Slovenski slovar knjižnega jezika suhoparno pojasni, da je koža »tanjša prevleka, sestavljena iz več plasti, na telesu«. Kratek pogled v Veliki zdravstveni priročnik nam glede kože izpostavi tudi naslednje »srhljive« naslove: Bakterijske okužbe kože; Glivične okužbe kože; Zajedalske okužbe kože; Virusne okužbe kože; Sončna svetloba in okvara kože; Motnje pigmentacije; Nerakave kožne tvorbe in celo Rak na koži. Ste sedaj že bolj pozorni na tokratno pisanje?
Ste vedeli, da na nekaterih predelih koža morebiti res tanjša od lasu, vendar pa to kljub temu ne zmanjša njenih obrambnih, presnovnih in drugih funkcij? V Janini knjižici zdravja so pred časom zapisali, da je koža pomembna za uravnavanje telesne temperature, njene lojnice preprečujejo izgubo vlage in telesnih tekočin, znojnice vlažijo in hladijo telo.
Znano je tudi, da koža odlično varuje telo pred utravijoličnimi žarki, udarci, urezninami in vstopom bakterij. V koži nastaja celo vitamin D, ki ga nujno potrebujejo naše kosti. Pa ne samo to, s kožo zaznavamo tudi temperaturo (toploto, vročino, mraz), pa tudi bolečino in nekatere druge dražljaje. Najbolj smešno pa je, da koža pokaže tudi naša čustva: v rdeče se obarva, ko nam je neprijetno, ko pa se ustrašimo pa v trenutku prebledimo.
Je mogoče vaša koža nekako mlahava, uvela? Vas mogoče srbi ali peče? Mogoče se vam okrog oči pojavljajo otekline, ustnice imate razpokane, na koži pa se pojavlja rdečica? Ponavadi so te težave nastale zaradi stresa in nepravilne prehrane. Še posebej pa na našo kožo vplivajo trenutne vremenske razmere (pa naj bo suh ali mrzel zrak, ekstremi naši koži nikakor ne ustrezajo).
Kaj pa lahko storimo za našo »prvo obleko«, našo kožo, da bo čista in lepa?
1) Vsekakor pod prvo točko zapišimo redno in primerno nego kože. Na prvem mestu je seveda umivanje, pri katerem pa moramo koristiti blaga mila in se izogibati preparatom, ki bi lahko dehidrirali kožo. Če je le mogoče, si priskrbimo kvalitetne izdelke za nego kože, ti bodo s svojimi hranljivimi in vlažilnimi snovmi koži vračali sijaj in čvrstost. Koža ne sme biti suha, kupite si dobro osvežilno kremo, naj vam ne bo žal denarja, če hočete imeti lepo kožo.
2) Zdrava prehrana je izredno pomembna; zavedati se namreč moramo, da vse kar použijemo, vpliva na naše počutje, ki se zagotovo kaže tudi v kakovosti naše kože. In kakšna hrana ustreza naši koži? O antioksidantih, pozitivnih maščobah, koristnih beljakovinah in čudovitih vitaminih tukaj ne bom razpredal, bom rajši naredil krajši spisek »jedi«, ki jih obožuje naša koža: semena in oreški, voda (veliko vode, spiti bi je morali najmanj 2 litra na dan), morske ribe, laneno in oljčno olje, zelena zelenjava, pa korenček in marelice, jajca, polnozrnati žitni izdelki, polnovredna pšenična moka, ržena moka, ovseni kosmiči, ostrige, jetra in rdeče meso pa tudi česen in čebula.
3) Telesna vadba. Redna rekreacija je tista edina, prava pot, ki »pelje tudi k zdravi, čisti in lepi koži«. Tudi uporaba najdražjih lepotilnih krem in najboljših vitaminskih sokov vam ne bosta pomagali, če ne boste vztrajno telovadili. Le telesna aktivnost lahko zares izboljša kvaliteto vaše kože.