V Sloveniji 1. in 2. maja obeležujemo praznik dela – praznik, ki ga praznujejo v številnih državah od leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu, znane pod imenom Haymarketski izgredi.
Haymarketski izgredi
Prav na 1. maja 1886 so namreč tamkajšnji delavci začeli s splošno stavko, zahtevali pa so uzakonitev 8-urnega delavnika. Stavka ni potekala mirno in kmalu se je sprevrgla v nemire, ker policija ubila dva udeleženca. 4. maja so organizatorji pripravili protest na trgu Haymarket in tudi ta se je sprevrgel v izgred. Ubitih je bilo kar enajst protestnikov in sedem policistov.
Tradicija pri nas
V Sloveniji je praznik dela uzakonjen od leta 1948, praznovati pa smo ga začeli že na začetku 20. stoletja. V Sloveniji poleg prižiganja kresov na predvečer poteka tudi postavljanje mlaja, 1. maja pa se nato običajno praznovanje začne že zgodaj zjutraj z budnicami, ki so se kot del tradicije ohranile še v številnih krajih, sledijo pa sprevod delavcev na bližnji hrib ali v gozd ob mestu ter druženje in veselje ob hrani in pijači. Simbola prvomajskega praznovanja sta značka in rdeč nagelj. Da je rdeč, je sicer ključno, saj gre za barvo, povezano z delavskimi boji in s socialdemokracijo.
V Sloveniji na večer pred prvim majem tradicionalno potekajo številna kresovanja, na Rožniku pa bo tradicionalno na prvomajsko jutro potekala proslava, na kateri bo obiskovalce pozdravil župan Ljubljane Zoran Janković.
Urednica portala MojPrihranek.si