Ime in priimek: Ema Kurent
Poklic oz. dejavnost: astrologinja, prof. angleščine in nemščine
Starost: ??
Predstavitev v 200 znakih: Ema Kurent je zelenooka astrologinja, ki trdno stoji na tleh. Je odlična profesorica angleščine in nemščine ter ustanoviteljica astrološke akademije Stella, na kateri poučuje tudi sama. Je avtorica devetih učbenikov, ki so spremljajoče gradivo za njene tečaje. Kot jezikoslovka je prevedla 11 knjig in dve knjižni zbirki. Njeno privatno življenje so mož, štirje otroci, narava, hribi, hiphop in gledališče.
Naštej tri asociacije na pojem ‘medgeneracijsko povezovanje’.
Klicanje duhov? Sodelovanje v bralni znački? Ne, resno, medgeneracijsko povezovanje zna biti težavna zadeva … Moja najstniška hči je na fejsbuku sprejela mojo prošnjo za prijateljevanje, a mi je zabičala, naj ji nikar ne pišem po zidu in ne komentiram njenih postov. Medgeneracijsko povezovanje z napako, haha? Prijatelji in prijateljice obeh starejših hčera me na fb sami dodajajo, ampak se nenehno sprašujem, ali to pomeni, da se lahko začnem pogovarjati z njimi, uporabljati njihov žargon … Ali so me dodali samo zato, da me “čekirajo”? Zapleteno, res! Edina luštna in sproščena oblika medgeneracijskega povezovanja so naša družinska oziroma rodbinska srečanja. Najstarejši se ukvarjajo z najmlajšimi, mi “tasrednji” ga pa pijemo.
Kaj bi lahko ti, ali vsak od nas, naredil/a za boljše medgeneracijsko sožitje?
Roko na srce: pripadniki iste generacije se najraje družijo med sabo, saj imajo iste skrbi in ista veselja, pa tudi približno isto raven vitalne energije. Bolj si zaupajo, hitreje vzpostavijo stik, med njimi je manj pregrad. Otroci so nadpovprečno živahni, stari ljudje nadpovprečno umirjeni. Treba se je torej prilagoditi, in to zahteva napor. To počnemo vseskozi, spontano. Zanimivo pa se mi zdi, da na mentalni ravni ni toliko pregrad. Internetna komunikacija je recimo lahko zanimiva tudi med pripadniki različnih generacij. Na raznih forumih se vsi tikamo in navezujemo prijateljske stike, ne glede na leta, in to se mi zdi pomemben prispevek k boljšemu medgeneracijskemu sožitju.
Kateri je tvoj najljubši spomin na babico ali dedka?
Dedek Jernej je bil čevljarski mojster, rada sem ga opazovala pri delu, iz ostankov kož sem že kot otrok šivala torbe. Te izkušnje so me vodile k temu, da sem si dolgo želela postati oblikovalka, a žal nekoč na naši likovni akademiji ni bilo ustrezne katedre. Babic se spomnim bolj bežno, bili sta klasični gospodinji starega kova. Enega dedka nikoli nisem videla, ker je umrl še pred mojim rojstvom.
Katera je največja dragocenost, vrednota ali nauk, ki si ga prejel/a od babice, dedka ali druge starejše osebe?
Dedkov in babic se spomnim bolj bežno. Vem pa, da so živeli precej bolj umirjeno kot mi. Njim je bilo jasno: od ponedeljka do sobote se dela, v nedeljo se gre k maši, poje govejo juho, pečenko in tenstan krompir za kosilo, nato se obišče sorodnike, razpravlja, obrekuje in počiva. Imeli so nekako “obreden” način življenja, ki ga danes ni več. Škoda se mi zdi, da smo izgubili to vrednoto, da skorajda ne razlikujemo več med delovniki in prazniki. Le nedeljsko mašo bi izpustila oziroma jo nadomestila z drugačnim obredom, mogoče s tako plesno varianto maše, kot jo imajo ameriški črnci, haha … To bi bilo bolje, mnogo več bilo zanimanja za duhovne vrednote, mladi in stari bi komaj čakali nedeljsko mašo.
