S 1. oktobrom 2024 stopa v veljavo novi tarifni sistem, ki se nanaša samo na omrežnino. “Njegov cilj je spodbuditi uporabnike, da s prilagajanjem odjema prispevajo k optimizaciji distribucijskega in tudi širše elektroenergetskega sistema. Tako lahko dosežemo razbremenitev omrežja v času, ko je to najbolj obremenjeno z vidika porabe električne energije in moči,” navajajo na strani Elektra Ljubljana.
S prilagajanjem naj bi uporabniki privarčevali. Da bi lahko privarčevali, pa si moramo najprej pogledati, kakšen sploh je nov sistem obračunavanja in v katerih časovnih razponih se obračunava katera tarifa. Zato si dobro oglejte tabelo – najbolj se splača, če se pranja, uporabe sušilca in uporabe drugih potratnejših naprav lotite v časovnem bloku 5, najmanj pa v časovnem bloku 1.
Glavne značilnosti novega tarifnega sistema:
- Višja sezona: novembra do februarja
- Nižja sezona: od marca do oktobra
Časovnih blokov bo 5, v posameznem dnevu pa lahko nastopijo trije različni časovni bloki.Najdražji bo časovni blok 1, ta se pojavi le v višji sezoni, najcenejša bo uporaba omrežja v časovnem bloku 5, ki nastopi le v nižji sezoni.
Cena omrežnine bo v večji meri odvisna od moči. V primerjavi z dosedanjo delitvijo stroškov omrežja gre torej za večjo stroškovno obremenitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifno postavko za energijo. Cenik si lahko ogledate tukaj. Načeloma velja, da ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje.
Nov tarifni sistem prinaša še dve novosti, dogovorjeno in presežno moč.
Dogovorjena moč
Dogovorjena moč je vnaprej določena obračunsko moč uporabnika sistema. Izhaja iz preteklih navad odjema električne energije in bo določena individualno za posamezno merilno mesto, vendar le tam, kjer so omogočene 15-minutne meritve. Za merilna mesta brez 15-minutnih meritev obračunsko moč predstavlja odstotek glede na priključno moč, ki je določen v Aktu.
Dogovorjeno obračunsko moč uporabnika sistema bo določil elektrooperater za posamezni časovni blok za prihodnje koledarsko leto in z njo seznanil uporabnika sistema z računom za omrežnino za mesec junij, julij in avgust.
Če ima uporabnik sistema enotni račun, ga z določitvijo dogovorjene obračunske moči za naslednje koledarsko leto za posamezno prevzemno-predajno mesto seznani dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust.
Presežna moč
Če dosežena moč (to je izmerjena moč odjema nad dogovorjeno obračunsko močjo) uporabnika sistema v posameznem časovnem bloku znotraj obračunskega meseca preseže dogovorjeno obračunsko moč, se uporabniku sistema za vsako 15-minutno prekoračitev obračuna omrežnina za presežno moč.
POMEMBNO: Uporabnik bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino. Kljub vsemu zaenkrat Agencija za energijo RS svetuje, da do poteka prehodnega obdobja ne spreminjate dogovorjene obračunske moči. V prehodnem obdobju boste o morebitni prekoračitvi obveščeni, ne bodo pa vam je obračunali.
Urednica portala MojPrihranek.si