Kako do lepih las?

Vsekakor pa to ne drži. Jasno je, da različne vrst las (npr. mastni, suhi, barvani, pa tudi popolnoma zdravi) potrebujejo posebno nego. Še posebej so naši lasje potrebni posebne nege poleti, ko nanje neprijetno vplivajo sonce, voda, veter, pa tudi pesek. Po drugi strani pa tudi mrzla zima s svojimi (pretirano) ogrevanimi prostori, premalo gibanja na svežem zraka, z nošnjo kap in klobukov, ne pomaga pretirano do naravnega sijaja in prožnosti naših las.

Ženske, če se vam zdi, da so konice vaših las brez življenja, pričeska pa popolnoma brezoblična, potem je zadnji čas, da se zaveste, da dnevna nega las, od izbire šampona do umivanja las, preprostega česanja, odloča o lepih in zdravih ter grdih in nezdravih laseh.

Še preden pa se lotimo pisanja o negi las, pa nekaj splošnih dejstev o laseh. Slovenski del svetovne spletne enciklopedije wikipedije o laseh, med drugim, zapiše takole: »Las je dlaka na lasišču, zgrajena iz roževine, ki jo tvori keratin. Sicer je skorajda celotna površina kože poraščena z roženimi izrastki (razen dlani, notranjih strani prstov, stopal, bradavic, ustnic), vendar te izrastke imenujemo s skupnim izrazom dlake. Las imenujemo le dlako na lasišču.

Človeški lasje zrastejo v dolžino dlje kot ostale človeške dlake in dlje kot dlake pri večini živali. Lasje so tudi gostejši od dlak po ostalih predelih telesa. Popolna ali delna odsotnost las se imenuje plešavost (alopecija). Antropologi menijo, da so dolgi lasje posledica sekundarne naravne selekcije in je njihova funkcija večja privlačnost posameznika. Dolgi, zdravi lasje naj bi tudi kazali na zdravje posameznika.«

Drugi in različni viri mi znanje o laseh razširijo takole:
– Las je sestavljen iz treh glavnih delov: povrhnjice, corteksa in medule (jedra).
– Normalno lasišče ima od 100 do 150 tisoč lasnih vlaken. Še posebej je zanimivo, da imajo svetlolasci običajno mnogo več vlaken kot rdečelasci ali temnolasci.
Dnevno nam izpade od sedemdeset do stodvajset las, takoj jih nadomestijo novi, ki zrasejo za kakšen centimeter na mesec. Odrasla oseba izgubi nekoliko več las spomladi in jeseni, pa tudi s staranjem.

– Se vam je »sanjalo«, da začno dojenčku rasti lasje v maternici že po približno treh mesecih po spočetju? Ko se dojenček rodi ima, skorajda zagotovo, že nekaj centimetrov dolge puhaste lase.
Barva las je odvisna od melanofore. Lasne korenine vsebujejo celice melanina, ki tvori črn pigment. Več kot je pigmenta, bolj temen je las.
– Ste vedeli, da lasje spomladi in poleti rasejo hitreje kot jeseni in pozimi?
– Naslednji najden podatek me je prav šokiral. Baje je las močan kot železna žica? Strga se šele, ko nanj deluje moč, ki je enaka teži 60 kilogramov in ko se raztegne za približno 70 odstotkov lastne dolžine.
– Skorajda s stola sem padel, ko sem v neki reviji zasledil trditev, da zdravi lasje v povprečju rasejo od dveh do šest let!?

Sledi nekaj odstavkov o negi las. V Večerovem Bonbonu smo lahko o nasvetih prebrali takole: »Normalni, zdravi lasje so prožni in imajo lep lesk, brez težav jih razčešemo, tudi ko so mokri. Mokri lasje so vlažni, pogosto jih spremlja masten prhljaj. Suhi lasje se cepijo in lomijo, so brez leska in jih težko oblikujemo, pogost je suh prhljaj. Najpogostejši so mešani ljudje, ki imajo suhe konice, pri korenini pa so mastni. Kljub poplavi vedno novih in izboljšanih preparatov v lasni kozmetiki za obstojnost pričeske še zmeraj največ posegamo po penah za stiliziranje in lakih za lase, ki barvane in suhe lase delajo samo še bolj suhe in trde. Lasje bodo gotovo mehkejši in bolj voljni, če bomo namesto pene ali laka uporabili silikonska olja, ki jih nanesemo na že posušene lase, na voljo pa so že v večini drogerij. Za izrazito suhe konice je namreč potrebno sredstvo za stiliziranje, ki jih bo hkrati tudi hranilo«.

