Jesenska poslastica: Zakaj je koristno uživati kostanj?

Traditional Christmas dish  - Ripe Sweet Roasted Chestnuts, cracked shells after put to the fire, natural paper and old wooden rustic background.
Foto: joannatkaczuk iz iStock

Kostanj je pravo jesensko darilo narave, ki nas s svojim okusom in hranilnimi vrednostmi vabi v hladnejših mesecih. Poleg tega, da je okusen, prinaša tudi številne koristi za zdravje, čeprav je pri njegovem uživanju treba biti zmeren.

Koristi kostanja

  1. Vsebnost hranil in vlaknin: Kostanj je bogat vir vlaknin, ki poskrbijo za boljšo prebavo in uravnavanje krvnega sladkorja. Pomaga pri občutku sitosti, kar lahko pomaga pri nadzoru telesne teže. Poleg tega vsebuje vitamine B-skupine, ki so ključni za presnovo, in vitamin C, kar je precej redko pri oreških.
  2. Nizka vsebnost maščob: Kostanj ima približno 200 KCal (836,8 kJ) na 100 gramov. V primerjavi z drugimi oreščki ima nižjo kalorično vrednost, saj vsebuje manj maščob in več kompleksnih ogljikovih hidratov, zato je primeren za ljudi, ki želijo zmanjšati vnos kalorij in maščob. Ta energijska vrednost se lahko nekoliko razlikuje glede na vrsto kostanja in način priprave (kuhan ali pečen), vendar se na splošno giblje okoli te vrednosti.
  3. Vsebnost antioksidantov: Poleg tega vsebuje antioksidante, ki pomagajo zaščititi celice pred oksidativnim stresom in tako zmanjšujejo tveganje za kronične bolezni.
  4. Minerali za zdravje kosti in imunskega sistema: Kostanj vsebuje minerale, kot so magnezij, kalij in baker, ki so pomembni za zdrave kosti, dobro delovanje imunskega sistema ter za pravilno delovanje živčnega sistema.

Možne slabosti uživanja kostanja

  1. Visoka vsebnost ogljikovih hidratov: Kostanj ima precej visoko vsebnost ogljikovih hidratov, zato morajo ljudje s sladkorno boleznijo paziti na količino zaužitih kostanjev. Čeprav vsebuje kompleksne ogljikove hidrate, ki se počasi sproščajo, lahko večje količine vseeno vplivajo na raven krvnega sladkorja.
  2. Težave pri prebavi: Zaradi visoke vsebnosti vlaknin lahko pri nekaterih ljudeh uživanje večje količine kostanja povzroči napihnjenost in prebavne težave, zlasti če se ga zaužije v surovem stanju.
  3. Alergije: Nekateri ljudje so alergični na kostanj ali oreščke, zato morajo biti previdni pri uživanju. Alergijske reakcije lahko vključujejo srbečico, izpuščaje ali otekanje, v hujših primerih pa tudi težave z dihanjem.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekNIJZ opozarja na zlorabe imena Programa Svit
Naslednji članekTrije preprosti recepti s kostanjem

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.