Amnesty International se bori za človekove pravice

Amnesty International je globalno gibanje 2,2 milijona ljudi, ki skupaj spreminjamo svet, tako da opozarjamo na kršitve človekovih pravic in se proti njim borimo.

V Sloveniji naša prizadevanja podpira 8.500 članic in članov ter podpornic in podpornikov. Naš slogan se glasi: Bolje je prižgati svečko kot preklinjati temo.

"Tudi po olimpijskih igrah se mora boj za človekove pravice nadaljevati"
"Tudi po olimpijskih igrah se mora boj za človekove pravice nadaljevati"

Organizacija Amnesty International je bila ustanovljena leta 1961 v Londonu. Njen nastanek je vir navdiha: angleški odvetnik Peter Benenson je tega leta v časopisu The Observer objavil članek Pozabljeni zaporniki, v katerem je opozoril na zapornike vesti. Članek je sprožil val pisem zaskrbljenih ljudi in to je bil prvi korak do organizacije, ki je danes ena največjih in najbolj uglednih mednarodnih organizacij za človekove pravice. Za svoja prizadevanja smo leta 1977 dobili tudi Nobelovo nagrado za mir.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cXHjnfFICig[/youtube]
Tudi v Sloveniji, kjer Amnesty International deluje že 20 let, se lahko pohvalimo z navdihujočim začetkom. Prvo skupino Amnesty International v slovenskem prostoru je namreč ustanovila takrat le 16-letna Suzana Dewa s somišljeniki.

amnesty-international-modern-slavery-human-traffickingSedež naše globalne organizacije je v Londonu, kjer so zaposleni raziskovalke in raziskovalci. Amnesty International se pri svojih raziskavah in akcijah osredotoča na preprečevanje in odpravo hudih zlorab človekovih pravic. To so kršitve pravice do telesne in duševne celovitosti, svobode vesti in izražanja ter pravice do nediskriminacije. Amnesty International vsakodnevno mobilizira svoje članstvo z vsega sveta v boju za pravice trpinčenih, napadenih, prezrtih. Naša prizadevanja med drugim vodijo v izpustitev zapornikov vesti, sojenje mučiteljem, zagotovitev pravice žrtvam in izboljšanje pravnih standardov.

ai-slovenia-guantanamo-action-cardsKaj konkretno delamo v Sloveniji? Izvajamo splošno osveščanje o človekovih pravicah preko medijskega dela, prizadevamo si za sistemske spremembe (lobiranje za zakonske spremembe), izvajamo kampanje oziroma aktivizem v dobro človekovih pravic ter v šolah učimo o človekovih pravicah. Vsako leto izpeljemo preko 100 delavnic in tako z znanji o človekovih pravicah dosežemo preko 2.000 mladih.

olimpijske-tekK našim prizadevanjem redno vabimo tudi širšo javnost. Najbolj preprost način, na katerega se lahko posameznica ali posameznik sama/a angažira, je, da se pridruži mrežam nujnih akcij. Člani mreže redno pošiljajo pisma-apele predstavnikom držav, v katerih se zavzamejo za žrtve kršitev človekovih pravic v teh državah (kliknite več informacij o tem načinu delovanja – http://www.amnesty.si/sl/zelite-pomagati/pomagam-s-pismom).

ocp-kampanje-svawMed našimi prizadevanji so med drugim kampanja proti nasilju nad ženskami, naslavljanje ovir pri izobraževanju Romov (v Sloveniji in drugod po Evropi), reševanje situacije izbrisanih, kampanja proti kršitvam človekovih pravic v okviru vojne proti terorizmu in kampanja Zahtevamo dostojanstvo. Zahtevamo dostojanstvo je sklop naših najnovejših prizadevanj, v okviru katerih opozarjamo na dejstvo, da kršitve človekovih pravic pogosto poganjajo in poglabljajo revščino.

delavnicaTematsko pa se v tem okviru ukvarjamo s tremi področji: z umrljivostjo žensk v povezavi z nosečnostjo in porodom (vsako minuto zaradi tega umre ena ženska, več kot 95 odstotkov jih je revnih in prihajajo iz držav v razvoju); z barakarskimi naselji (v t.i. slumih v svetu živi več kot milijarda ljudi) in s kršitvami človekovih pravic v zvezi z industrijo pridobivanja naravnih surovin (prisilne izselitve, onesnaževanje, nespoštovanje mnenj lokalne skupnosti). Več o ostalem našem delu najdete na www.amnesty.si.

amnestyshootingV zvezi z delovanjem Amnesty International je zelo pomemben še en podatek, in to je, da se financiramo zgolj iz članarin in prispevkov naših podpornikov in članov. Od države denarja ne prejemamo, razen v zelo omejenih primerih za projekte učenja človekovih pravic. To pomeni, da naše delo neposredno omogočajo naši člani in podporniki. Vabljeni, da nas podprete tudi vi! (kliknite za več informacij – http://www.amnesty.si/sl/zelite-pomagati/donirajte).

multimediajspZa več informacij nas obiščite na spletu www.amnesty.si. Če uporabljate facebook, predlagamo, da postane tudi prijatelj/ica Amnesty Slovenija. Lahko pa ste še bolj pogumni, pa se TUKAJ takoj sedaj včlanite v AI Slovenije.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pF0Di3iE_fE[/youtube]

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.