Ohranimo lepe in zdrave zobe

V Jani sem prebral tole: »Stanje v ustih nam lahko marsikaj pove o zdravstvenem stanju telesa. Zobozdravniki, ki imajo z ustno votlino največ opraviti, pogosto prvi opazijo znak, simptom neke druge bolezni v telesu. Kar pomeni, da imajo tiste ljudje, ki redno hodijo k zobozdravniku, prednost. Če jim bolezen odkrijejo pravočasno, jo je vedno lažje pozdraviti. Poleg tega bo seveda zobozdravnik poskrbel, da bodo zobje zdravi«.

Vsi tisti, ki zanemarjate ustno higieno, bi morali videti svoja usta pod natančnim mikroskopom. Zlahka bi ugotovili, kaj vse mrgoli za vašimi zobmi spredaj in zadaj, kakšne vrste bakterije se vse sprehajajo po dlesnih?! Ste vedeli, da se bakterije razmnožujejo zelo hitro. Število bakterij se podvoji v dvajsetih minutah. To pomeni, da lahko iz ene same bakterije v treh urah nastane kolonija 512 bakterij.

Osnovno vodilo pri dobri skrbi za zobe je, da jih je treba najmanj dvakrat na temeljito očistiti.
Ob tem pomaga tudi, če uživamo hrano bogato z minerali in vitamini (kalcij, fosfor, magnezij, fluor, vitamina C in D). Sledi nekaj dodatnih nasvetov za čistejšo ustno votlino in bolj zdrave zobe.

1. Očistite si medzobne prostore najprej z nitko in jih nato ščetkajte. Kupite pa si kvalitetno in prilagodljivo zobno nitko. Treba je namreč povedati, da si zobe narobe nitka kar več kot polovica »nitkarjev«. Zobozdravniki in ustni higieniki trdijo takole: »Največja napaka, ki jo lahko naredimo pri čiščenju medzobnih prostorov, je, da jih ne čistimo«.

2. Spirajte si usta z ustno vodo. Največ bakterij se nahaja na vseh delih jezika in nebu ustne votline. Spiranje in grgranje ustne votline je idealno vsaj dvakrat dnevno.

3. Bodite Angleži. Pitje črnega čaja zmanjšuje plak in proizvajanje kisline, ki povzroča karies. Zadnjo raziskavo z vplivom črnega čaja na koristnost zmanjševanje plaka v ustni votlini je izvedel Christine Wu, profesor na dentalni univerzi v Chicagu.

Sestavina tanin, ki jo najdemo tudi v grenivkah in nekaterih zeliščih, se je izkazala za zelo učinkovito, saj se bojuje z bakterijami, ki povzročajo karies. Seveda pa, če boste uživali preveč črnega čaja, ne boste imeli ravno belih zob. Tako, da lahko poskusite alternativo: pijte zeleni čaj. Dobro bo del ustni votlini in tudi nekaterim drugim organom v vašem telesu.

4. Interakcije med zdravili. Povejte vašemu zobozdravniku za vsa zdravila, ki jih jemljete, uživate. Kajti lahko se križajo škodljive poti med tistimi zdravilnimi učinkovinami s katerimi vas bo zdravil vaš osebni zobozdravnik.

5. Žvečite žvečilne brez sladkorja. Žvečenje kakršnekoli hrane oz. zvečilnih gumijev stimulira proizvodnjo sline v naših ustih, ta pa pomaga nevtralizirati kisline. In klinično dokazano je, da žvečenje žvečilnega gumija brez sladkorja vsaj 20 minut po obroku zmanjšuje karies v ustih.

6. Pojte med umivanjem zob. Odprite si vrata kopalnice in si navijte vašo najljubšo pesem. Med umivanjem zob pojte in si drgnite zobe. S tem, ko boste odpirali usta nonstop in jih umivali, boste zobe drgnili bolje in dlje časa. Kolikokrat si umivate zobe 4 do 5 minut? Ko pa boste peli ob prižganem radiju, pa bo čas mineval hitreje.

7. Vitamin C pomaga. 1.000 mg vitamina C na dan pomaga ubiti bakterije, ki povzročajo gingivitis in prvo fazo paradontalne bolezni.

8. Posegajte po zelenjavi in hrani, ki se dolgo žveči v ustih. Ko boste hrano dolgo ‘vlačili in žvečili po ustih’ boste odpravljali obloge in krepili dlesni. To pa bo delovalo preventivno na dobro stanje ustne votline.

9. Jejte rozine, zeleno in brusnice. Verjetno ste že slišali, da rozine povzročajo karies? Ampak kitajski raziskovalci so – nasprotno – dokazali, da nekatere sestavine v rozinah uničujejo vrsto bakterij v ustih, in to predvsem tiste, ki nam povzročajo vnetje dlesni in karies. Tako da, da rozine so več kot koristne za našo ustno votlino. Tudi zelena (strokovnjaki priporočajo stebelno zeleno) je odlična za vaše »ustno zdravje«. Zelena namreč »počisti« ustno votlino in pospeši izločanje sline, ta pa nevtralizira kisline, ki poškodujejo zobno sklenino. Brusnice oziroma brusnični sok pa vsebuje snov, ki na zobe učinkuje kot nekakšna zaščitna prevleka. Ta varuje pred nastankom zobne gnilobe.

10. Prigrizki iz sira in temna čokolada. Cheddar, mocarela, švicarski siri itd. so preprečevalci nastanka kariesa. Še posebej takrat, če jih jeste po obroku kot sladico oz. priboljšek. Nekatere raziskave tudi dokazujejo, da je maščoba v temni čokoladi bolj koristna in naredi v ustih več koristi, kot pa sladkor v njej škode. Vendar naj bo tem dodamo (da ne bo prevelike dileme): največji sovražnik zob je sladkor. Še posebej se je dobro izogibati lizikam in bonbonom (pa tudi čokoladi).

Ne pozabimo: bel, zdrav nasmeh, čisti zobje in trdne ter zdrave dlesni so znak dobrega zdravja.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.