O umivanju las. Ste morebiti mislili, da je umivanje las preprosta stvar? Pa ni tako! Pri tem namreč lahko lase poškodujemo, saj zunanja plast lusk na lasu nabrekne in postane zelo občutljiva. Tako lahko, če nismo previdni, lase uničimo. Zato velja, da pri umivanju vedno upoštevajte nekaj naslednjih pravil: Lase že pred umivanjem dobro razčešite in tako odstranite delce umazanije in vsa kozmetična sredstva. Lase si umivajte z mlačno vodo, saj vroča voda iz las premočno vleče vlago. Pri tem vam bo zadostovala že majhna količina blagega šampona, ki ga prvo razmažete med dlanmi in šele nato enakomerno nanesete na lase, ki jih nežno gnetete.

Kaj je še pomembno, da piše na šamponu? Glicerin bo lase dodobra navlažil, hialuronska kislina jih bo prelila z zaščitnim ovojem, proteini pa bodo poživili najbolj suhe konice. Temeljito splakovanje je nujno in zelo pomembno, saj tako z lasišča speremo ostanek šampona, ki bi lahko vplival na lesk in bujnost pričeske. Mokre lase po končanem umivanju nežno stisnemo, narahlo obrišemo in ovijemo v brisač ter jih čez nekaj časa razpustimo in pustimo, da se posušijo na zraku, na sobni temperaturi. Izogibajte se sušilnika, vroč zrak kaj hitro poškoduje konice.

Masaža in maska. Če je le mogoče, si lasišče vsak dan masirajte s konicami prstov. Sprostili se boste, ob tem pa boste pospešili prekrvavitev lasišča, lasje bodo posledično močnejši, lesketali se bodo. Tu in tam razvajajte vaše lase. Odidite k odličnemu frizerju, tam naj vam pripravijo proteinsko, sojino ali mlečno masko. Naj že v tem odstavku dodam, da morate paziti tudi na to, da si ne poškodujete las z različnimi slabimi sponkami in elastikami. Raje npr. izberite bombažne elastike, ki so brez opaznih šivov, te las ne bodo lomile. Izberite tudi tiste sponke, ki so obdane z bombažem. Takšne so rahlo dražje, a zagotovim vam lahko, da vam bodo vaši lasje hvaležni.

Izbirčni moramo biti tudi pri izbiri glavnikov in krtač. Nekateri glavniki in krtače namreč dražijo lasišče, povrhnjico las pa naredijo hrapavo in razcepijo konice, zato je izbira pripomočkov za česanje zelo pomembna.

Larisa Stojanovič, dr. med., specialistka dermatovenerologije z medicinske fakultete o barvanju las pove takole: »Tehnologija napreduje, zato se uporabljajo čedalje manj agresivni postopki. Tistim, ki si barvajo lase, priporočam, da kljub nekoliko višji ceni hodijo k frizerju, ki uporabljajo kakovostne izdelke in pripravke.«

Ob koncu naj dodamo, da na rast las ob onesnaženem zraku vpliva tudi vaša psiha. Ja, res je. Bolj kot boste v stresu, večja je možnost, da bodo vaši lasje »bolni«. Še bolj močan dejavnik je hrana. Strokovnjaki svetujejo, da naj bo naša prehrana čim bolj mešana, pestra, bogata s sadjem in zelenjavo, vsebuje pa naj tudi dovolj vitaminov skupine B, železa, bakrat, cinka, silicija in selena.

2 KOMENTARJI

  1. Čestitamo Larisi!
    Larisa ne samo da ne trosi traparij, tudi ne žali, ne podcenjuje in
    ne falsificira tehnoloških smernic. Hvala!

  2. Čestitamo Larisi!
    Larisa ne samo da ne trosi traparij, tudi ne žali, ne podcenjuje in
    ne falsificira tehnoloških smernic. Hvala!

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.