Koliko ste pa vi stari?

Rekli boste, kdo pa ste vi, da me to sprašujete! O letih se ne govori, važno je, kako se počutimo. Res je. Gre za to, da razlikujemo več starosti in sicer kronološko starost, ki pove, koliko smo stari po koledarju, biološko starost, ki se nanaša na stanje osnovnih telesnih funkcij in celičnih procesov in psihološko starost, ki pove, koliko stari se počutimo.

Velikokrat se isto stari ljudje močno razlikujejo po tem, kakšen pečat je pustil čas na njihovih organih in tkivih. Gerontologi so odkrili, da si starejši ljudje, ki so pripravljeni bolj zdravo živeti in zato tudi nekaj naredijo, lahko podaljšajo življenje za deset let. Ženska stara 101. leto je izjavila, da se nikoli ni počutila staro!?

Staranje je stvar odločitve

veseljeŽe dolgo tega se me je močno dotaknila knjiga Deepaka Chopre Mlado telo in neodvisen um. Deepak Chopra je zdravnik, Indijec, ki se je po študiju preselil v Ameriko, kjer je nekaj časa predaval na znanih medicinskih fakultetah. Vendar ga je bolj kot prava zanimala alternativna medicina, tako da je danes avtor mnogih uspešnic iz področja alternativne medicine in duhovnosti, kjer svoja originalna vzhodna ayurvedska znanja uspešno prenaša na Zahod.

Knjiga je izšla leta 1996 pri založbi Vale Novak in je razprodana. Menim, da bi jo bilo vredno ponatisniti. Knjiga ima podnaslov Staranje je stvar odločitve … Včasih so njegova razmišljanja kar precej kompleksna in navadnim zemljanom težje razumljiva.

Staramo se, ker se drugi starajo

Zanimiva teza, ki jo postavi v omenjeni knjigi je, da se staramo, zato ker smo tako vzgojeni, ker mislimo, da se moramo starati oz. ker vidimo, da se starajo drugi. Tezo podpirajo nekatere študije antropologov, ki so bili zelo presenečeni ob odkritju, kako veliko primitivnih ljudstev ne kaže znakov staranja, kakršnih je Zahod vajen.

Ne verjemite, preizkusite

listjeVerjamem, da vam napisane besede delujejo kar precej revolucionarno. Vendar pa mislim, da jih je vredno vsaj malo preizkusiti. Vprašajmo se, zakaj verjamemo, da se moramo starati. Če bi nas od rojstva učili, da se staramo glede na to, kako razmišljamo, bi pač nekaj drugega verjeli. Seveda ne trdim, da je možno živeti neskončno let.

Trdim, da je se je možno bolj kakovostno in zabavno starati, če je naš um bolj odprt in prožen. Ko vam tako prodajam neko teorijo, se mi ne zdi dobro, da preveč sodite, kaj je res in kaj ne, temveč predvsem ali je kaj uporabnega zame, torej za vas.

Dobro izgledam, predvsem pa se dobro počutim

parSeveda nas bodo vsi debelo gledali, če bomo razglasili, da smo se odločili, da se ne bomo starali. Morda nas še vtaknejo v kakšen zaprti oddelek v Polju!? Zelo pa nam bodo zavidali, če bomo nasmejani, pozitivni, fit ali z eno besedo vitalni. Za to pa se lahko odločimo in tu ni nobene revolucionarnosti.

In ko si resno zadamo cilj (p)ostati vitalni in ko se vprašamo, kaj vse bi za to morali narediti, nam naš »računalnik« (tako imenujem naše možgančke) hitro predlaga nekaj možnosti. Motivacija za izvedbo v praksi ni problem, ker je pred nami enkraten cilj, ki ga želimo doseči: dobro počutje.

Edino kar potrebujemo je kanček ustvarjalnosti, da si naše aktivnosti kar najbolj priredimo tako, da so nam pisane na kožo in da v vsem kar počnemo, kar najbolj uživamo.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J6oCMVkUxcM[/youtube]

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.