo devet parkovnih sklopov, eden izmed njih je Park modrih povezav. V njem bodo na privlačen način predstavljene različne tehnologije in storitve za izboljšanje kakovosti življenja, obiskovalci pa bodo vabljeni k temu, da jih tudi sami preizkusijo. V okviru Parka modrih povezav bodo potekale tudi delavnice in druge aktivnosti, ki bodo popestrile program. Predvidene so delavnice s področja fotografije, turizma ter multimedijskega izobraževanja.
Razstavljavci bodo v Parku modrih povezav pokrivali širok razpon področij: e-vključenost, odnosi in komuniciranje, denar, zdravje in kakovost bivanja, prosti čas, učenje ter mobilnost. Obiskovalce bomo v Parku modrih povezav popeljali skozi njihov običajen dan ter jim ponudil praktične rešitve za vsakodnevna opravila ter s tem starejšim pokazali, kako je lahko njihov dan aktivnejši in bolj samostojen s pomočjo informacijske in komunikacijske tehnologije.
Opaziti je namreč, da se med starejšimi krepi odgovornost za lastno prihodnost in želja po pridobivanju novih znanj. Namen Parka modrih povezav je, da predstavi obstoječe rešitve, ki starostnika v njegovem prizadevanje za aktivno, ustvarjalno in kakovostno življenje podpirajo in jim pokaže, kako jim bodo te storitve in tehnologije koristile ter kako se jih uporablja.
Izhodišča festivala so vezana na enega največjih sodobnih izzivov starajoče se družbe. Starostniki so namreč najhitreje rastoča skupina prebivalstva tako v Sloveniji kot v drugih državah Evropske skupnosti. Demografske prognoze za naslednjih 15-20 let napovedujejo, da bodo predstavljali 25% vsega prebivalstva. Več kot nujno je, da pričnemo na starejšo populacijo gledati skozi novo optiko. Starost in s starostjo povezano zmanjševanje zmožnosti, kronična obolenja in pogosto tudi invalidnosti povezujemo s pojmi, kot so šibkost, odvisnost, nebogljenost, neproduktivnost in zmanjšana samostojnost.
Mnogi med starejšimi niso odrasli s sodobnimi IKT napravami in na njih temelječimi storitvami, zato jih ne uporabljajo. Prav zaradi tega so pogosto prikrajšani za njihove koristi in dobrobiti, ki jih prinašajo. Naš cilj je, da v Parku modrih povezav starejšim pomagamo pri spoznavanju sodobne tehnologije in storitev ter jih na prijazen način vzpodbuditi k njihovi uporabi. Prepričani smo, da je s tem mogoče podaljšati obdobje samostojnega življenja starostnika.
IKT rešitve bomo uporabili kot orodje za družbeno reintegracijo, povečanje samostojnosti in izboljšanja kakovosti bivanja na sploh. Park modrih povezav bo poskrbel za promoviranje in vzpodbujanje e-vključenost in s tem za čim širšo dostopnost do vseh dobrobiti, ki jih nudi informacijska družba ter s tem prispevali k podiranju ločnice med uporabniki in neuporabniki.
S Parkom modrih povezav želimo pokazati tudi to, da je mogoče z uporabo novih storitev in rešitev, ki temeljijo na IKT, učinkovito odgovoriti na izziv, ki ga prinaša povečana potreba po dolgotrajni oskrbi bolnikov s kroničnimi boleznimi v domačem okolju. S predstavitvijo obstoječih tehnologij in storitev bo park pokazal, da poleg obstoječih obstajajo tudi drugačne – morda učinkovitejše – poti za zagotavljanje kakovostne oskrbe.
Svoja novo pridobljena znanja in izkušnje bodo starejši uporabili v vsakdanjem življenju in se tako aktivno pripravili na izzive, ki jih prednje postavlja staranje. Še posebej bo to koristna izkušnja za posameznike, ki živijo sami v domačem okolju. Prepričani smo, da se bodo oboroženi z novimi izkušnjami, znanjem in katero izmed sodobnih naprav počutili bolj vključene v današnjo družbo in bolj zadovoljne s svojim življenjem.