
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je predstavil aktualno stanje pri uvajanju sistema dolgotrajne oskrbe. Ta predstavlja eno najpomembnejših reform na področju socialnega varstva v Sloveniji. Kot je poudaril, »sistem teče, oskrba že poteka, postopno pa vstopajo tudi nove storitve, ki bodo dostopne za vse«, pišejo na strani Ministrstva za solidarno prihodnost.
Kaj je dolgotrajna oskrba?
Dolgotrajna oskrba je oblika pomoči in podpore ljudem, ki zaradi starosti, bolezni ali invalidnosti dlje časa ne zmorejo samostojno opravljati osnovnih vsakodnevnih opravil. Zajema od osebne higiene, gibanja, prehranjevanja do opravljanja gospodinjskih opravil. Gre za sistem, ki posameznikom omogoča, da čim dlje ostanejo v domačem okolju in obenem prejmejo pomoč, ki jo potrebujejo za dostojno življenje.
Kako bo dolgotrajna oskrba organizirana v Sloveniji?
Sistem temelji na lokalni ravni. Izvajalce dolgotrajne oskrbe namreč izbirajo občine, ki najbolje poznajo potrebe svojih prebivalcev. Do danes je izvajalce že izbralo 118 občin, 32 jih je v zaključni fazi dogovarjanja, brez izvajalca pa ostaja le še 28 občin. Cilj je, da se postopki zaključijo do konca aprila 2025.
Ključno vlogo v sistemu imajo tudi vstopne točke. Teh je po Sloveniji 16, kjer bodo upravičenci od 1. junija 2025 dalje lahko oddajali prošnje za dolgotrajno oskrbo na domu in druge storitve. Trenutno je na vstopnih točkah zaposlenih 84 ljudi, do junija pa jih bo 128.
Na štirih točkah je kadrovska zasedba že popolna, v ostalih razpisi še potekajo, a napovedi so dobre. Minister je napovedal tudi obisk vseh vstopnih točk v aprilu in maju ter majsko strokovno srečanje izvajalcev dolgotrajne oskrbe. Minister ocenjuje, da bodo uporabniki na odločbo čakali v povprečju en mesec, na začetku morda nekoliko dlje zaradi večjega števila vlog.
Katere storitve bodo na voljo?
- Med prvimi vpeljanimi storitvami je pomoč oskrbovalca družinskega člana, v katero je že vključenih skoraj 1400 uporabnikov. Ta storitev omogoča, da za svoje bližnje lahko skrbi družinski član. V prihodnje bo to omogočeno tudi upokojencem, ki bodo za svoje delo prejeli 1,2 minimalne plače, dopust in še 40 % svoje pokojnine.
Vloga za oskrbovalca družinskega člana za nove uporabnike se lahko vlagajo od 1. decembra 2023 dalje na pristojnem centru za socialno delo.
2. Od 1. julija 2025 pa se bo sistemsko financirala tudi e-oskrba. Gre za storitev, ki omogoča daljinsko spremljanje varnosti starejših oseb prek posebnih naprav. Za vsakega uporabnika bo namenjenih 31 evrov mesečno, do storitve pa bodo upravičeni vsi starejši od 80 let in tisti, za katere bo presojeno, da jo potrebujejo.
Vloga za uveljavljanje pravic se lahko vlaga na pristojnem centru od 1. junija 2025 dalje.
3. Od 1. decembra 2025: možnost izbire celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji (na primer oskrbo v domu za starejše), dnevne oskrbe pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe ali denarni prejemek.
Vloga za uveljavljanje pravic se lahko vlaga na pristojnem centru od 1. novembra 2025 dalje.
Kdo bo plačeval prispevek in koliko bo znašal?
Prispevek za dolgotrajno oskrbo bo od prvega julija obvezen. Zanj ne bomo prejemali položnic – plačilo bo avtomatsko obračunano. Prvič bo prispevek za dolgotrajno oskrbo obračunan z julijsko plačo 2025. Plačevali ga bodo vsi zavarovani posamezniki – torej zaposleni, samozaposleni, upokojenci in drugi zavarovanci. Višina prispevka bo 1 % od bruto plače za delojemalce in 1 % za delodajalce. Prispevek bo obvezen in bo osnova za dostop do vseh pravic iz sistema dolgotrajne oskrbe.
Primer: Za zaposlenega, ki prejema povprečno slovensko plačo, ta trenutno znaša 2.464 evrov bruto, to pomeni, da bo prispeval en odstotek bruto plače oziroma dobrih 24 evrov. En odstotek, prav tako v višini bruto plače, bo prispeval tudi njegov delodajalec. Skupaj na zaposlenega to znaša slabih 50 evrov na mesec
Kam se lahko obrnejo državljani?
V drugi polovici maja bo klicni center 114 začel odgovarjati tudi na vprašanja v zvezi s prispevkom in sistemom dolgotrajne oskrbe. Vzpostavljena bo tesna koordinacija med klicnim centrom in Ministrstvom za solidarno prihodnost, da bodo uporabniki dobili jasne, točne in pravočasne informacije.
Urednica portala MojPrihranek.si