
Ribe veljajo za eno najbolj hranilno bogatih živil, zato jih strokovnjaki za prehrano priporočajo kot pomemben del uravnotežene prehrane. Vendar pa pri nakupu rib ni pomembna le vrsta, temveč predvsem njihova svežina. V tem članku boste izvedeli, kako prepoznati sveže ribe, zakaj so tako koristne za naše zdravje ter na kaj morate biti pozorni pri nakupu.
Razlike v mesu rib različnih vrst
Vonj in okus ribjega mesa se lahko od ribe do ribe precej razlikujeta. Na to, kakšen sta vonj in okus ribe, vplivajo predvsem lastnosti maščobnega tkiva, nanju pa vplivata prehrana in okolje.
Kot navajajo pri Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), se po kemijski sestavi ribje meso bistveno ne razlikuje od mesa toplokrvnih živali. Na splošno meso rib povprečno vsebuje od 52 do 82 % vode, od 13 do 23 % beljakovin, do 32 % maščob in do 1 % mineralnih snovi. Ob tem je skupna količina vode in masti v tkivu rib skoraj konstantna in znaša 80 %. Meso rib je v primerjavi z mesom toplokrvnih živali lažje prebavljivo in zato ne daje tako dolgotrajnega občutka sitosti. Glede na vsebnost maščobe se ribe med seboj precej razlikujejo. Meso lososa, skuše, jegulje in sardel je načeloma zelo mastno, ščuke in trske pa zelo pusto.
Kako prepoznati sveže ribe?
Prepoznati svežo ribo ni težko, če vemo, na kaj moramo biti pozorni. Kot pišejo na strani NIJZ, lahko svežino preverimo s pomočjo naslednjih znakov:
- Videz oči: Oči sveže ribe so izbočene, jasne in svetle. Udrte, motne ali zamegljene oči so znak, da riba ni več sveža.
- Barva škrg: Sveže ribe imajo svetlo rdeče ali rožnate škrge, ki so vlažne. Temne ali zasušene škrge kažejo na daljše skladiščenje.
- Vonj: Sveža riba ima blag, morski vonj. Če zaznate oster, neprijeten ali amoniaku podoben vonj, je riba že pokvarjena.
- Koža in luske: Koža sveže ribe je sijoča, prožna in napeta. Luske se ne smejo zlahka odluščiti.
- Telo: Telo sveže ribe je čvrsto in elastično – ko jo pritisnete, se mora meso hitro vrniti v prvotno obliko.
Zakaj je dobro uživati ribe?
Ribe so izvrsten vir beljakovin, vitaminov in maščobnih kislin omega-3, ki ugodno vplivajo na naše zdravje:
- Za srce in ožilje: Redno uživanje rib zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja.
- Za možgane: Omega-3 maščobne kisline pripomorejo k boljši kognitivni funkciji in so pomembne za razvoj možganov pri otrocih.
- Za sklepe in kosti: Ribe vsebujejo tudi vitamin D, ki je ključen za zdravje kosti.
- Za dobro počutje: Študije kažejo, da lahko redno uživanje rib pozitivno vpliva na razpoloženje in zmanjša tveganje za depresijo.
NIJZ priporoča uživanje rib vsaj enkrat do dvakrat tedensko, pri čemer naj en obrok vključuje mastne ribe, kot so losos, skuša ali sardine.
Na kaj biti pozoren pri nakupu?

Poleg svežine je pomembno tudi, kje ribe kupujete. Kot opozarjajo na strani NIJZ, naj bodo ribe vedno shranjene pri ustrezni temperaturi – na ledu ali v hladilni vitrini. Pri nakupu pakiranih rib preverite rok uporabe, pogoje shranjevanja in sledljivost (npr. kraj ulova).
Posebej previdni bodite pri uživanju surovih rib (npr. sushi), saj obstaja večje tveganje za okužbe s paraziti ali bakterijami. Priporočljivo je, da se surovim ribam izogibajo nosečnice, starejši in osebe z oslabljenim imunskim sistemom.
Ribe so odličen del zdrave prehrane, a le, če so res sveže in pravilno pripravljene. Z upoštevanjem nekaj preprostih nasvetov lahko pri nakupu sprejmete boljše odločitve ter s tem poskrbite za svoje zdravje in dobro počutje. Kot poudarjajo pri NIJZ, je previdnost pri izbiri morske hrane ključnega pomena – ne le za okus, temveč tudi za varnost.
Urednica portala MojPrihranek.si