Kako pravilno dvigniti breme, da še dodatno ne bremenite hrbtenice in drugih sklepov?

Senior Couple Loading Large Package Into Back Of Car
Foto: monkeybusinessimages iz iStock

Nepravilno dvigovanje (pretežkega) bremena člahko privede do resnih poškodb hrbtenice in drugih sklepov – kolen, kolkov, tudi vratu. Spodaj najdete nekaj napotkov, da bo dvigovanje bolj varno in da bo tveganje za poškodbe manjše.

Pred vsakim dvigovanjem težjih stvari preverite, da breme za vas ni pretežko in če ga sploh lahko nesete sami. Včasih je lahko določen predmet tudi tako nerodne oblike, da je bolje, če ga nosi več oseb, pa čeprav je morda lažje. Naj vas ne bo sram prositi za pomoč.

Dvigovanja bremen (prestavljanje pohištva, odnašanje škatel ipd.) se vedno lotite primerno obuti. Priskrbite si obutev z dobro oporo in nedrsečim podplatom. V ‘kroksicah’, copatih ali natikačih vam lahko hitro zdrsne. prav tako se prepričajte, da na poti, kjer boste nosili, ni ovir.

Kako se pravilno postaviti?

Postavite se blizu bremena z nogami v širini ramen za stabilno osnovo. Pokrčite kolena in boke, ne pregibajte se v hrbtu. Ves čas med dvigovanjem ohranjajte naravno ukrivljenost hrbtenice.

Breme dvigujte z obema rokama in ga primite čim bolj trdno. Pred dvigovanjem dvignite le en vogal bremena, da preverite njegovo težo in ravnotežje. Če se vam že na prvi vtis zdi teža prevelika, poprosite koga v bližini za pomoč.

Med dvigovanjem …

Najboljšo pšodporo hrbtenici boste zagotovili, če napnete trebušne mišice in tako poskrbite za stabilizacijo trupa. Breme vedno dvigujte z nogami (zravnajte jih), hrbet naj ostane raven, breme pa blizu telesa. Izogibajte se vsakim zasukom. Ramena in boke ohranite obrnjene v isto smer. Če morate zaviti, premaknite noge, da se izognete sukanju trupa.

Breme med prenašanjem držite blizu trupa, da zmanjšate obremenitev hrbta. Hodite počasi in previdno. Noge previdno dvigujte, da se ne spotaknete.

Breme odložite počasi in varno. Upognite kolena in boke, da spustite breme, hrbet naj ostane raven. Breme nežno odložite, da se izognete padcem in poškodbam.

Nekaj dodatnih napotkov

  • Kadarkoli je mogoče, uporabljajte pripomočke, kot so vozički, ročna dvigala ali trakovi za dvigovanje, da si pomagate pri premikanju težkih ali nerodnih bremen.
  • Ne oklevajte in poiščite pomoč, če je breme pretežko ali nerodno za dvigovanje.
  • Ohranjanje zdrave telesne teže in telesne pripravljenosti lahko pomaga preprečiti poškodbe. Krepitev trebušnih mišic je še posebej koristna za podporo hrbtenici.
  • Če dvigujete več bremen, si vzemite odmore, da se izognete utrujenosti, ki lahko poveča tveganje za poškodbe.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članek7 hobijev za starejše
Naslednji članekNovo življenje: 7 majhnih, a pomembnih sprememb

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.