Spomladanske čebulice

Sajenje čebulic

Tudi, ko menite, da je vaš vrt popolnoma zapolnjen, je še vedno dovolj prostora za zasaditev čebulic. Posadimo jih lahko skoraj vsepovsod. Brez težav jih lahko posadimo med trajnice, ki cvetijo kasneje v sezoni. Kombiniranje čebulic in trajnic ima tudi to prednost, da listi in cvetovi trajnic zakrijejo neugledno rumeneče listje čebulic, ko te zaključujejo svojo rastno sezono.

Med prvimi znanilci pomladi so seveda žafrani.
Med prvimi znanilci pomladi so seveda žafrani.

Z njimi lahko poživite tudi grmovnice in drevesa, pod katerimi ustvarite cvetoče preproge narcis, modre čebulice (Scilla) ali snežne modrice (Chionodoxa). Še posebej so koristne za zasaditev pod velikimi drevesi, saj cvetijo in si ponovno naberejo zalog, še preden se drevesa olistajo in zasenčijo gredo.

Najprimernejši čas za sajenje čebulic je septembra in oktobra, kar zagotavlja, da se še pred prvim mrazom uspešno zakoreninijo. V nasprotnem primeru bodo spomladi zacvetele zelo neenakomerno. Praviloma jih posadimo v globino, ki je 4x višine čebulice, med posameznimi čebulicami pa pustimo za dve čebulici prostora.

Prekrasni kultivarji narcis so čudovita dopolnitev za vsak vrt.
Prekrasni kultivarji narcis so čudovita dopolnitev za vsak vrt.

Pri sajenju moramo paziti na dobro odcedna tla, saj čebulicam ne bo nič tako škodilo kot zastajanje vode. V primeru, da so nižje plasti tal slabo prepustne za vodo lahko s prekopavanjem tal predrete nepropustno plast ali pa ustvarite dvignjeno gredo. Ta naj bo za 10-15 cm višja od okolice. Vanjo vnesite večjo količino peska, ki bo povečal odcednost tal.

Za vnos organske snovi uporabimo kompost ali razpadlo listje. Ob sajenju čebulice tudi pognojimo z mineralnim gnojilom: na glinenih tleh uporabimo 6-12-6 ali 5-10-5 gnojilo (približno 1 kg/10 m2), medtem ko je na peščenih tleh boljša izbira mešanica 5-10-10. Prezimno trdne čebulice tudi kasneje enkrat letno pognojimo, s čimer si zagotovimo bogato cvetenje leto za letom.

Naturaliziranje

Kraljevsko mesto med spomladanskimi čebulicami si seveda zaslužijo tulipani.
Kraljevsko mesto med spomladanskimi čebulicami si seveda zaslužijo tulipani.

Poleg sajenja čebulic v vrste in oblike lahko čebulice tudi naturalizirate, kar pomeni, da se poskusite približati naravi. Naturaliziranje ne pomeni, da pustite naravi prosto pot, temveč le, da ustvarite izgled kot da so čebulice zrasle povsem naravno. Najenostavneje dobimo takšen izgled, če vzamemo polno pest čebulic in jih enostavno spustimo z višine pasu ali pa jih previdno zakotalimo po tleh. Nato vsako čebulico posadimo tam, kjer je padla. Za bolj prepričljiv izgled razmetane skupine čebulic ločite z nekaj praznega prostora.

Najboljša izbira za naturaliziranje so vrste, ki cvetijo zelo zgodaj, saj bodo tako imele dovolj časa, da obnovijo zaloge hranil, preden bomo začeli s košnjo. Klasična izbira so narcise (Narcissus), vendar na trati uspevajo tudi žafrani (Crocus), zvončki (Leucojum) in logarica (Fritillaria).

Čebulice v loncih

listiPoleg grede in trate lahko čebulice posadite tudi v lonce, s čimer v zgodnjih pomladnih dneh poživite svojo teraso ali vhod v hišo. Sajenje je izjemno enostavno, saj samo izmenjujemo plasti čebulic in substrata. Paziti moramo le, da se posamezne čebulice ne stikajo med seboj in da tiste v višjih slojih ne posadite neposredno nad spodaj ležečimi. Ne pozabite, da spomladanske čebulice potrebujejo nizke temperature za uspešen razvoj cveto, zaradi česar je zasajene lonce najbolje pustiti kar na prostem. Lonce le nekoliko zaščitite pred zamrzovanjem. Prav tako pa ne pozabite občasno čebulic zaliti, saj je suša eden izmed najpogostejših vzrokov zaradi česar čebulice ne cvetijo.

Pri izbiri vrst in sort izberite raje takšne, ki bodo cvetele ena za drugo, saj istočasno cvetoče čebulice v praksi le redko zacvetijo skupaj. Raje nasadite lonec z narcisami, ki jim sledijo sloji perunik in na koncu še mini mačehe. Rezultat so tedni polni rumenih in modrih cvetov.

Nega po cvetenju

veterOb koncu cvetenja odstranimo vse cvetove, da rastline tvorijo močnejše čebulice in ne zapravljajo energije za tvorbo semen. V tem obdobju jih tudi pognojimo. Listja rastlinam ne odstranjujemo ali povezujemo, da si lahko rastline naberejo dovolj energije za prihodnje leto. Ko listje propade pa lahko rastline tudi izkopljemo in/ali razdelimo. V grede ponovno posadimo le zdrave čebulice, ki ne kažejo znakov bolezni ali poškodb. V primeru hijacint pa je najbolje, da čebulice nadomestimo z novimi, saj rastline navadno cvetijo vedno slabše.

Vabljeni: obiščite okrasni vrt in e-trgovino svet čebulic.
logo_bel8

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.