Otekle bezgavke – kdaj je čas za skrb?

Doctor examining old patient lymph glands, throat inflammation
Foto: didesign021 iz iStock

Bezgavke so majhne žleze, ki filtrirajo limfo, bistro tekočino, ki kroži po limfatičnem sistemu. Med okužbo se lahko nabirajo bakterije ali odmrle oziroma bolne celice, kar lahko povzroči otekanje bezgavk. Če ima oseba okužbo, lahko opazi otekle bezgavke na območju blizu okužbe, na primer na vratu, pod pazduho, pod čeljustjo ali v dimljah.

Na primer, oseba, ki ima virozo in boleče grlo, lahko opazi otekle bezgavke na vratu. Opazite lahko tudi pojav drugih znakov okužbe, kot so kašelj, utrujenost in vročina. Otečene bezgavke lahko povzročajo tudi rakave celice, bodisi zaradi raka, ki se razvije v bezgavkah, ali zaradi širjenja raka iz drugega dela telesa.

Kaj so bezgavke?

Limfni sistem vključuje kanale po celem telesu, podobne krvnim žilam. Bezgavke so majhne žleze, ki shranjujejo bele krvničke, zadolžene za uničenje vdornih organizmov. Bezgavke se nahajajo na več območjih pod kožo (pazduha, spodnja čeljust, nad ključnico, na obeh straneh vratu, v dimljah).

Ko bakterije, virusi ali nenormalne celice preidejo skozi limfne kanale, bezgavke delujejo kot kontrolne točke, ki zaznajo in ustavijo nevarne celice. Kadar se telo spopada z okužbo ali boleznijo, bezgavke naberejo ostanke, kot so bakterije in odmrle celice.

Kako prepoznati otečene bezgavke?

Otečene bezgavke se lahko kažejo s simptomi, kot so kašelj, utrujenost, vročina, mrzlica, izcedek iz nosu in potenje. Otekle bezgavke v dimljah lahko spremljajo bolečine pri hoji ali upogibanju, saj so pogosto povezane s medeničnimi okužbami. Na nekaterih mestih telesa bodo otečene bezgavke zelo vidne že na prvi pogled (npr. na vratu).

Kaj nakazujejo otečene bezgavke?

Otečene bezgavke kažejo na to, da se vaš limfni sistem trudi odstraniti okužbo. Na primer, bezgavke na vratu lahko otečejo zaradi okužb zgornjih dihal, kot je prehlad. Takšne bezgavke so lahko boleče.

Možni vzroki otekanja so okužbe (ušesne in sinusne okužbe, gripa, angina, mononukleoza, zobni absces in kožne okužbe), lahko pa so tudi znak spolno prenosljive okužbe, kot sta sifilis in gonoreja, ki lahko povzročita recimo otekanje bezgavk v dimljah.

Vzroki za okužbo, ki niso resnejši so lahko stres, alergične reakcije in zdravila, kot so antimalariki. Resnejši vzroki so imunske bolezni (lupus, revmatoidni artritis) in rak, ki se širi na bezgavke, kot sta levkemija in limfom.

Kako preveriti, ali so bezgavke otekle?

Otekle bezgavke so lahko majhne kot grah ali velike kot češnje. Pogosto so boleče na dotik, še posebej, če premikate glavo ali žvečite. Otečene bezgavke pod čeljustjo ali na vratu lahko občutite tako, da z roko podrsate po vratu tik pod čeljustjo. Lahko so tudi občutljive.

Kako se diagnosticira otekanje bezgavk?

Če ste nedavno zboleli ali imeli poškodbo, o tem obvestite zdravnika, saj bo ta informacija pripomogla k določitvi vzroka simptomov. Zdravnik bo preveril velikost, občutljivost in konsistenco bezgavk, ter ugotovil, ali so se povečale. Morda bo naročil krvne preiskave in slikovne preiskave (rentgen, ultrazvok ali CT), da preveri stanje bezgavk.

Če je potrebna nadaljnja preiskava, lahko zdravnik predlaga MRI ali biopsijo bezgavke, kjer se odvzame vzorec celic za laboratorijske teste.

