Nasveti za zdravo in brezskrbno savnanje

Če smo o pozitivnih učinkih, ki ga ima savnanje na telo in duha veliko govorili že v enem od prejšnjih prispevkov, velja tokrat opozoriti na nekatera splošna pravila ali nasvete, ki bi jih morali upoštevati v javnih savnah.

Za sprostitev je potreben mir
V savno hodimo, da se sprostimo, pozabimo na vsakodnevne obveznosti in skrbi ter dovolimo mislim, da odidejo svojo pot. Zato tam pričakujemo mir, tišino ter intimen ambient, ki nam bo pomagal pri sproščanju. To pa seveda ni možno, kadar se obiskovalci v savni glasno pogovarjajo, smejejo ali vedejo nespoštljivo. Seveda je takšnih ‘prekrškarjev’ v savnah danes zelo malo, kljub temu pa tu in tam lahko srečamo posameznike, ki tega spoštovanja ne premorejo ali pa zgolj ne vedo, da s svojim vedenjem motijo ostale obiskovalce. Najpomembnejši nasvet je torej: v savni bodite mirni, tihi ter spoštljivi.

Strah pred goloto je odveč
Veliko ljudi se za obisk savne ne odloči ravno zaradi strahu ali sramu pred goloto. Takšne skrbi so seveda povsem odveč. V predprostorih in skupnih počivališčih se obiskovalci običajno ogrnemo z brisačami in tudi sicer se bolj kot drugim obiskovalcem posvečamo sebi, svojemu počutju ter sprostitvi. Golota v savni je povsem naravna zadeva in zato ji nihče ne namenja posebne pozornosti. Bistveni element savnanja je namreč potenje in čiščenje telesa, kar pa je v kopalkah nemogoče. Bodite prepričani, da bi tukaj oblečeni pritegnili veliko več pogledov kot goli. Poleg tega pa je v kopalkah tudi težje zagotavljati visoko stopnjo higiene, ki je na javnih prostorih seveda nujno potrebna.

Higiena mora biti vedno na prvem mestu
Brisače ali rjuhe v finski in infrardeči savni so primarno namenjene zagotavljanju določene stopnje higiene in ne zakrivanju telesa. Ker gre za javne prostore, v tovrstnih savnah namreč v celoti sedimo ali ležimo na svoji brisači. Le na ta način lahko zagotovimo, da savna tudi po našem obisku ostane čista. Po drugi strani pa v parno, torej turško savno vstopamo brez brisače, saj bi bila ta v trenutku povsem mokra. Za higieno v takšni savni poskrbimo s spiranjem ploščic preden se usedemo na svoje mesto, kakor tudi ob zapuščanju savne.

Sistem toplo-hladno je ključen za dobro počutje
Pred obiskom savne se je seveda potrebno temeljito umiti, pod prho pa skočimo tudi po vsakem posamičnem savnanju. Savno se namreč obiskuje v ciklih: segrevanje, potenje, umivanje in ohladitev, število ponovitev in tudi trajanje posameznega obiska pa je odvisno zgolj in samo od našega počutja. Tuširanje je poleg higienskih razlogov tako tudi del samega procesa savnanja, kajti hladna prha služi kot odlično sredstvo za hitro ohladitev (da bi preprečili pretirano izsušitev naše kože, pri vmesnih prhah ne uporabljamo mila in šamponov). Hladnejša ko je prha, bolj učinkovito je savnanje in večji bo naš občutek zadovoljstva po odhodu iz savne. Sistem ogrevanja in hitrega ohlajanja (imenujemo ga tudi kneipanje) je bistvenega pomena za krepitev našega imunskega sistema ter obrambo pred prehladi. Iz istih razlogov priporočamo tudi skok v hladen bazen, ki se ga poslužujejo najpogumnejši obiskovalci savn. Obljubljamo, da se boste po takšni ohladitvi počutili kot prerojeni!

Če torej še vedno niste poizkusili savne kot načina sproščanja in poti do bolj zdravega življenja, je torej skrajni čas, da ji daste priložnost in ob tem poslušate, kako se bo odzvalo vaše telo. Bodite brez skrbi: prvič vam bo vse novo, drugič boste že domači, ob tretjem obisku pa se boste spraševali, zakaj se niste razvajanja s pomočjo savn domislili že prej.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.