2. aprila so socialni partnerji podpisali dogovor k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (predlog zakona).
Spremembe, ki jih prinaša reforma, so od tedaj v javni razpravi, podrobnejša pojasnila pa je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavilo na posebni strani na gov.si/pokojninska.
“To je reforma, kjer smo poskušali s širokim dialogom s socialnimi partnerji, znotraj vlade, z Evropsko komisijo, s predstavniki upokojencev in mladih ter predstavniki invalidskih organizacij poiskati ukrepe in oblikovati širok družbeni konsenz,” je ob podpisu izpostavil minister Luka Mesec.
Nekatere ključne novosti:
- uvedba zimskega dodatka, ki bo prvič izplačan že letos novembra,
- varstveni dodatek naj bi postal pravica, ki se podaljšuje po uradni dolžnosti, kar pomeni, da prejemnikom ne bo več treba vsako leto oddajati nove vloge, in da se razbremeni preverjanja zmožnosti preživljanja s strani polnoletnih otrok.
- Upokojitvena starost se bo postopno podaljševala; od leta 2035 bo za dve leti daljša kot zdaj. Za 40 let pokojninske dobe brez dokupa bo znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let.
- Obdobje za izračun pokojnine bo vključevalo 40 najugodnejših let zavarovanja.
- Trenutno odmerni odstotek za oba spola za 40 let pokojninske dobe brez dokupa znaša 63,5 odstotka. Z reformo se bo postopoma zviševal in sicer na 70 odstotkov do leta 2035.
- Pri usklajevanju pokojnin bo bolj upoštevan dvig življenjskih potrebščin, manj pa rast plač.
Urednica portala MojPrihranek.si