Kako do boljšega spanca?

In kako po najlažji poti do tega balzama? Mnogokrat se moramo najprej zavedati, da moramo izboljšati naš način življenja in spremeniti naše navade, če želimo izboljšati naš spanec. Stres v življenju vsekakor ne bo prijazno vplival na vaš spanec. Tako mimogrede naj navržem, da so nemški znanstveniki ugotovili, da je pomanjkanje denarja (oziroma nasploh finančne težave) najpogostejši vzrok, da ljudje ne moremo zaspati. Nasploh velja, da moramo umiriti (negativna) čustva, če hočemo, da bomo hitro (in sladko) zaspali.

Za začetek naj zapišemo, da strokovnjaki, čeprav je spanje še vedno dokaj skrivnosten naravni pojav, pa hkrati osnovna človekova potreba, svetujejo, da gremo spat dovolj zgodaj, saj je spanje pred polnočjo bolj krepčilno, da se bolje spočijemo, kakor če zaspimo šele po polnoči. Velik strokovnjak za tovrstna vprašanja, Alfred Vogel, trdi, da je to zaradi tega, ker je spanje povezano s prihajanjem in odhajanjem svetlobe. Sliši se dokaj logično, ne? Kakor nasvet, da je priporočljivo, da hodimo v posteljo zmeraj ob isti uri.

Zmernost pri hrani naj bo vodilo tudi pri spanju. Pred spanjem se izogibamo težki, začinjeni hrani, jejmo npr. škrobne jedi, ki so lažje prebavljive. Zadnji obrok pojejmo najmanj tri ure preden gremo v posteljo. Zvečer se prav tako izogibamo kofeinu, nikotinu in alkoholu, pa tudi zares prevelikim količinam tekočine. Priporoča pa se pitje zelenega čaja, npr. po Ašičevi recepturi.

Zelo koristna za spanje je topla kopel. Ta vam najprej poviša telesno temperaturo, nato pa jo zniža, še posebej pa je koristna, če ji dodamo eterična olja (sivke ali melise). Če imate slab krvni obrok, ne hodite v posteljo z mrzlimi nogami, saj zelo dolgo ne boste zaspali. V takšnem primeru se vam splača noge ogreti s toplo nožno kopeljo, pomaga tudi vroče prhanje ali masaža celotnega telesa. Mnogi zdravniki trdijo tudi, da nikoli ne smemo k nočnemu počitku s prepotenim telesom, ker posušen znoj poram ne dovoli prostega dihanja.

Izogibajmo se dolgem dremanju čez dan. Sredi dneva si lahko privoščimo le kratek (do 20 minut) okrepčilni »spanec«. To kratko »gledanje pod kožo« nam bo prineslo dodatno energijo, pa tudi v miru bomo prebavili naše kosilo. Če pa bo naš popoldanski dremež daljši od pol ure, bomo zvečer (ponoči) še bolj utrujeni, velika verjetnost pa je tudi, da sploh ne bomo mogli zaspati.

Čez dan je dobro, če smo vsaj za kakšno uro telesno aktivni. Sprehajanje, vrtnarjenje, tek po zelenih travnikih in parkih, plavanje ali kolesarjenje so sprostitvene aktivnosti, ki bodo zadostile tudi vašim potrebam po gibanju in prepotrebni dnevni svetlobi (s tem spodbujamo nastajanje melatonina). Po drugi strani pa ni dobro, če se s telesno aktivnostjo ukvarjate pred samim spanjem.

Spalnica, če je le mogoče, naj bo namenjena le spanju (in spolnim odnosom). Dobro bi bilo tudi, če v spalnici ni elektronike (računalnika, televizije). Iz sobe odstranite tudi vso ostalo odvečno »navlako« (tudi likalno mizo, škatle, omare), ki vas lahko bega pred (in med) spanjem. V samem prostoru naj bo čim manj hrupa. Je pa res, da po drugi strani marsikdo zagovarja spanje ob odprtem oknu, saj prezračena soba dobro vpliva na naš (poletni) spanec.

Seveda je za zdrav in dober spanec pomembna tudi postelja. Zdrava postelja mora imeti določeno trdoto; v premehki se krvne žile nekoliko pripro, kar slabo vpliva na krvni obtok. Da ne bo bomo preveč komplicirali (ali delali reklame), ležišče naj bo vendarle dovolj kakovostno (cena naj ne bo edino merilo pri nakupu). Priporočamo tudi, da je posteljnina iz prijetnih, mehkih naravnih materialov, odeja naj bo lahka, luknjičava, zračna. Pomembno pa je tudi, da posteljno perilo menjavamo pogosto. Tudi v sveže »preoblečeno posteljo« ležemo z dvakrat boljšim občutkom, veseljem, kajne?

Povprečen čas, da človek zaspi, je tam okrog 10 do 15 minut. Če boste zaspali v prvih petih minutah, ko se boste ulegli v posteljo, je to dovolj velik razlog, da razmislite o drastičnih spremembah v vašem načinu življenja; telo vam namreč urgentno sporoča, da ste popolnoma izčrpani.

In sedaj, ob koncu tega zapisa, če zares ne morete zaspati, se lahko zatečete k jemanju uspaval. Vendarle tega ne počnite redno, saj je znano, da je korist tablet kratkotrajna, škodujejo pa lahko zelo (na koncu morebiti prav zaradi uspavalnih tablet ne boste mogli spati!). Lahko noč!

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.