Se vam nabira preveč ušesnega masla?

a man with a hearing aid.
Foto: Mark Paton iz Unsplash

Obstajajo različna mnenja o tem, kako (in ali sploh) očistiti ušesa. Vendar se zdravniki načeloma strinjajo: vstavljanje česar karkoli v ušesni kanal, recimo vatirane paličice, ni najboljša ideja. Maslo lahko tako potisnemo še globlje, poleg tega pa lahko, če sežemo pregloboko, poškodujemo notranjost ušesa.

Zakaj sploh imamo ušesno maslo?

Ušesno maslo (ali cerumen) je naravni izloček, ki ga ustvari telo, da zaščiti in podmaže ušesni kanal. Brez njega bi bila ušesa suha, občutljiva in nagnjena k srbenju. Cerumen deluje tudi kot bakterijski ščit in naravni filter, ujame prah, umazanijo in druge delce, da ne prodrejo globlje v uho .

Čeljustni gibi, kot je žvečenje, pomagajo premikati staro maslo iz notranjosti navzven, kjer se posuši in načeloma samo odstrani. Maslo se tvori predvsem na zunanjem delu kanala.

Ali je čiščenje sploh potrebno?

Ne vedno. Ušesni kanali se večinoma očistijo sami. Čiščenje je smiselno le, če je smola omamno trda ali pa povzroči simptome, kot so:

  • bolečina ali občutek polnosti v ušesu,
  • občutek zamašenosti,
  • delna izguba sluha,
  • šumenje v ušesu (tinitus),
  • srbenje, izcedek ali neprijeten vonj oziroma
  • refleksni kašelj.

Do popolne zamašitve (cerumenska impakcija) pride pogosteje pri uporabnikih slušnih aparatov, tistih z kroničnimi vnetji ušes, pretekle ušesne operacije ali pri pogosto uporabi vatiranih paličic.

Če opazite omenjene simptome, obiščite zdravnika, ki bo pregleda vaš ušesni kanal z instrumenti in odstranil smolo na varen način .

Kako odstraniti ušesno maslo?

1. Mehčanje masla doma

Nekaj kapljic vode kanite z vatirano palčko. Najbolje, da uporabite kar palčke, ki so namenjene za otroke. Malce počakajte, nato pa nagnite glavo, da voda odteče. Najvarnejše in najbolj učinkovito je obiskati otorinolaringologa.

2. Kapljice za raztapljanje cerumena (cerumenolitiki)

Na voljo so tudi brez recepta. Vstavite jih v uho po navodilih. Če se stanje ne izboljša,. obiščite zdravnika, ki bo svetoval, kako naprej.

3. Izpiranje ušesa

Otorinolaringolog lahko izpira kanal s toplo vodo ali mešanico vode in vodikovega peroksida s posebno ‘šprico’ in z nadzorovanim curkom.

4. Mehansko čiščenje

Sami s palčkami čistite le zunanji del, da uho na pogled ne bo rumeno. S palčkami nikar ne rinite v notranjost.

Zdravnik pri mehanskem čiščenju uporabi specializirana orodja za hitro in nebolečo odstranitev ušesnega masla. Običajno lahko predpišejo sredstvo za mehčanje, nato pa maslo z napravo, ki deluje kot nekakšni sesalec, odstranijo odvečno maslo.

Pri pogostem kopičenju svetujejo, enkrat tedensko kapljanje olja v uho. Poleg tega je dobro slušni aparat, če ga uporabljate, sneti za več ur dnevno. Aparat je treba tudi redno čistiti.

Kaj lahko storite sami?

  • Če ni resnih simptomov, obrišite le zunanji del ušesa z mehko krpo.
  • Lahko uporabite nekaj kapljic olja oz. drugi sredstev, ki jih dobite v lekarni, za mehčanje.
  • Obstajajo pripravljeni kompleti, vendar jih nekateri zdravniki odsvetujejo, saj njihova učinkovitost ni dokazana in so lahko nevarni.
  • Raje ne uporabljajte sesalnih naprav sami, saj lahko poškodujejo uho.

Ali naj uporabljam vatirane paličice?

Veliko ljudi jih uporablja, vendar potisnejo maslo globlje, lahko poškodujejo bobnič ali razdražijo kanal in povzročijo okužbe.

Če jih uporabljate, odstranite le maslo, ki se je nabralo na zunanjem delu ušesa in jih ne vstavljajte v kanal.

Ali so ušesne svečke varne?

Če niste vešči uporabe, lahko povzročijo resne poškodbe (opekline, predrtje bobniča).

Slušni aparati in nabiranje smole

Uporaba slušnih aparatov ali redna uporaba pokrival za ušesa (trakovi, kape …) lahko ovira naravni mehanizem čiščenja in povzroči kopičenje cerumena. Odvečen cerumen lahko blokira sluh in poškoduje elektroniko aparatov. Redni pregledi pri specialistu pomagajo ohranjati sluh in pravilno delovanje naprav.

Nadja Jurca

Urednica portala MojPrihranek.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.