Pogosto slišimo, da je učenje novega jezika v otroštvu veliko lažje, medtem ko naj bi bilo v zrelih letih precej težje ali celo nemogoče. Toda ali to res drži? Ali so naši možgani po 60. letu res preveč stari za usvajanje novih veščin, kot je tuj jezik?
Sposobnost učenja naj se s starostjo ne bi izgubljala – nasprotno, ostajala naj bi zelo prisotna, le da se proces učenja skozi leta spreminja. Učenja v starosti se je zato treba lotiti nekoliko drugače.Možgani naj bi se tako tudi v poznih letih prilagajali in tvorili nove nevronske povezave. To pomeni, da se lahko učimo skozi celo življenje.
To besedilo je tu, da ustavi kradljive robote
Če ste človek in vidite to besedilo, ga ignorirajte. Če berete to vsebino drugje kot na Zlata-leta.si, prosimo obiščite našo stran.
Seveda otroci jezik usvajajo drugače kot odrasli, saj jih k temu spodbuja njihovo okolje in naravni razvoj govora. Starejši ljudje pa imajo prednost v disciplini, boljšem razumevanju slovničnih pravil in izkušnjah, ki jih lahko povežejo z učenjem novega jezika.
Koristi učenja tujih jezikov
Učenje tujega jezika v poznejših letih prinaša številne koristi. Ena najpomembnejših je kognitivna stimulacija – aktivno učenje spodbuja delovanje možganov in lahko pomaga pri ohranjanju spomina ter drugih kognitivnih funkcij. Raziskave nakazujejo, da lahko celo odloži pojav demence in Alzheimerjeve bolezni. Poleg tega omogoča večjo socialno povezanost, saj odpira vrata novim prijateljstvom in kulturnim izkušnjam. Nenazadnje pa prinaša tudi občutek dosežka, ki ga prinese osvajanje novega jezika, povečuje samozavest in daje občutek izpolnjenosti.
Aplikacije kot koristen (in zabaven) pripomoček
Danes obstaja veliko metod za učenje jezikov. Številne brezplačne in plačljive aplikacije ponujajo nešteto možnosti učenja in so krasna alternativa klasičnim tečajem.Klasično učenje v skupini prinaša sicer številne koristi. Spodbudi nas, da se odpravimo od doma, spoznavamo druge ljudi s podobnimi interesi, se družimo. Poleg tega lahko učitelja povprašamo za dodatno razlago, razlage so prilagojene … Ena izmed priljubljenih metod, ki jo skoraj zagotovo poznate, če imate šoloobvezne vnuke, pa je uporaba aplikacije Duolingo.
Učenje kjerkoli in kadarkoli
Duolingo je digitalna platforma, ki je enostavna za uporabo, saj ponuja kratke učne enote, ki ne obremenjujejo preveč in omogočajo postopno učenje. S svojim igrificiranim pristopom – s točkami, nagradami in lestvicami – ohranja motivacijo uporabnikov in omogoča dostopnost tudi v brezplačni različici. Prav tako ponuja dobro ponavljanje in vajo, saj algoritem prilagaja vsebino glede na napake posameznika. Ptiček Duo vas prek maila tudi opomni, če nekaj časa izpuščate lekcije, pa tudi pohvali, če redno sodelujete.
Aplikacijo z veseljem uporabljajo tudi otroci/najstniki – morda je to tudi način, kako se povežete z vnuki. Oni vam bodo pomagali pri uporabi aplikacije, skupaj pa boste krepili znanje jezikov in spoznavali nove besede, ki odpirajo vrata v svet.
Pomanjkljivosti
Kljub številnim prednostim Duolingo ni popolna rešitev za vse starejše učence. Njegova največja pomanjkljivost je, da se nekoliko manj osredotoča na izgovorjavo in pogovorno prakso. Poleg tega ne ponuja poglobljenih razlag slovnice, kar je lahko ovira za tiste, ki potrebujejo več konteksta pri učenju. Stavki, ki jih aplikacija ponuja, so načeloma uporabni, včasih pa nenavadni in nepovezani s situacijami iz resničnega življenja, kar lahko oteži uporabo jezika v praksi.
Kako se lotiti učenja v zrelih letih?
Verjetno najboljši pristop k učenju jezika po 60. letu je kombinacija različnih metod. Poleg uporabe aplikacij, recimo Duolinga, je smiselno vključiti tudi pogovorne tečaje ali individualne ure z inštruktorjem, ki omogočajo več neposredne komunikacije. Spletne skupnosti, kot so italki, Tandem ali HelloTalk, omogočajo stik z naravnimi govorci, kar je eden najboljših načinov za izboljšanje razumevanja in izgovorjave.
Prav tako lahko veliko pripomore poslušanje glasbe, podkastov ali gledanje filmov v tujem jeziku, saj na ta način jezik naravno prehaja v vsakdanje življenje.
Starost ni ovira za učenje novega jezika, temveč priložnost za osebno rast, kognitivno stimulacijo in bogatenje življenja. Ne glede na leta so naši možgani sposobni prilagajanja in učenja novih stvari, pomembno je le, da najdemo način, ki nam najbolj ustreza. Če vas je že od nekdaj zanimal tuj jezik, je zdaj pravi čas, da začnete – brez strahu in z veseljem do novih spoznanj.