Ali ima odstranitev maternice in jajčnikov vpliv na demenco?

Uterus cancer and endometrial malignant tumor as a uterine medical concept as dangerous growing cells in a female body attacking the reproductive system as a symbol of cervical disease treatment diagnosis and symptoms with 3D illustration elements.
Foto: wildpixel iz iStock

Razmerje med histerektomijo in tveganjem za demenco je v zadnjem obdobju pritegnilo precejšnjo pozornost v medicinskih raziskavah. Ali in kako sploh bi lahko histerektomija, zlasti v kombinaciji z odstranitvijo jajčnikov, vplivala na tveganje za razvoj demence?

Kaj sta histerektomija in ooforektomija?

Najprej pojasnimo, kaj sta histerektomija in ooforektomija.

Histerektomija je kirurški poseg, pri katerem se odstrani maternica. Histerektomija se lahko opravi iz različnih razlogov, vključno z miomi, rakom maternice, endometriozo ali nenadzorovano krvavitvijo.

Ooforektomija je kirurški poseg, pri katerem se odstranijo jajčniki. Pogosto se poseg opravi skupaj s histerektomijo, še posebej pri ženskah, ki imajo visok tveganje za raka jajčnikov ali dojke.

Hormonski vpliv na zdravje možganov

Estrogen igra pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja možganov. Ima nevroprotektivne lastnosti, spodbuja sinaptično plastičnost, izboljšuje prenos živčnih impulzov in deluje kot antioksidant, ki ščiti nevrone pred poškodbami. Ko histerektomijo spremlja ooforektomija, raven estrogena znatno pade, zlasti če operacija poteka pred naravno menopavzo. Ta nenadna zmanjšanje estrogena lahko negativno vpliva na delovanje in strukturo možganov, kar naj bi povečalo tveganje za kognitivni upad in demenco.

Starost in čas operacije

Čas operacije naj bi bil ključen. Ženske, ki opravijo histerektomijo in ooforektomijo pred naravno menopavzo, doživijo prezgodnjo menopavzo, kar pomeni daljše obdobje nizke ravni estrogena. To podaljšano obdobje brez estrogena pa glede na številne raziskave lahko poveča tveganje za demenco v primerjavi z ženskami, ki dosežejo menopavzo naravno kasneje.

Nevrobiološki mehanizmi

Več nevrobioloških mehanizmov pojasnjuje povečano tveganje za demenco po histerektomiji:

  • Vnetje in oksidativni stres: Odsotnost estrogena lahko vodi do povečanega vnetja in oksidativnega stresa v možganih, kar je povezano z nevrodegenerativnimi procesi, povezanimi z demenco.
  • Strukturne spremembe v možganih: Estrogen vpliva na rast in vzdrževanje dendritičnih hrbtenic in sinaps. Nižje ravni estrogena lahko vodijo do strukturnih sprememb v možganih, kar vpliva na kognitivne funkcije.

Ključne ugotovitve raziskav

Women’s Health Initiative Memory Study (WHIMS)

Študija WHIMS je spremljala postmenopavzne ženske in ugotovila, da so imele tiste, ki so opravile histerektomijo z bilateralno ooforektomijo, večje tveganje za kognitivno motnjo in demenco v primerjavi z ženskami, ki niso opravile operacije.

Mayo Clinic Study of Aging

Ta študija je pokazala, da imajo ženske, ki so opravile histerektomijo z ali brez ooforektomije pred menopavzo, večje tveganje za razvoj demence. Tveganje je bilo bolj izrazito, če je bila operacija izvedena v mlajših letih.

Študija danskih nacionalnih registrov

Študija na osnovi danskih nacionalnih zdravstvenih registrov je pokazala, da imajo ženske, ki so opravile histerektomijo, zlasti z bilateralno ooforektomijo, večje tveganje za razvoj demence. Čas operacije glede na menopavzo je bil ključen, pri čemer so predmenopavzne operacije pokazale močnejšo povezavo s povečanim tveganjem za demenco.

Nurses’ Health Study

Ta velika kohortna študija je pokazala mešane rezultate. Medtem ko so nekatere ugotovitve nakazovale povečano tveganje za kognitivni upad pri ženskah, ki so imele odstranjeni tako maternico kot jajčnike, dokazi niso bili skladni pri vseh kognitivnih meritvah.

Raziskave sicer nakazujejo potencialno povečano tveganje za demenco pri ženskah, ki opravijo histerektomijo, zlasti če jo spremlja bilateralna ooforektomija in če se izvede pred menopavzo. To tveganje je predvsem povezano z vlogo estrogena pri ohranjanju zdravja možganov. Nenaden padec ravni estrogena lahko povzroči vnetje, oksidativni stres in strukturne spremembe v možganih, kar vse prispeva k kognitivnemu upadu. Vendar pa individualni dejavniki tveganja, genetske predispozicije in življenjski slog pomembno vplivajo na kognitivne rezultate.

Za več informacij o posegih in informacije, kako ohranjarti kognitivno zdravje, se posvetujte z zdravnikom. Seveda pa sta oba posega v veliko primerih nujna in odpravljata večje tveganje – recimo v primeru raka ali drugih bolezni.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekNaj recepti za osvežilne poletne jedi
Naslednji članekZeleni lasje po bazenu? Preverite, kako to preprečiti in odstraniti zelenkast sijaj

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.