Mir in rekreacija
Zagrebčani stres mestnega vsakdana najraje blažijo v parku Maksimir, kamor zaradi fantastične parkovne arhitekture zahajajo tudi tuji obiskovalci, najraje kar s tramvajem, saj vodijo njegove linije s Trga bana Josipa Jelačića naravnost do Stadiona Maksimir, ki je lociran točno nasproti zagrebškega živalskega vrta. Ogled živali z vsega sveta je takorekoč obvezen, predvsem za družine z otroki, a še zdaleč ni vse, kar ponuja Maksimir. Skrbno načrtovan park, ki močno spominja na najbolj znane angleške parke in se lahko z njimi konec koncev tudi enakovredno kosa, so odprli konec 18. stoletja, s čimer je postal prvo vsem odprto urejeno sprehajališče v tem delu Evrope. Sprehodite se skozi prostrane gozdiče, na klopeh prisluhnite pticam in v treh maksimirskih jezerih opazujte labode! Ste že prebrali prvi del zgodbe o Zagrebu? Klikni!
Na drugo, zahodno stran Zagreba pa se boste morali odpeljati, če si boste zaželeli videti zagrebško morje – jezero Jarun. Športno-rekreativni center Jarun so uredili za potrebe Univerzijade, ki se je v Zagrebu odvijala leta 1987, kot je pri takih objektih v navadi, pa okoliškim prebivalcem nudi nepogrešljivo zabavo še danes. Okrog športnemu veslanju namenjenega jezera poteka pot za kolesarje, tekače in rolerje, svoj kotiček pa na plaži poleti najdejo tudi kopalci.
Vsako pravo mesto ima razgledno točko, s katere lahko občudujemo lepote ozkih uličic in iz množice nižjih stavb štrlečih zvonikov cerkva. Zagreb ni nobena izjema, saj je naslonjen na pobočje Medvednice s svojim vrhom Sljemenom, ki je ne samo izletniška točka, ampak tudi smučišče, na katerem se že nekaj let merijo najboljše smučarke in smučarji na svetu. Težko dostopno izletniško točko, Sljeme s svojimi 1033 metri nadmorske višine leži kar 900 metrov više od središča Zagreba, lahko preprosteje dosežemo z gondolsko žičnico in se šele na vrhu predamo sprehajalnim užitkom ob pogledu na vrveče mesto. Med številnimi planinskimi potmi boste našli jamo Veternico in srednjeveški grad Medvednjak iz 13. stoletja, ki je danes, obnovljen, spomenik Neznanemu junaku domovine.
Kako do spodnje postaje žičnice v Gračanih? Najbolje kar z avtodomom, po zahodni strani Parka Maksimir vas vodi cesta manj kot deset kilometrov daleč na 330 metrov nad morjem ležečo postajo.
Kaj je še lepše od Zagreba?
Ponosni domačini se prav radi pohvalijo, da so od Zagreba lepše edino Zagrebčanke, to pa kar samo kliče k podrobnejšemu ogledu zgodovinsko in kulturno bogatega mesta, morda kar v sklopu daljšega potovanja po Balkanu. Zagreb je dovolj velik in nudi ogromno kulturne, gurmanske, rekreacijske in nočne ponudbe, da se v mestu lahko zadržite vsaj dva dni ali celo več. Idealen je torej za vikend izlet, med katerim boste prav gotovo odkrili še mnogo več, kot sem lahko na kratko opisal na tem mestu.
V Zagrebu se odvijajo tudi številni, kajpak vedno utrudljivi, koncerti popularne in rock glasbe, zato je avtodom idealna možnost za vse tiste, ki se ne želijo isto noč vračati v natrpanih avtobusih ali celo v lastnih avtomobilih.
Žal mesto avtodomarjem še vedno ne nudi tistega, kar je drugod po Evropi postalo že samoumevno. Tako boste zaman iskali počivališče za avtodome, edini kamp Plitvice na Lučkem pa je odprt le v letnem času, oziroma od 1. maja do 30. septembra. Druga najbližja možnost kampiranja so tako Čateške toplice, ki pa so od Zagreba oddaljene slabih štirideset kilometrov. Če vas pot zanese proti Plitvicam, pa lahko med potjo prespite v avtokampu Slapić, ki je od Zagreba oddaljen 60 km, ali pa v neposredni bližini jezer Plitvice v kampu Korana, ki je oddaljen 120 km ali v kampu Borje, do katerega se boste peljali 140 km daleč. Tako lahko obisk urbanega centra združite z ogledom hrvaškega naravnega naravnega bisera.
Na uradu Hrvaške turistične skupnosti v Ljubljani sem se pogovarjal z gospodom Goranom Blažićem, ki je moral z grenkobo v glasu žal povedati, da je prenočevanje v avtodomu v Zagrebu sicer prepovedano, vendar redarstvo to načeloma tolerira, saj obiskovalci konec koncev nimajo nobene druge možnosti prenočevanja. Kot pri pri nomadih vseh časov in krajev, tudi pri avtodomarskih velja načelo iznajdljivosti!