Res je, da celulit ni prava bolezen, ampak predvsem neke vrste lepotna napaka, ki pa moti predvsem nas, ženske. Uradni viri navajajo, da celulit napade celo 80 odstotkov vseh žensk, mnogi poljudni viri pa navajajo, da je celulit najdemo pri 98-ih ženskah od stotih!?! Vzrok se, med drugim, skriva tudi v dejstvu, da imajo ženske maščobnega tkiva od 20 do 25 odstotkov telesne teže, moški pa le od 10 do 15 odstotkov. Je pa tako, da celulit ne prizanaša niti vrhunskim športnicam, suhicam, manekenkam, pa tudi misicam …
Pa pojdimo lepo po vrsti in si najprej odgovorimo na vprašanje, kaj je celulit? Kratko in enostavno: Celulit je »bolezen« vezivnega tkiva. V malo daljšem tekstu pa bi napisali: Celulit so voda in maščobe, pa tudi odpadni produkti presnove, ki so se ujeli v podkožne mešičke, nepremične žepke čisto pod kožo. In to predvsem na predelih trebuha, zadnjice in stegen. Če je tkivo neelastično, in če limfa slabo deluje, se lahko te »maščobne celice« napihnejo tudi do šestdesetkrat, koža pa dobi neprivlačne jamice in vdolbinice na sami površini kože. Koža je manj napeta, izgubi zdravo barvo, pojavi se luknjičast, pomarančni videz.
V Cosmopolitanu pa sem pred tedni prebrala tudi tole: »Celulit je pri ženskah način shranjevanja maščob kot vira energije za obdobja, ko jo telo močno potrebuje, to je med nosečnostjo in pozneje pri dojenju. Vse ženske smo nagnjene k lokaliziranemu kopičenju maščob v obliki celulita na stegnih, bokih in zadnjici. Lahko bi rekli, da je žensko telo programirano za skladiščenje maščob na teh predelih.« Lahko pa celulit obrazložimo tudi na takšen način: Z večanjem maščobnih celic, ujetih v vlaknasto mrežo, se vezivno tkivo kot šivi »zajeda« v maščobno plast in ustvarja žepke, podobno kot pri prešiti odeji.
Zakaj nastane celulit? Razlogov je več, najpogosteje pa strokovnjaki krivdo valijo na naše gene. Med drugimi vzroki pa so našteti predvsem nezdrava hrana (deloma ali povsem predelana hrana), premalo pitja vode, pitje alkohola, kajenje, premalo telesnih aktivnosti, stres, pa tudi – ne boste verjeli – onesnaženost okolja. Pri pojavljanju celulita imajo veliko vlogo tudi hormoni, predvsem estrogen (ta se skriva predvsem v jajcih, mlečnih izdelkih in mesu). Pomembno je tudi, da se ženske skrivamo pred sončnimi žarki. Zakaj? Zato, ker uv-žarki uničujejo podporna elastična vlakna. Ob koncu iskanja vzrokov dodajmo, da celulit napade predvsem ženske v obdobju pubertete, v času uživanja kontracepcijskih tablet, med nosečnostjo in menopavzo.
Kako se borimo proti celulitu, nadlogi številka 1 modernega življenja? Nasvetov je kar precej, v kombinaciji vseh pa se proti pomarančni koži lahko borimo zelo učinkovito:
– Prehrana. Iz stare številke revije Elle bom prepisala tale poučen odstavek: »Danes vemo, da ima celulit več kot 2/3 žensk ne glede na telesno težo in da njegov pojav ni neposredna posledica prekomernega uživanja maščob, temveč predvsem rezultat slabih prehrambenih navad in napačnega kombiniranja živil: mastno hrano je treba kombinirati z zelenjavo, nikakor pa ne z ogljikovimi hidrati (testenine, riž, krompir), ki pospešujejo izločanje inzulina – glavnega krivca za izločanje maščob v organizmu.« Uživajte predvsem veliko zelenjave in sadja, polnozrnate žitne izdelke, naravne sadne sokove, mlečne izdelke z čim manj maščobe, olivno olje, nemastno meso in ribe, veliko vode. In naj tukaj dodam pomembno dejstvo: Le s hujšanjem, pravilno izbiro hrane, se celulita (verjetno) ne bomo znebili.
– Masaža. Masaža pospeši krvni in limfni obtok, s čimer preprečimo zadrževanje tekočine na predelih s celulitom ter pospešimo odpravljanje produktov celičnega metabolizma iz podkožnega tkiva. Sem bom prištela tudi kozmetične posege kot so npr. limfna drenaža, hidroterapija, elektrostimulacija, mezoterapija, ice cold slimming terapija, obloge iz blata, vakumska terapija in endodermoterapija. Obstajajo še številne druge terapije, ki pa, kljub zelo napadalni reklami, ne morejo narediti popolnoma vsega tega, kar – ponavadi – obljubljajo.
– Redna telesna dejavnost. Z njo zmanjšamo delež maščob in okrepimo mišice, kar daje naši koži bolj gladek in napet videz. Priporočljive so predvsem aerobne vaje kot so tek, kolesarjenje, aerobika, hoja, plavanje, ples, skakanje na trampolinu.
– Krema. Na trgu obstaja »malo morje« različnih krem, ki – vsaj tako se reklamirajo – »učinkovito ubijajo celulit«. To verjetno drži le do neke meje. V reviji Eva sem zasledila naslednja stavka: »Kreme, ki so namenjene proticelulitni negi, prodrejo le do usnjice (vrhnja plast kože), globje pa ne. Zaradi tega sama uporaba krem v večini primerov ne zadostuje pri odstranitvi maščobne kože in maščobe.« Zagotovo pa drži, da te kreme ne morejo škoditi. Že utrjevanje kreme v kožo je neke vrste redna masaža, s katero dokaj uspešno pospešimo venski in limfni odtok, ta pa – seveda – deluje zelo pozitivno ter nam lahko izboljša videz naše pomarančne kože. Strokovnjaki opozarjajo, da uporaba anticelulitnih krem v obdobju nosečnosti in dojenja ni smiselna, ker v obdobju hormonskih sprememb celulit nastaja zelo pospešeno ter ga zaradi tega zelo težko nadzorujemo.
Za konec. Kaj pa kirurški nož? Je učinkovit? Nikakor. V že omenjeni reviji Elle je specialist plastične kirurgije dr. Marjan Fabjan prostodušno priznal, da za zdaj še ne obstaja kirurška metoda, s katero bi lahko uspešno odstranili celulit.