V Mariboru si prizadevajo za medgeneracijsko središče

Prav zaradi njegovih rednih obiskov domov – v Mariboru opravlja institucionalno varstvo starostnikov javni zavod Dom Danice Vogrinec na dveh lokacijah (Pobrežje, Nova vas), Javni zavod Dom Tezno in koncesionar Sončni dom, potrjeno vlogo za pridobitev koncesije sta v tem in preteklem letu pridobila tudi Dom pod gorco in Zavod Antona Martina Slomška – je bil pravšnji sogovornik za ugotavljanje, kako pomembni so medgeneracijski odnosi zanj in za štajersko metropolo. Odgovarjal je seveda kot posameznik v družbi, predvsem pa kot župan.

Kako pomembni so za vas medgeneracijski odnosi, torej med različnimi starostnimi skupinami? Kje najdete stične točke med posameznimi skupinami?
»Uravnoteženi medgeneracijski odnosi so temelj dobrega delovanja vsake družbe, torej vsi, ki se čutimo odgovorne, moramo poskrbeti, da ne pride do medgeneracijskega konflikta. Stične točke so vzgoja ljudi, da sprejemajo vse člane družbe, spoštovanje med ljudmi, torej izgradnja in ohranjanje moralnih vrednot.«

franc-kanglerNa katerem področju bi lahko bilo sodelovanje izboljšano?
»Kar nekaj srednjih šol v mestu je poskrbelo, da se njihovi dijaki v okviru izbirnih vsebin ali drugih projektov vključujejo v sodelovanje z institucijami in društvi, ki opravljajo delo s starejšimi občani. Če ste opazili, se tudi med študenti že porajajo programi in vsebine, ki kažejo na željo te populacije, da kaj postori za občane, ki sami ne morejo opraviti vsega dela, npr. čiščenje snega. Seveda pa z vsem ne moremo biti zadovoljni, zato, kolikor je v naši moči, vzpodbujamo te aktivnosti, tudi tako da so programi finančno podprti na raznih razpisih ali pa preprosto z gesto, da opazimo določene aktivnosti in jih javno podpremo.«

Velikokrat ste na obisku v domovih, kako poteka vaše druženje s starostniki?
»Starejši občani so zakladnica znanja, so zelo prijetni sogovorniki in dobra družba. Večkrat jih obiščem v domu, jim voščim ob visokem rojstnem dnevu. Takrat si tudi vzamem čas, se pogovorimo in od njih izvem veliko zgodb, vezanih na zgodovino Maribora. Lani smo na panoramski let peljali varovance doma Danice Vogrinec in izpolnili dolgoletno željo stoletnice, ki si je Maribor ogledala iz balona.«

bz-racunalnikJe v Mariboru sploh dovolj domov za starostnike glede na potrebe in povpraševanje?
»To vprašanje je nedokončana zgodba. Trenutno lahko rečemo, da bo po izgradnji dveh domov, ki sta pridobila koncesijo, mest dovolj. V prihodnje bo treba usmeriti aktivnosti v smeri iskanja cenovno ugodnejših rešitev, morda z razvojem novih programov, spremembo oblikovanja cen, ali s sprejemom zakona o zavarovanju za dolgotrajno nego.«

V Mariboru so že potekali pogovori o medgeneracijskem središču oz. centru, kjer bi aktivno sodelovale vse generacije. Sprejemate take ideje? Jih je možno realizirati in kdaj?
»Te aktivnosti tečejo, ena od možnosti je, da bo takšno središče v novem Domu pod gorco, rešitev v manjšem obsegu načrtujemo tudi na območju Mestne četrti Pekre-Limbuš, kjer je zelo aktivno njihovo Društvo upokojencev. Te rešitve bi bile lahko realizirane v naslednjih treh letih.«

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.