Uporabiti višji ali nižji zaščitni faktor?

A grandmother putting sunscreen on her grandchildren at the beach. Summer skin care concept
Foto: Antonio Suarez Vega iz iStock

Ko govorimo o zaščiti kože pred škodljivimi sončnimi žarki, je pomembno razmisliti o uporabi pravilnega zaščitnega faktorja (SPF). SPF označuje, kako učinkovito krema za sončenje ščiti kožo pred UVB žarki, ki povzročajo sončne opekline in lahko prispevajo k razvoju kožnega raka.

Tako višji kot nižji zaščitni faktor imata vsak svoje prednosti in slabosti. 

Višji zaščitni faktor:

  • Prednosti: Višji zaščitni faktor (na primer SPF 50 ali več) ponuja boljšo zaščito pred UVB žarki. To pomeni, da bo koža dlje časa zaščitena pred opeklinami. Višji SPF je še posebej pomemben za ljudi s svetlejšo kožo, otroke, starejše in tiste, ki preživijo veliko časa na prostem.
  • Slabosti: Pogosto se ljudje, ki uporabljajo visok SPF, zanašajo na dolgotrajno zaščito in pozabijo ponovno nanesti kremo za sončenje. To lahko vodi do občutka lažne varnosti. Prav tako so kreme z višjim SPF pogosto gostejše in se težje nanašajo.

Nižji zaščitni faktor:

  • Prednosti: Kreme z nižjim SPF (na primer SPF 15) so pogosto lažje in bolj prijetne za uporabo. So dobra izbira za vsakodnevno uporabo, zlasti ko ni intenzivnega sonca.
  • Slabosti: Nudijo manj zaščite in zahtevajo pogostejše ponovno nanašanje, zlasti po kopanju ali potenju.

Katero torej uporabiti?

Kreme z visokim zaščitnim faktorjem so posebej priporočljive za zaščito otroške kože, ki je izjemno občutljiva in dovzetna za sončne opekline. Seveda so odlična izbira tudi za zaščito starejše kože, ki je običajno bolj suha. Če naj bo za otroško kožo krema bolj mastna, naj bo za starejšo predvsem vlažilna.

SPF naj bo 30 ali več, kremo pa nanesite vsaj vsake 2 uri, če ni na embalaži drugače navedeno. Kremo nanesite tudi vedno po prihodu iz vode ali po potenju. Danes na policah najdemo tudi kreme, ki so namenjene športnikom in so še posebej odporne na potenje – tudi takšne nudijo krasno zaščito.

Otroke vedno lahko najbolje zaščitite pred močnimi sončnimi žarki, če jim nadenete recimo belo majico ali specialno majico, ki nudi zaščito pred sončnimi žarki, klobuček s širokimi krajci, po potrebi pa jim ponudite sončna očala. A pozor – z nekakovostnimi, ki ne nudijo ustrezne zaščite, lahko naredite še več škode za oči kot koristi.

Najbolje se je izogibati neposrednemu soncu med 10. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše. Predvsem v zrelejših letih pa je treba kožo tudi redno pregledovati za morebitne spremembe in ob sumljivih znamenjih ali spremembah obstoječih znamenj nikar ne odlašajte z obiskom dermatrologa.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekKako poskrbeti za varno kopalnico?
Naslednji članekIzzivi s katerimi se srečujejo zdravstveni start-upi

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.