Imejmo radi svoje kosti – pomen pravočasnega odkrivanja osteoporoze

Za zdrave, močne kosti je pomembno uživanje zdrave, uravnotežene prehrane z veliko vitamina D in kalcija ter redna telovadba, je poudarila dr. Duša Hlade Zore, a je obenem opozorila, da osteoporoze samo s pravilno prehrano in gibanjem ne moremo preprečiti, lahko jo le premaknemo v kasnejše življenjsko obdobje.

Osteoporoza, opredeljena kot stanje zmanjšane mineralne kostne gostote, običajno poteka brez kliničnih znakov in je lahko povsem nema bolezen. Gre za kronično obolenje, ki se ga ugotovi šele ob prvem zlomu. Zato je zelo pomembna preventiva ter pravočasen pregled pri zdravniku. Prof. dr. Janez Preželj je poudaril, da so Slovenke, kar se tiče osteoporoze, med najbolj ozaveščenimi v Evropi ter pojasnil, kdaj je čas za prvo merjenje kostne gostote.

osteoporoza; tomaž kocjan

Od maja 2011 je tudi na slovenskem trgu na voljo prvo biološko zdravilo za zdravljenje osteoporoze, ki ga bolniki dobijo v obliki podkožne injekcije, in sicer le dvakrat letno. To zelo olajša zdravljenje, saj je, kot pri vseh kroničnih boleznih, redno jemanje zdravil ključnega pomena za uspeh. Le tako je namreč zagotovljena enakomerna raven zdravila v krvi. Biološko zdravilo lahko predpisujejo splošni, družinski zdravniki. Doc. dr. Tomaž Kocjan je predstavil izsledke dosedanjega jemanja biološkega zdravila v Sloveniji ter izkušnje osteoporoznih bolnic z njim, ki so navdušene predvsem nad preprostejšim jemanjem. Obenem je omenil še »klasična« zdravila za zdravljenje osteoporoze, bisfosfonate, ki imajo nizko stopnjo resorpcije, zahteven način jemanja ter kar nekaj stranskih učinkov, predvsem na požiralnik in zgornja prebavila.

Nato je doc. dr. Kocjan predstavil še prihajajoče nove smernice na področju osteoporoznega zdravljenja, ki bodo v obravnavo osteoporoze vnesle pravo revolucijo. Poleg tega je omenil še projekcije strokovnjakov, da bodo imeli leta 2018 bisfosfonati le še 30-odstotni tržni delež na račun drugih zdravil za zdravljenje osteoporoze z bolj prijaznimi načini jemanja in bolj sofisticiranimi načini delovanja (leta 2008 so imeli bisfosfonati 70-odstotni tržni delež).

Iz občinstva je prišlo še vprašanje o vplivu prehranskih motenj na kasnejši razvoj osteoporoze. Doc. dr. Kocjan je poudaril, da imajo taki bolniki zaradi nizke zaloge kostne mase slabo izhodišče za najprej in so verjetnejši kandidati za osteoporozne zlome v kasnejšem obdobju.

Oglejte si izseke z okrogle mize o osteoporozi:

Okrogla miza o osteoporozi 1. del

Okrogla miza o osteoporozi 2. del

Okrogla miza o osteoporozi 3. del

Okrogla miza o osteoporozi 4. del

Okrogla miza o osteoporozi 5. del

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.