
Nakupovalne navade pomembno vplivajo na vaš družinski proračun, zlasti v času, ko se cene osnovnih življenjskih potrebščin vztrajno zvišujejo. S preprostimi spremembami lahko občutno zmanjšate svoje stroške in prihranite denar. Ne veste, kako se lotiti? Spodaj z vami delimo nekaj nasvetov.
1. Nakupovalni seznam
Vedno načrtujte nakupe vnaprej in ustvarite seznam stvari, ki jih res potrebujete. Tako se boste izognili impulzivnim nakupom, ki znatno povečujejo stroške. Držite se seznama in ne dovolite, da vas posebne ponudbe odvrnejo od načrtovanega.
Da česa ne pozabite kupiti, je najbolje, če imate nekje nastavljen listek in, ko vem česa zmanjka, to preprosto zapišete. Ko se boste odpravili po nakupih, bo vse zbrano na enem mestu. Če ste vešči tehnologije, si lahko omislite tudi nakupovalni listen na mobilnem telefonu. V Beležki (Notes) preprosto pripravite en dokument, v katerega dodajate izdelke. ob nakupovanju v trgovini zadeve sproti brišite s seznama.
Če želite popoln pregled nad financami, seznam shranite n nanj pripišite le še znese, ki ste ga plačali.
2. Nakupovanje enkrat tedensko
Obiskujte trgovino največ enkrat ali dvakrat tedensko. Pogosti obiski običajno pomenijo več impulzivnih nakupov. Tedenski nakupi vam omogočajo tudi, da bolje izkoristite tedenske akcije.
3. Izkoristite popuste za upokojence
Slovenske trgovine pogosto ponujajo posebne dneve s popusti za upokojence:
- Mercator: običajno ob četrtkih nudi 10 % popusta za upokojence ob nakupu nad 20 evrov.
- Spar in Interspar: nudita dodatne popuste po dnevih, in tako vsak dan lahko določene izdelke kupujete ceneje. Seznam najdete na Sparovi spletni strani. Preverite še dodatne ponudbe za upokojence nekoliko nižje na strani na jedi v restavraciji Interspar oziroma za jedi SPAR to go.
- Tuš: ob sredah običajno ponuja do 11 % popusta za upokojence.
- HOFER: nima stalnih popustov za upokojence, vendar redno ponuja izdelke po ugodnih cenah. V letaku ali na njihovi spletni strani spremljajte njihovo ponudbo, ki obsega posebno ponudbo ob ponedeljkih in četrtkih, izdelke po trajno znižanih cenah, izdelke, znižane v sklopu tedenske akcije (izdelki iz stalne ponudbe, ki so od ponedeljka do sobote na voljo po akcijskih cenah), v petek in soboto nudijo izdelke po znižanih cenah v sklopu FERNOMENALNEGA VIKENDA, obljubljajo pa tudi sadje in zelenjavo po ugodnih cenah.
- Lidl: Ves čas nudi določene izdelke po akcijskih cenah, upokojence čaka popust v višini 10 % vsak mesec na dan izplačila pokojnin. Več o njihovih ugodnostih – med drugim tudi izdelke, ki so jim ceno znižali za vsaj 3 mesece, najdete tukaj.
4. Kuponi in kartice ugodnosti
Uporabljajte kartice zvestobe trgovce, ki omogočajo zbiranje točk in koriščenje dodatnih popustov. Spremljajte pa tudi kupone v tiskanih letakih, mobilnih aplikacijah in spletnih straneh trgovcev, saj lahko prinašajo dodatne prihranke. Nakupe dražjih izdelkov načrtujte za tedaj, ko imate možnost koriščenja kupona za popust.
5. Kupovanje večjih pakiranj
Izdelki v večjih pakiranjih so pogosto cenovno ugodnejši. Če imate prostor za shranjevanje, kupujte trajne izdelke (npr. pralna sredstva, osnovna živila) v večjih pakiranjih.
6. Primerjava cen
Občasno preverite cene najpogosteje kupljenih izdelkov v različnih trgovinah. To vam omogoča, da ugotovite, katera trgovina ponuja največ za vaš denar.
Z majhnimi spremembami svojih nakupovalnih navad lahko pomembno izboljšate svoj proračun in ustvarite dodatne prihranke za druge potrebe ali želje.
Urednica portala MojPrihranek.si