Ustanovljeno gibanje za medgeneracijsko sodelovanje

Srečanje, ki je potekalo pod častnim pokroviteljstvom predsednika države Danila Türka, so organizatorji pripravili v počastitev evropskega dneva medgeneracijske solidarnosti, ki je potekal 29.4. Predsednik države, ki se srečanja zaradi delovnih obveznosti ni mogel udeležiti, je v pismu pozdravil idejo za ustanovitev gibanja. Zapisal je, da medgeneracijsko sodelovanje ne sme in ne more biti zgolj floskula, pač pa mora biti gibanje4 vrednota sodobne in posamezniku prijazne družbe, izhajati pa mora iz dejavnega sodelovanja in komunikacije med vsemi generacijami.

Že pred srečanjem so pobudniki gibanja sestavili delovni osnutek “Listine o gibanju za medgeneracijsko sodelovanje v Sloveniji”, ki je produkt različnih konferenc, vsebinskih delavnic in okroglih miz na zadnjih petih Festivalih za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). “Listina je sedaj dana v presojo vodstvom vladnih in ostalih civilnih organizacij in bo ob sprejetju in potrditvi predstavila pomemben temelj pri gradnji strpnejše slovenske družbe,” so zapisali pobudniki srečanja.

gibanje3

Svetlik: Demografskih sprememb se ne smemo bati

Uvodni govornik, minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, je na srečanju poudaril pomen sožitja med generacijami. “Osnovni vzrok, da sta medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost med generacijami v zadnjem času tako prisotna v družbi, je nedvomno povezan z demografskimi napovedmi, ki postajajo vse bolj realen scenarij. Pretežni del Evrope in ostalega sveta se sooča na eni strani s staranjem prebivalstva kot posledico vse daljše življenjske dobe ter na drugi strani z maloštevilnimi mladimi generacijami,” je dejal Svetlik. “Statistične projekcije napovedujejo v prihodnosti spremembe, kakršnih družba še ni doživela. Te spremembe so še toliko bolj zaskrbljujoče, gibanje2ker se zmanjšuje ravno mlada generacija. Tudi za Slovenijo velja, da se njeno prebivalstvo stara. Leta 2009 je bilo 16,5 % starejših od 65 let, po napovedih Eurostata bo v letu 2020 starih nad 65 let že 20,4 %,” je še povedal minister, a podaril, da se demografskih sprememb nikakor ne smemo bati, temveč jih moramo sprejemati kot priložnost in kot izziv.

“Daljše življenje pomeni, da bomo lahko dlje časa aktivni, zaradi maloštevilnih mladih generacij pa bomo lahko tudi v otroke vlagali več. Danes se na vseh nivojih srečujemo s številnimi oblikami sodelovanja med generacijami. Nekatere oblike žanjejo boljše rezultate kot druge, zato je izmenjava mnenj in priložnost, da o tem govorimo in se učimo, neprecenljiva,” je poudaril minister in dodal, da bosta medgeneracijska solidarnost in sodelovanje med generacijami dobila pomembno mesto tudi v novi nacionalni strategiji staranja, ki je v nastajanju.

gibanje1“S pomočjo gibanja, ki ga danes ustanavljamo in s pomočjo resne razprave z vsemi generacijami, bomo v strategijo zapisali cilje, ki ne bodo le lepo slišati, ampak bodo tudi uresničljivi. Pomembno mesto med aktivnostmi, ki spodbujajo medgeneracijsko sodelovanje nedvomno zavzema današnje konferenčno srečanje za ustanovitev gibanja za medgeneracijsko sodelovanje, ki ga vidim kot pomemben, spontan prispevek nevladnih organizacij za večje medsebojno sodelovanje in povezovanje akterjev, ki delujejo na področju medgeneracijskega sožitja v Sloveniji,” je še dejal minister Svetlik.