Kako zdraviti otečene bezgavke?

Otečene bezgavke se lahko zmanjšajo same od sebe brez zdravljenja. Pri okužbah vam lahko zdravnik predpiše antibiotike ali protivirusna zdravila, da odpravi vzrok otekanja. V primeru bolečine lahko pomaga paracetamol ali ibuprofen.

Pri raku otečene bezgavke ne bodo izginile, dokler rak ni zdravljen. Zdravljenje raka lahko vključuje odstranitev tumorja ali prizadetih bezgavk ter kemoterapijo za zmanjšanje tumorja.

Kako preprečiti otečene bezgavke?

Edini način za preprečevanje otečenih bezgavk je preprečevanje bolezni, ki jih povzročajo.

Uporabite lahko naslednje ukrepe:

  • Ohranjajte ustno higieno
  • Redno si umivajte roke
  • Cepite se proti boleznim, kot so gripa in tuberkuloza
  • Izogibajte se izmenjavi hrane ali osebnih predmetov z okuženimi osebami
  • Pri spolnih odnosih uporabljajte zaščito
  • Posvetujte se z zdravnikom o menjavi zdravil, če se pojavijo neželeni učinki

Kdaj obiskati zdravnika?

V kolikor imate boleče bezgavke ali če oteklina ne izgine po nekaj dneh, se posvetujte z zdravnikom. Otekle bezgavke brez bolečin lahko nakazujejo na resnejšo težavo, zato ne odlašajte s pregledom.

Woman suffers from pain in the armpit. Sweating, unpleasant odor, inflammation, breast cancer prevention concept
Foto: Piotrekswat iz iStock

Pogosta vprašanja o otečenih bezgavkah

Kdaj bi se morali zaskrbeti zaradi otečene bezgavke?

Če so vaše bezgavke zelo otečene, se povečujejo, so boleče ali neboleče, ne izginejo v nekaj dneh ali če so otečene skupaj z drugimi simptomi, ki vas skrbijo, poiščite zdravniško pomoč.

Kaj je glavni vzrok za otečene bezgavke?
Najpogosteje so otekle bezgavke znak okužbe. Gre za reakcijo telesa, ki se bori proti okužbi in preprečuje resnejše zdravstvene težave.

V redkih primerih lahko otečene bezgavke nakazujejo na rak, kot sta limfom ali levkemija, pri čemer so bezgavke običajno neboleče in brez očitne okužbe ali poškodbe. Lahko pa so tudi posledica avtoimunskih bolezni, kot je lupus.

Ali so otečene bezgavke resna zdravstvena težava?
Večinoma otečene bezgavke niso resne, saj kažejo, da imunski sistem opravlja svojo nalogo. Vendar pa lahko kažejo na okužbo, ki zahteva zdravniško obravnavo. V kolikor otekanje traja in ni drugih znakov okužbe, je to lahko znak nekaterih vrst raka.

Kako občutimo otečeno bezgavko?
Oteklo bezgavko lahko občutite s prsti, čeprav to ni vedno mogoče, saj so nekatere globlje v telesu ali pa ne otečejo dovolj, da bi bile opazne.

Včasih otekanje spremlja bolečina ali nelagodje, na primer pri obračanju glave. Če oteklina ni boleča, lahko to nakazuje na tumor. Pod pazduho lahko takšna oteklina nakazuje širjenje raka dojke.

Otekle bezgavke so običajno znak okužbe v telesu, kot so boleče grlo, oteklina v dimljah ali pod pazduho, ter drugi simptomi, ki spremljajo okužbo. Otekanje bezgavk se lahko pojavi tudi pri nekaterih vrstah raka, kot sta limfom, levkemija in rak dojke. Če imate skrbi glede oteklih bezgavk, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom, še posebej, če oteklina traja ali če imate druge zaskrbljujoče simptome.

 

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članek3 silvestrske sladice, ki so videti prestižno, a so enostavne za pripraviti
Naslednji članekSte preverili? Pokojnina za december nakazana danes

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.