Želimo, da bi vam bile te ljudske modrosti v pomoč, da dvomljive z uspehom preizkusite in da se nekaterim od srca nasmejite.
Ljudje, ki živijo skupaj, so si podobni
Ljudje, ki živijo skupaj, si postanejo podobni zaradi posnemanja izraza obraza, načina govora, načina gibanja, telesne drže. Po daljšem obdobju skupnega življenja pa si ljudje postanejo celo notranje podobni. Zdravniki opazijo podobnosti v krvi, denimo holesterol, enako količino beljakovin in drugo.
Nasmeh aktivira manjše število mišic kot mrščenje
Pravilno. Dobrodejnost nasmeha je propaganda dobrih trgovcev, saj je zanje nasmeh delo, za kar pa porabijo manj energije kot namrščeni ljudje. Neprijazni ljudje delajo mnogo težje, saj morajo uporabiti več obraznih mišic, da so videti neprijazni.
Rastline v spalnici nam jemljejo kisik
Ta trditev temelji na dejstvu, da rastline ponoči dihajo, niso pa fotosintetične, kar pomeni, da ne izdelujejo hrane. Res je, da rastline ponoči razkrajajo hranila, ki jih delajo čez dan in za to potrebujejo kisik, oddajajo pa ogljikov dioksid. Vedeti pa morate, da so količine ogljikovega dioksida tako majhne, da bi človek lahko spal tudi v rastlinjaku brez kakršnihkoli motenj.
Zanimivo je, da je omenjena trditev tako zakoreninjena med ljudmi, da v bolnišnicah pogosto opazimo, kako medicinske sestre ponoči odnašajo vse rože iz bolnikove sobe. Res pa je tudi, da za to obstaja še en tehten razlog, če vemo, da je voda, v kateri so rože, odlično gnojišče in res ni najbolj primerna za bolnikovo okolico.
Dobro prežvečimo hrano, če želimo shujšati
Trditev, da moramo hrano najmanj 35-krat prežvečiti v ustih, preden jo pogoltnemo, če želimo shujšati, ne drži. Hrano, ki jo zaužijemo, prebavimo v želodcu, kjer jo razkrajajo želodčni encimi in kisline. Dogajanje se res začne v ustih, vendar bomo dobili iz hrane enako količino kalorij, če jo dobro prežvečimo ali pa celo pogoltnemo.
Vendar pa je tudi res, da s temeljitim žvečenjem hrane porabimo za obrok več časa, s tem pa damo čas tudi našemu želodcu, ki potrebuje 20 minut, da pošlje sporočilo v možgane, da ne potrebuje več hrane in da smo siti. Na ta način zaužijemo manj hrane kot običajno, in hujšamo.
Skodelica vročega mleka olajša prehladne težave
Prav nasprotno. Mleko in mlečni izdelki navadno spodbujajo nastajanje sluzi v nosu in prsnem košu. Tudi če imate nenehno zaprt nos in žrelo, tudi če niste prehlajeni, nekaj dni ne uživajte mleka in mlečnih izdelkov. Če pa se brez mleka počutite bolje, ste lahko nanj celo alergični.
Omrzline na nogah preprečite s teptanjem
Omrzline lahko preprečite na vse načine, s katerimi okrepite delovanje krvnih obtočil. Če morate v hudem mrazu čakati avtobus, si boste pomagali s cepetanjem. V snežnem viharju in pri hudo nizkih temperaturah pa si s cepetanjem ne boste veliko pomagali; treba se bo kar krepkeje gibati.
Redno jemanje vitaminov nas obvaruje prehlada
Ni res. Kljub mnogim in različnim raziskavam, ki so jih vodili ugledni znanstveniki, ni dokaza, da bi veliki odmerki vitaminov prehlad preprečili ali zaustavili.
Bakrene zapestnice zdravijo artritis
Leta in leta so ljudje mislili, da je zdravljenje artritisa z bakrenimi izdelki šarlatanstvo. V zadnjem času pa se je nekaj strokovnjakov resno ukvarjalo s to trditvijo. Tako so kemiki dokazali, da dodajanje bakra aspirinu uspešno blaži bolečine pri artritisu. Ker pa so želeli ugotoviti učinek bakra skozi kožo, so zbrali dve skupini bolnikov z artritisom.
Prvi skupini so nadeli bakrene zapestnice, drugi pa navadne kovinske zapestnice, ki so dajale videz bakra. V prvi skupini se je več kot pri 90 odstotkih bolnikov pokazalo izboljšanje stanja bolezni, v drugi skupini pa je bilo manj kot 10 odstotkov bolnikov, ki so se lahko pohvalili z izboljšanjem.
V šoku človek posivi
Hude čustvene in telesne obremenitve lahko hudo zmotijo proces rasti ali izpadanja las. Pri človeku, ki doživi šok, lasje hitreje izpadajo in dlje traja, da zrastejo novi. Ni pa redko, da so novo zrasli lasje manj pigmentirani (obarvani) in so videti svetlejši. Ljudski rek tudi pravi: “Veliko skrbi glavo sivi.”
Lak na nohtih zavira njihovo dihanje
Nohti so mrtvi deli prstov, zato ne dihajo. Lak za nohte lahko deluje kot zaščita poškodovanih nohtov, ker varuje pred njihovo izsušitvijo (še posebno pri pranju perila ali pomivanju posode). Zelo pa moramo biti pazljivi pri izbiri odstranjevalca za lak, saj mnogi med njimi močno izsušijo nohte.