V nadaljevanju je zbrane pozdravila podpredsednica Evropske zveze starejših (EURAG) Irena Levičnik Koželj, ki je prisotnim predstavila delovanje zveze EURAG:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QdirrWSdt_U[/youtube]

Zbrane je nagovorila tudi predsednica Sveta za solidarno sožitje generacij in kakovostno staranje prebivalstva v Sloveniji Rožca Šonc. Šonceva je poudarila, da medgeneracijsko sodelovanje ni samo vrednota, za katero se moramo truditi vse tri generacije, ampak je to tudi nuja, saj deblo ne more zrasti brez korenin. “Le oboje skupaj lahko da krošnjo,” je dodala. Poglejte njen govor:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aOKfQ1UEv_0[/youtube]

Študente je na srečanju zastopala predsednica Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba, ki je dejala, da se v ŠOS-u trudijo za medgeneracijsko solidarnost. Poudarila je, da se medgeneracijska solidarnost lahko doseže predvsem z vzgojo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4JFihpmY07Y[/youtube]

Uvodne nagovore je zaključila Simona Bezjak (F3ZO), ki je predstavila listino gibanja:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FPatSieQHS8[/youtube]

V odprti razpravi o medgeneracijskem sodelovanju, ki jo je moderiral vodja projekta F3ŽO Bogdan Urbar, so sodelovali tudi številni obiskovalci.

Zaključki srečanja:

1. Prisotni na konferenčnem srečanju za ustanovitev gibanja za medgeneracijsko sodelovanje sprejemajo in podpirajo Listino o gibanju za medgeneracijsko sodelovanje v Sloveniji.
2. Organizacije, ustanove in društva ter nevladne in druge organizacije civilne družbe, bodo pričujočo Listino obravnavale na svojih vodstvenih organih ter sprejele sklep o podpisu pristopa k listini.
3. Prisotni na konferenčnem srečanju pozivajo in vabijo posameznice in posameznike, da pristopijo k izvajanju Listine. Prisotni so soglasni, da se medgeneracijsko sodelovanje začne z malimi, vsakodnevnimi aktivnostmi posameznikov.
4. Vsi prisotni se zavzemajo za hitro, učinkovito in tvorno implementacijo Listine v redne in tekoče dejavnosti na vseh ravneh od lokalnega do nacionalnega nivoja. Pri tem udeleženci konferenčnega srečanja še posebej pozivajo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, da z vsebino Listine seznani prisotne institucije EU. Vlado RS in državni zbor RS pozivamo in vabimo, da Listino obravnavajo in sprejmejo ter upoštevajo pri sprejemanju pomembnih odločitev na področju medgeneracijskega sodelovanja. Ob tem prisotni pozivajo tudi vsa ministrstva, da pričujočo Listino vključijo v izvajanje svojih programov in aktivnosti.

4 KOMENTARJI

  1. […] Organizatorji Festivala za tretje življenjsko obdobje so ob tem dnevu čutili potrebo, da storijo korak naprej in strnejo vse dosedanje poglede in izkušnje v enovit dokument, “Listino o gibanju za medgeneracijsko sodelovanje v Sloveniji”, ki je produkt različnih konferenc, vsebinskih delavnic in okroglih miz na zadnjih petih Festivalih za tretje življenjsko obdobje. Listino, ki jo organizatorji želijo še dopolniti ter izpopolniti, so sprejeli na konferenčnem srečanju za ustanovitev gibanja za medgeneracijsko sodelovanje. […]

  2. […] Organizatorji Festivala za tretje življenjsko obdobje so ob tem dnevu čutili potrebo, da storijo korak naprej in strnejo vse dosedanje poglede in izkušnje v enovit dokument, “Listino o gibanju za medgeneracijsko sodelovanje v Sloveniji”, ki je produkt različnih konferenc, vsebinskih delavnic in okroglih miz na zadnjih petih Festivalih za tretje življenjsko obdobje. Listino, ki jo organizatorji želijo še dopolniti ter izpopolniti, so sprejeli na konferenčnem srečanju za ustanovitev gibanja za medgeneracijsko sodelovanje. […]

  3. Smer je prava, le vsebina mora biti konkretna, ne le želje in neke nove vrednote, ki se ne potrjujejo v življenju. Pravo gibanje se začne spodaj in le takšno ima temelje za kvaliteten razvoj, vendar takšno gibanje običajno ne podpirajo zgoraj ali ni inicirano od formalnih institucij. Še manj pa so predstavniki vladnih institucij nosilci in usmerjevalci takšnega gibanja.

  4. Smer je prava, le vsebina mora biti konkretna, ne le želje in neke nove vrednote, ki se ne potrjujejo v življenju. Pravo gibanje se začne spodaj in le takšno ima temelje za kvaliteten razvoj, vendar takšno gibanje običajno ne podpirajo zgoraj ali ni inicirano od formalnih institucij. Še manj pa so predstavniki vladnih institucij nosilci in usmerjevalci takšnega gibanja.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.