Vlomilci niso na dopustu

Na samozaščitno ravnanje ne smemo pozabiti niti, ko smo na dopustu v novem okolju, kjer nas ne poznajo. Med letovanjem v tujini je denar najbolje menjati v menjalnicah oz. bankah, in ne na ulici, kjer so turisti izpostavljeni prevaram ali celo roparjem. Pa tudi drugače, npr. med obiski lokalov, ni priporočljivo razkazovati denarja.

Posebno pozornost je treba nameniti tudi prtljagi na letališčih, avtobusnih in železniških postajah. Vidno označena prtljaga z imenom in priimkom ter naslovom lahko nepridipravu izda podatek, kje je prazno stanovanje.

vlom1

Prav tako je moramo biti pozorni na predmete, ki jih nosimo s sabo na dopust in so najpogosteje predmet napada: digitalna tehnika (fotoaparati, kamere …), mobilni telefoni, osebni nakit in ostali predmeti (kolesa, surfi, smuči …). Predvsem je pomembno, da teh predmetov ne puščamo brez nadzora na mestih, kjer so nepridipravom lahko dostopni.

ROPARJI PRI VAS DOMA

V Sloveniji narašča število hišnih ropov, ki so izvedeni na brutalen in dobro pripravljen način.

Storilci svoje žrtve vnajprej izbirajo in objekte predhodno skrbno opazujejo. Napadi so običajno izvedeni na nič hudega sluteče ljudi v njihovih hišah ali stanovanjih.

vlom2

Roparji uporabljajo telesno silo, grožnje, razne nevarne predmete in orožje ter tako žrtev prisilijo, da izroči oziroma pove, kje hrani gotovino in dragocenosti.

Tuja nesreča – tuja skrb!
Od vseh nesreč najlažje prenašamo tujo. Naslednji ste na vrsti vi – ali pa tudi ne. Ukrepajte pravočasno – zavarujte sebe in svoj dom …

Pri hišnih ropih gre za hudo nasilje, pri katerem storilci delujejo v skupinah, so zamaskirani in oboroženi, žrtev zvežejo, ji grozijo z orožjem in se ponavadi dolgo zadržujejo v prostorih.

Očitno je, da poznajo razmere v objektih, da v nekaterih primerih celo vedo, kje so skriti prihranki. Najpogosteje na njihovih domovih ropajo ženske in starejše osebe, ki se niso sposobne braniti.

Svetujemo vam :
* Večjih vsot gotovine in dragocenosti ne hranite doma.
* Ne odpirajte vrat neznancem.
* Zapirajte in zaklepajte vhodna vrata.
* Pred vhodnimi vrati imejte ustrezno razsvetljavo. Zelo priporočljiva je senzorska luč.
* Vrata opremite s ključavnico z varovalom ali varnostno verigo in kukalom.
* Namestite domofon ali videofon.

vlom3

ČE VAS OROPAJO
Ne reagirajte pretirano pogumno, še posebej, če je ropar fizično močnejši, oborožen ali če je roparjev več.

TAKOJ PO DEJANJU POKLIČITE POLICIJO.
Lahko pa policiji pri izsleditvi roparja precej pomagate, če si dobro zapomnite ali takoj zapišete predvsem:

* osebni opis sumljivih oseb (spol, starost, velikost, obleka, posebne značilnosti obraza, hoje, govora in drugo):
* registrsko številko, barvo, znamko in tip vozila;
* smer, kamor so roparji pobegnili.

Do prihoda policije ničesar ne premikajte in ne pospravljajte, da ne boste uničili koristnih sledi, ki bi lahko pripomogle k odkritju storilca.

Več informacij najdete na straneh http://www.policija.si.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.