Moja babica je skuhala/spekla najboljše:
Glede na to, da je že moja mati stara 80 let, mi bo najbrž oproščeno, če se ne spomnim, kaj je najbolje skuhala moja babica! Moja mami pa kuha mnoge stare slovenske jedi, včeraj, ko sem bila pri njej na obisku, mi je recimo postregla s kašnato repo. Če ne veš, kaj je to: skuhaš kislo repo skupaj s proseno kašo, zabeliš s smetano in z vročimi ocvirki. Njami. Njena goveja juha, ki jo kuhlja vse dopoldne, je menda najboljša na svetu. Tako vsaj pravijo mnogi, ki so jo poskusili. Sama sem iz otroštva ohranila navado skoraj vsakodnevnega uživanja fižola, ki ga tudi sama skuham, pločevinke imam samo za rezervo, če sveže skuhanega zmanjka.
V čem so glavne razlike med odraščanjem danes in časom, ko si bila sama otrok?
Moj oče se je zelo dolgo upiral nakupu televizije, češ da to poneumlja ljudi, zato sem ogromno brala. Danes praktično ni doma brez televizije in računalnika, otroci so obsedeni s tem, moji še posebej, ker je mož računalničar in imamo doma šest računalnikov. Ko smo bili majhni, smo se družili zunaj, ogromno smo se skupaj igrali, danes je tega mnogo manj. Ne opažam več ristanca, gumitvista, lovljenja, skrivanja, kavbojcev in indijancev … Imeli smo sto in eno igrico, ki jih danes ni več. Škoda.
Kaj ti pomeni internet, za kaj ga uporabljaš?
Za pošto, facebook, povezovanje, obveščanje, branje novic, občasno pisanje bloga … Običajne reči. Zadnje čase me internet sicer malo dolgočasi, raje peljem psa na sprehod.
Kako gledaš na starost, te je kdaj strah zrele dobe?
Starejši ljudje se mi na splošno zdijo bolj zadovoljni z življenjem od mlajših, zato se sprašujem, zakaj pravzaprav tako poveličujemo mladost, kaj je vendar narobe?! V zreli dobi sem nekako že sedaj, stara pa še dolgo ne mislim biti, in o tistem času, po pravici povedano, sploh ne razmišljam. Če pride kaka “strašna” misel, jo hitro odpodim.
Kako vidiš sebe v zlatih letih – s čim se ukvarjaš, če zavrtiš čas v prihodnost?
Plešem hiphop, haha… Mislim, res si ne predstavljam, da bi kdaj nehala plesati hiphop. Dokler lahko hodimo, lahko tudi plešemo, a ne? Zakaj ne bi? Vem, da ljudje ne razmišljajo tako, tu je ogromno predsodkov. Ukvarjam se tudi s svojim strokovnim delom, pišem, potujem … Predstavljam si, da bo v moji prihodnosti še zelo veselo, da bom zelo aktivna in uspešna. Nekoč mi je nekdo rekel, da se mi v očeh vidi, da bom dolgo živela. Pa bom, ne?!
Ponosna sem na:
Ponosna sem na to, da hodim svojo pot. Da sem pionirka na svojem področju. Da sem že pred dolgimi leti s ponosom povedala, da sem poklicna astrologinja, čeprav so me vsi čudno gledali. Ponosna sem tudi na svoje štiri otroke, vsi po vrsti so čudoviti. Pa še na sto reči in ljudi sem ponosna, saj veš, ljudje smo tako radi ponosni, to res ni problem…
Povezava do lastne spletne strani, bloga (neobvezno):
www.prihodnost.si
Ema Kurent na Facebooku. Klikni tukaj.