Glivice na nohtih: Kako jih prepoznati, preprečiti in učinkovito zdraviti?

feet, toe, human body, soil, body, on tiptoe, feet, feet, feet, feet, feet, toe, toe, toe
Foto: Alexis iz Pixabay

Glivice na nohtih, strokovno imenovane onihomikoza, niso zgolj estetski problem. Gre za okužbo, ki lahko povzroči bolečino, neprijeten vonj ter resne posledice, če je ne zdravimo pravočasno. V sodobnem tempu življenja, ko pogosto nosimo zaprto obutev, obiskujemo javne bazene, savne in telovadnice, so glivice na nohtih vse pogostejša težava. O tem, kako jih prepoznati, zakaj nastanejo ter katere so možnosti zdravljenja, si preberite v nadaljevanju.

Kaj so glivice na nohtih?

Glivična okužba nohtov nastane, ko glive (najpogosteje dermatofiti, kvasovke ali plesni) prodrejo v noht ali tkivo okoli njega. Običajno se okužba začne na prostem robu nohta, nato se razširi proti nohtni bazi. Noht lahko spremeni barvo, se zadebeli, postane krhek, lomljiv in se začne drobiti. Včasih je prisoten tudi neprijeten vonj ali bolečina, zlasti ob pritisku.

Glivice na nohtih najpogosteje prizadenejo nohte na nogah, saj so stopala pogosto zaprta v obutvi, kjer vlaga in toplota ustvarjata idealne pogoje za razvoj gliv. Ocenjuje se, da ima kar 10 do 30 % odraslih vsaj enkrat v življenju težave z glivicami na nohtih. Pri starejših, diabetikih in osebah z oslabljenim imunskim sistemom je tveganje še večje.

Zakaj nastanejo glivice na nohtih?

Okužba nohtov z glivicami se lahko razvije zaradi več dejavnikov, med najpogostejšimi so:

  • Pogosto potenje stopal: vlaga je idealno okolje za razvoj glivic.
  • Poškodbe nohtov: drobne razpoke omogočijo glivicam vstop v noht.
  • Uporaba skupnih prostorov: bazeni, savne, skupinske prhe, garderobe.
  • Slabši krvni obtok: npr. zaradi periferne arterijske bolezni.
  • Sladkorna bolezen: poveča tveganje za glivične okužbe.
  • Oslabljen imunski sistem: pri starejših, bolnikih s kroničnimi boleznimi ali po zdravljenju z antibiotiki.
  • Tesna obutev in sintetične nogavice: povečajo vlago in toploto okoli stopal.

Okužba pogosto izhaja tudi iz že obstoječe glivične okužbe kože stopal (t.i. atletsko stopalo), ki se lahko razširi na nohte.

Simptomi glivic na nohtih

Glivična okužba nohtov se lahko začne povsem neopazno. Prvi znaki so pogosto zgolj kozmetični, recimo sprememba barve nohta (rumena, bela, rjava, črna, včasih celo zelena), zadebeljen noht, hrapava površina, noht se lušči, drobi ali cepi, neprijeten vonj, bolečina ob pritisku ali hoji (pri nohtih na nogah), razpoke kože okoli nohta, vnetje obnohtne kožice.

Če se okužba ne zdravi, se lahko razširi na druge nohte ali kožo stopal, kar povzroča dodatno nelagodje in težave pri hoji ali nošenju obutve.

Kakšne vrste glivičnih okužb nohtov obstajajo?

Onihomikoze razdelimo na več oblik:

Distalna subungualna onihomikoza je najpogostejša oblika, kjer okužba začne na prostem robu nohta in se širi proti bazi. Noht dobi rumenkast odtenek, se zadebeli in loči od posteljice.

O beli površinski onihomikozi govorimo, ko na površini nohta nastanejo bele lise, ki sčasoma postanejo praškaste. Noht se lahko začne krušiti.

Proksimalna subungualna onihomikoza je redkejša oblika, kjer se bele lise pojavijo blizu obnohtne kožice. Ta oblika pogosteje prizadene ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.

Kandidno onihomikozo pa povzroča kandida. Območje okoli nohta je pogosto vneto, otečeno in boleče. Noht se pri tej vrsti lahko popolnoma loči od posteljice.

Kako preprečiti glivice na nohtih?

Čeprav glivice na nohtih niso vedno neposredno povezane s slabo higieno, lahko s premišljenimi ukrepi veliko storimo za njihovo preprečevanje. Ključnega pomena je ustrezna higiena stopal in nohtov, kar pomeni, da si moramo stopala redno umivati s toplo vodo in blagim milom, pri tem pa ne smemo pozabiti na natančno sušenje, še posebej med prsti, kjer se rada zadržuje vlaga.

Pomembno je tudi, da nosimo primerno obutev. Priporočljivo je izbirati zračne čevlje, izdelane iz naravnih materialov, ki omogočajo dihanje stopal, ter se izogibati tesni obutvi, ki lahko povzroča potenje in s tem ustvarja idealno okolje za razvoj glivic.

