Praktični nasveti za tekače začetnike

jogging, fitness, jogger
Foto: wal_172619 iz Pixabay

Kljub dejstvu, da je teči “preprosto fajn” (ste vedeli, da se pri teku sprošča serotonin – t. i. hormone sreče?), da smo že pridno nakupili potrebno opremo za tek, se tekač, še posebej pa tekač začetnik, sooča s številnimi težavami, problemi. Porajajo se številna vprašanja, dvomi … o teh bo tekla beseda v današnjem prispevku. Poglejmo nekaj “problematičnih točk” s katerimi se sooča (skorajda) vsak tekač začetnik.

1. Motivacija. Trma. Volja.

Dr. Branko Škof, predstojnik katedre za atletiko na fakulteti za šport je za Delovo prilogo Polet zapisal natančno takole: “Vsak začetek je težak. Šredvsem v začetku (v prvih nekaj mesecih) potrebujete močno motivacijo (trmo) in osebno discipline, da ostanete v gibanju. Prvi in najpomembnejši cilj naj bo rednost. Kljub odločenosti, navdušenju in dobrim namenom je v začetku najtežje ohranjati voljo in osebno discipline, ki omogočata, da boste postali reden tekač. Pri športni rekreaciji je najpomembneje prav to in zgolj le to. Z vidika doživljanja radosti in zdravja je smiselna le redna telesna aktivnost.”

2. Tecite vsaj trikrat na teden.

Priporočljivo je, da tečemo vsaj trikrat na teden (z dnevom odmora med vadbami), in sicer trideset do petinštirideset minut. Je pa zagotovo tudi res, da si naj vsak tekač – še posebej, če ni ravno mlad -, glede na svojo telesno formo in splošno psihofizično pripravljenost, sam izbere, koliko teka mu ustreza na teden.

3. Kje teči?

Vsekakor je najbolje (tudi ali predvsem za zdravje), da tečete v naravi. Tam je ponavadi mehkejša tekalna podlaga, zaradi tega pa ne boste pretirano obremenjevali ali celo poškodovali vaših sklepov. Upoštevajmo, da je tek po parkih, livadah in gozdu mnogo lepši kot pa tek po kakšni “zelo prometni betonski džungli” oziroma po trdem asfaltu ali makadamu. V naravi se boste tudi lažje sprostili, pa še zrak je v zelenem okolju mnogo boljši kot v mestu. In če zdaj vemo, kje je bolje teči, naj izdamo tudi, kdaj je najbolje teči … Najbolje je, da si za tek izberete jutranje ure, ko je v ozračju veliko kisika in vlage, temperature pa tudi poleti niso prevelike (če je mogoče, narediti rekreativni tekaški krog še pred zajtrkom).

4. Pred vsakim tekom se je treba ogreti.

Zakaj? Predvsem zato, da preprečimo poškodbe. Ne se upirati, ogrevanje ni naporno ali zahtevno. Pred tekom naredimo nekaj raztezalnih vaj (predvsem dobro raztegnimo mišice stegen, meč in bokov), zraven sproščeno, enakomerno in globoko dihamo (enako ponovimo tudi po koncu teka, ko se počasi umirjamo). Za lahkotno ogrevanje rekreativnih tekačev (skorajda) popolnoma zadostuje tudi “nežno” korakanje na mestu, po stopnicah ali pa hitra hoja. Priznajte, da ni težko!?

5. Ne pretiravajte!

Dokler si ne pridobite dovolj kondicije za tek, ga lahko kombinirate s hojo. Nekaj minut lahkotnega teka nadaljujte s hitro hojo, da se telo spočije, nato spet tecite. Teči je treba v območju za vas optimalnega srčnega utripa, kar pomeni, da ta ne sme biti previsok, niti med tekom ne smemo biti preveč zadihani, saj v tem primeru tečemo prehitro glede na svoje zmogljivosti in telesno pripravljenost. Z drugimi besedami: zahtevnost teka, treninga naj narašča le zelo postopoma.

Merilo dolžine teka naj bo čas, ne razdalja. Merjenje teka s časom, ki ga porabite za vadbo, vas bo bolj varovalo pred prehitrim tekom in željo, da bi pretekli razdaljo čedalje hitreje, kot z dolžino teka izraženi cilji. Zato je postavitev cilja 30 minut teka boljša kot 5 km teka.

Za konec le še dobronamerno opozorilo: Tek – kljub vsemu lepemu povedanemu – ni za vsakogar. Številnim ne ustreza zaradi bolečin v sklepih, predvsem gležnjih in kolenih. Torej: če ste bili kar nekaj časa neaktivni in že lep čas niste opravili preventivnega zdravniškega pregleda, je skorajda nujno, da to storite, preden začnete teči. In to še posebej velja za vse starejše od 40 let.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekTop igre za preživljanje prostega časa za starejše: Prednosti in slabosti
Naslednji članekKakšno ležišče izbrati za zdrav spanec in boljše počutje

Urednica portala MojPrihranek.si

1 komentar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.