Varno na spletu: kako prepoznati spletne prevare?

Upset senior elderly man holding credit card by laptop having trouble worry finance safety data or online payment security. Bank client concerned about problem with credit card, financial fraud threat
Foto: Butsaya iz iStock

Na 24ur.com poročajo, da sta se v zadnjih dneh zgodili dve večji spletni goljufiji. V Slovenski Bistrici naj bi v podjetju prejeli lažno spletno sporočilo v imenu banke, ki se je nanašalo na posodobitev aplikacije, oškodovanca pa naj bi hkrati poklical neznanec ter ga napeljal k temu, da je izvedel več izplačil v skupni vrednosti okrog 150.000 evrov, je po navedbah omenjenega portala sporočila predstavnica Policijske uprave Maribor, Policija pa ob tem znova poziva občane k previdni rabi storitev elektronskega bančništva.

V Postojni je občanka preko spleta prodajala izdelek, ko je preko ene od aplikacij prejela sporočilo neznane osebe, da se zanima za nakup. Po več izmenjanih sporočilih je odprla posredovano povezavo in se prijavila v spletno banko, od koder so ji neznanci kasneje pobrali denar, so sporočili s Policijske uprave Koper.

Prepoznate spletne prevarante?

Internet odpira številne možnosti za komunikacijo, učenje in zabavo, tudi za starejše. Vendar pa s seboj prinaša tudi pasti, na katere moramo biti posebej pozorni. Poleg zgoraj omenjenih prevar, vezanih na uporabo spletnega bančništva, so ena izmed najbolj perečih spletnih prevar, ki se osredotoča predvsem na starejšo populacijo, lažne ljubezenske obljube, znane tudi kot romantične prevare. Te prevare ne ogrožajo le finančnega stanja posameznika, ampak lahko pustijo tudi globoke čustvene rane.

Praznični čas – čas veselja, a tudi povečane ranljivosti

Praznični čas, ki je pred nami, je za mnoge obdobje veselja in druženja z bližnjimi. Vendar pa se številni starejši v tem času še bolj soočajo z občutki osamljenosti in željo po družbi. Prav to obdobje je za spletne prevarante izjemno priložnost, saj so starejši v tem času bolj dovzetni za navezovanje stikov.

Prevaranti se tega zavedajo in pogosto izkoriščajo praznično vzdušje, da pridobijo zaupanje in čustveno bližino svojih žrtev. S toplimi besedami, domišljenimi zgodbami in obljubami o skupnih praznikih lahko ustvarijo občutek pripadnosti, ki ga osamljeni posamezniki hrepenijo. Na žalost pa se za temi obljubami pogosto skriva manipulacija in finančna prevara.

Razumevanje osnovnih digitalnih veščin

Mnogi starejši so pri uporabi interneta začetniki, kar jih naredi bolj ranljive za spletne prevare. Krepitev njihovih digitalnih veščin je ključna. Nekatera spletna mesta ponujajo koristne nasvete in smernice za pridobivanje osnovnih veščin, kot so:

  • uporaba varnih gesel, ki vključujejo kombinacijo črk, številk in simbolov;
  • prepoznavanje sumljivih sporočil in povezav;
  • razumevanje osnovnih varnostnih nastavitev na napravah.

Tečaji računalništva in uporabe interneta so odličen način, za se naučiti osnov in pridobiti zaupanje v svoje digitalne sposobnosti.

Lažne ljubezenske obljube: prevare, ki uničujejo življenja

Romantične prevare so med najbolj čustveno in finančno uničujočimi spletnimi prevarami. Prevaranti pogosto delujejo preko družbenih omrežij ali platform za spletne zmenke, kjer se predstavljajo kot osamljeni posamezniki, ki iščejo partnerja. Ko enkrat vzpostavijo čustveni stik, začnejo žrtev manipulirati z zgodbo o težavah in prošnjami za finančno pomoč.

Kako prepoznati lažne ljubezenske obljube:

  • Prehitro izražanje ljubezni: Prevaranti pogosto hitro začnejo z izjavami, kot so “ljubim te” ali “ti si moja sorodna duša”.
  • Neprepoznavni ali preveč popolni profili: Fotografije so pogosto ukradene z interneta, življenjepis pa je nerealistično popoln.
  • Prošnje za denar: Prevarant se pogosto sklicuje na nujne zdravstvene težave, težave z vizumi ali poslovne težave.
  • Omejen stik v živo: Vedno imajo izgovore, zakaj ne morejo srečati osebe v živo.

Praktični koraki za zaščito:

  • Nikoli ne delite osebnih ali finančnih informacij z ljudmi, ki jih ne poznate.
  • Fotografije in informacije prevarantov lahko preverite s pomočjo orodij, kot je Google Reverse Image Search.
  • Če sumite na prevaro, jo prijavite na platformo, kjer se je zgodila, in obvestite lokalne organe ali organizacije.
Old woman and online romance scam. Love and money fraud on internet. Elder senior using computer. Fake profile and catfish on dating website chat messages. Instant messaging. Mature person with laptop
Foto: Tero Vesalainen iz iStock

Druge pogoste spletne prevare

Poleg romantičnih prevar se starejši pogosto soočajo z:

  • Phishing napadi: Skušajo pridobiti občutljive informacije, kot so gesla in bančni podatki
  • Lažne nagradne igre: Običajno obljubljajo velike nagrade v zameno za plačilo »stroškov pošiljanja«
  • Tehnične prevare: Neznanci se predstavijo kot tehnična podpora in zahtevajo dostop do računalnika, da odpravijo neobstoječo težavo

Pomembno je, da starejšim pomagamo prepoznati znake teh prevar in jih naučimo, da nikoli ne klikajo sumljivih povezav ali delijo podatkov brez premisleka.

Praktični nasveti za varno uporabo interneta

  • Namestite protivirusno programsko opremo na vse naprave
  • Redno posodabljajte operacijski sistem in aplikacije
  • Uporabljajte dvofaktorsko avtentikacijo povsod, kjer je to mogoče
  • Pogovorite se o nevarnostih z bližnjimi: Odprt pogovor z družino ali prijatelji lahko prepreči številne neprijetnosti

Brez obsojanja

Starejši pogosto ne prijavijo prevar zaradi sramu ali strahu, da jih bodo bližnji obsojali. Pomembno je ustvariti okolje zaupanja, kjer bodo čutili, da se lahko pogovorijo o svojih izkušnjah. To vključuje:

  • Redno komunikacijo: Pogovorite se z njimi o njihovih spletnih dejavnostih.
  • Izobraževanje: Organizirajte delavnice ali domače učne ure za varno uporabo spleta.
  • Podpora pri uporabi tehnologije: Pomagajte jim nastaviti varnostne nastavitve in se naučiti osnov.

Kam po pomoč?

Če vi ali vaš bližnji naletite na spletno prevaro, se obrnite na:

Pomembno je, da se prevar ne sramujemo, ampak jih prijavimo, saj bomo tako pomagali tudi drugim. Internet je izjemen vir informacij in povezovanja, vendar zahteva previdnost. S pravilno izobrazbo in podporo lahko starejšim pomagamo prepoznati in se zaščititi pred nevarnostmi, kot so lažne ljubezenske obljube in druge spletne prevare. S skupnimi močmi lahko poskrbimo, da bo splet varno in prijazno okolje za vse generacije.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članek11 nasvetov za preprečevanje suhe kože pozimi
Naslednji članekRok za vložitev vloge za zagotovljeno vdovsko pokojnino podaljšan za dve leti

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.