Pri nogavicah je najbolje posegati po bombažnih ali volnenih materialih, saj omogočajo boljše odvajanje vlage. Nogavice je priporočljivo menjati vsak dan ali še pogosteje, če se stopala močno znojijo, s čimer zmanjšamo možnost nastanka glivične okužbe na nohtih.

Posebej priporočljiva je tudi uporaba protiglivičnih sprejev ali pudrov, še posebej za tiste, ki pogosto obiskujejo javne prostore, kot so telovadnice, bazeni ali savne, kjer je tveganje za prenos glivic večje.

Če obiskujemo salon za pedikuro, je pomembno izbrati takšnega, kjer posvečajo posebno skrb sterilizaciji pripomočkov in tako preprečijo morebiten prenos okužb.

Zelo pomembna je tudi pravilna nega nohtov. Nohte je priporočljivo redno krajšati, vendar pazimo, da pri tem ne pretiravamo s striženjem obnohtne kožice, saj lahko nastanejo drobne ranice, ki so idealno mesto za vstop glivic.

Poleg tega se je pametno izogibati hoji z bosimi nogami v javnih prostorih, kot so bazeni, savne ali skupinske prhe, kjer se glivice najpogosteje prenašajo z ene osebe na drugo.

Z upoštevanjem vseh teh preventivnih ukrepov lahko močno zmanjšamo tveganje za nastanek glivične okužbe nohtov in ohranimo zdrave in lepe nohte.

Zdravljenje glivic na nohtih

Glivična okužba nohtov je lahko trdovratna in dolgotrajna. Brez zdravljenja se običajno ne pozdravi sama, ampak se lahko širi in poslabša. Možnosti zdravljenja vključujejo:

Lokalna zdravila

  • Protiglivični laki, ki se nanašajo neposredno na noht.
  • Kreme ali geli, ki so uporabni pri blagih okužbah ali začetni fazi.

Slabost lokalnih pripravkov je, da pogosto težko prodrejo skozi debel noht in niso vedno dovolj za hujše okužbe.

Peroralna zdravila

  • Učinkovita za globoke ali razširjene okužbe.
  • Predpiše jih zdravnik.
  • Zdravljenje običajno traja 2–3 mesece, saj mora zdravilo doseči noht skozi krvni obtok.
  • Primeri zdravil: terbinafin, itrakonazol.

Prednost teh zdravil je, da delujejo sistemsko, a jih ni priporočljivo jemati brez posveta z zdravnikom zaradi morebitnih stranskih učinkov.

Mehansko odstranjevanje nohta

Pri hujših primerih se zdravnik lahko odloči za mehansko odstranitev prizadetega dela nohta:

  • Uporaba sečninske paste in strganje
  • Laser: novejša metoda, ki za uničenje glivic uspešno uporablja svetlobne žarke. Zahteva več ponovitev in je lahko dražja.

Kirurška odstranitev nohta

Samo v skrajnih primerih, če nobena druga terapija ne pomaga. Po odstranitvi noht počasi zraste nazaj (6–18 mesecev).

Koliko časa traja zdravljenje glivic na nohtih?

Zdravljenje glivične okužbe nohtov zahteva potrpežljivost. Tudi če začnete pravočasno, traja več mesecev, da zraste zdrav noht. Nohti na rokah rastejo približno 2–3 mm na mesec, nohti na nogah pa počasneje (1–2 mm). Zato lahko traja leto ali celo več, da prizadeti noht povsem preraste okužbo.

Se lahko glivice na nohtih ponovijo?

Glivice na nohtih se, na žalost, lahko ponavljajo, saj so izredno trdovratne. Zato moramo nujno odpraviti dejavnike tveganja. In ravno zato je pomembno vzdrževanje dobre higiene ter redna kontrola stopal in nohtov.

Mnogi prisegajo na naravne pripravke, kot so olje čajevca, olje origana, kis ali soda bikarbona.

Čeprav imajo nekateri naravni pripravki protimikrobno delovanje, so znanstveni dokazi o njihovi učinkovitosti pri zdravljenju omejeni. Naravna sredstva lahko pomagajo pri blagi okužbi ali kot dopolnilo uradni terapiji, niso pa nadomestilo za zdravljenje z zdravili, zlasti v hujših primerih.

Kdaj obiskati zdravnika?

V kolikor opazite spremembe barve ali oblike nohtov, bolečine ali neprijeten vonj, širjenje okužbe na kožo okoli nohta ali pa morda celo težave pri hoji ali nošenju čevljev, prosimo, ne odlašajte z obiskom zdravnika. Še posebej morajo biti pozorni diabetiki, saj lahko glivična okužba pri njih vodi v resne zaplete, kot so rane ali okužbe, ki se težje celijo.

Glivice na nohtih so težava, ki zahteva vztrajnost in pravočasno ukrepanje. Čeprav okužba ni življenjsko nevarna, lahko povzroča estetske težave, bolečine in neprijeten vonj. Prvi korak k zdravim nohtom je pravilna higiena, uporaba primerne obutve ter hitro ukrepanje ob prvih znakih težav. Čeprav zdravljenje lahko traja mesece, boste z vztrajnostjo in pravilnim pristopom dosegli uspeh – in se znova razveselili zdravih, lepih nohtov.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.