Cepljenje proti gripi: za koga je smiselno?

Senior man at home suffering with cold or flu virus. Shot of a senior man blowing his nose with a tissue at home.
Foto: Jelena Stanojkovic iz iStock

Obdobje okužb dihal je v polnem razmahu. Poleg Covida je tu še gripa, proti kateri se lahko zaščitimo tudi s cepljenjem. Cepljenje proti gripi se priporoča za vse prebivalce, zlasti pa za ranljive skupin, pri katerih je večje tveganje za težji potek bolezni in zaplete, lahko celo smrt.

Gripa je zelo nalezljiva bolezen, saj se virus z lahkoto širi med prebivalci. Vsako leto za gripo zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije, pri nekaterih lahko poteka bolezen z zapleti in je lahko celo smrtna, zato predstavlja veliko grožnjo za javno zdravje. Samo v UKC Ljubljana vsako leto zaradi gripe in z njo povezanih zapletov zdravijo več kot 500 bolnikov, pišejo na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Cepljenje je najučinkovitejši ukrep proti gripi, ki ščiti tako pred gripo kot tudi pred morebitnimi zapleti. Za vse prebivalce, ki imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, je brezplačno.

Cepljenje proti gripi se svetuje sicer še pred začetkom sezone gripe. Sezona gripe se sicer običajno začne v drugi polovici decembra oz. januarja, največ obolelih pa je ponavadi v januarju in začetku februarja.

Več o sezonski gripi si lahko preberete na naslednji povezavi. Priporočila za cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25 so dostopna na TUKAJ.

Za koga je gripa posebej nevarna?

Skupine z večjim tveganjem za težek potek bolezni so:

  • starejši odrasli (osebe, stare 65 let in več),
  • kronični bolniki,
  • osebe z izrazito povečano telesno težo (ITM ≥40; pri otrocih ITM ≥ 95 percentil glede na starost in spol),
  • majhni otroci (od 6 do 23 mesecev starosti),
  • nosečnice.

Čeprav gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pa pri ranljivih skupinah prebivalstva lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih pride lahko tudi do poslabšanja osnovne bolezni.

Cepljenje je posebej priporočljivo tudi za družinske člane oseb, ki imajo večje tveganje za težak potek gripe, ter vsem, ki so v stiku s temi osebami (denimo oskrbovalci starejših itd.). Prav tako cepljenje proti gripi posebej priporočamo tistim zaposlenim, ki so pri svojem delu izpostavljeni nevarnosti okužbe ali lahko prenesejo okužbo na druge osebe. To še posebno velja za zdravstvene delavce in sodelavce, zaposlene v domovih za starejše in za zaposlene v drugih nujnih službah.

Redno cepljenje nudi boljšo zaščito

Kot poudarjajo na NIJZ, se virusi gripe pogosto in hitro spreminjajo, zato se spreminja tudi cepivo, ki je vsako leto pripravljeno tako, da ščiti proti virusom, ki bodo predvidoma krožili v prihajajoči sezoni.

Zato se je treba cepiti vsako leto z enim odmerkom cepiva, za otroke mlajše od devet let, ki se prvič cepijo proti gripi, pa sta potrebna dva odmerka.

POMEMBNO: Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev, postopoma upada in je po enem letu običajno že prenizka.

Cepljenje proti gripi brezplačno za vse prebivalce

Za vse prebivalce z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem je cepljenje brezplačno in se lahko opravi pri izbranem osebnemu zdravniku, drugem zdravniku (npr. v ambulantah za cepljenje v nekaterih zdravstvenih ustanovah) ter na območnih enotah NIJZ. Za cepljenje v ambulantah območnih enot NIJZ se je treba vnaprej naročiti.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekKam z vsemi že prebranimi knjigami?
Naslednji članek5 stvari, ki se jih je, kot starejša ženska, dobro znebiti, in 5 stvari, ki jih je vredno sprejeti

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.