
Pomlad je čas, ko narava oživi in nas sončni žarki vabijo, da odpremo okna, prezračimo prostore in svoj dom napolnimo s svežino. Po dolgi zimi, ko smo večino časa preživeli v zaprtih prostorih, je pravi trenutek, da odstranimo zimsko navlako, osvežimo energijo in v svoj dom vnesemo občutek lahkotnosti.
A priznajmo – večina nas spomladansko čiščenje vidi kot naporno opravilo, ki ga raje prestavimo na “jutri.” Da bo delo lažje steklo, je pomembno imeti načrt in nekaj preverjenih trikov, s katerimi bomo brez kemikalij in nepotrebnega stresa dosegli čisto in prijetno okolje.
Kdaj je pravi trenutek za čiščenje?
Nič ni hujšega kot čiščenje oken na sončen dan – preden se dobro ozremo, so stekla že polna lis! Čeprav nas prvi topli dnevi hitro premamijo, da se lotimo tega spomladanskega opravila, je idealen čas za čiščenje pravzaprav suh, a oblačen dan. Ko dež poneha in se zunaj posuši, lahko brezskrbno očistimo tudi zunanje površine, ne da bi se takoj spet obarvale z dežnimi kapljami.
Kako se lotiti?
Namesto da brezglavo skačemo od enega opravila do drugega, je pametno slediti preizkušenemu vrstnemu redu. Ne le, da se lotimo točno določenega vrstnega reda – tudi skakanje iz prostora v prostor ni na mestu. Tako bomo hitreje končali in se izognili podvajanju dela.
1. Razbremenitev prostora
Preden začnemo z resnim čiščenjem, se znebimo stvari, ki jih ne potrebujemo več. Vzemite stvari iz omar, izpraznite police. Stari časopisi, oblačila, ki jih nismo oblekli že leta, in tisti “morda bo še prav prišel” predmeti pogosto samo zavzemajo prostor. Podarimo, reciklirajmo ali odnesimo na ekološki otok!
Pri oblačilih se poskusite držati pravila, da tisto, česar v zadnjih dveh letih niste oblekli (izjema so priložnostne obleke), podarite ali prodate na spletu.
Preden oblačila, posteljnino, brisače, knjige in druge stvari znova zložite v omare in na police, te dobro prebrišite.
- Naravni trik: Za osvežitev garderobnih omar lahko uporabimo vrečke s suho sivko ali skodelico sode bikarbone, ki odlično vpija neprijetne vonjave.
2. Prašenje in brisanje površin
Vedno začnemo pri vrhu – od svetil, polic in omar, šele nato se lotimo miz in drugih nižjih površin. Tako prah ne bo padal na že očiščene dele.
- Naravni trik: Mešanica vode in kisa v razmerju 1:1 je odlična za brisanje pohištva, še posebej lesenih površin. Za lep vonj dodamo nekaj kapljic eteričnega olja citrusov.
3. Čiščenje stekel in ogledal
Ko se lotimo steklenih površin, uporabimo mehko krpo ali – še boljše – kar star časopisni papir. To je stari trik naših babic, ki res deluje!
- Naravni trik: Mešanica vode, alkoholnega kisa in nekaj kapljic eteričnega olja limone poskrbi za bleščeča okna brez lis.

4. Tla – kako očistiti različne površine?
Ko pride do tal, je pomembno, da izberemo primerno metodo čiščenja za posamezno vrsto talne obloge.
Lesena tla in parket: Ne uporabljajmo preveč vode, saj lahko prodre v les in povzroči nabrekanje.
-
Naravni trik: V liter tople vode dodamo žlico olivnega olja in nekaj kapljic limoninega soka – tako bodo tla čista in sijoča.
Laminat: Laminat je občutljiv na prekomerno vlago, zato ga brišemo le z rahlo vlažno krpo.
-
Naravni trik: Zmešamo vodo s kančkom alkoholnega kisa – učinkovito odstranjuje madeže in ne pušča lis.
Vinilna tla: Vinil je trpežen, a občutljiv na agresivna čistila.
-
Naravni trik: Voda z nekaj kapljicami jabolčnega kisa odstrani umazanijo in ne poškoduje površine.
Keramične ploščice: Ploščice prenesejo več vode in močnejša čistila.
-
Naravni trik: Mešanica vode, kisa in sode bikarbone poskrbi za čistočo in odstrani vodni kamen.
5. Kuhinja in hladilnik
Na hladilnik se pogosto pozabi očistiti, a če ga že dolgo niste, je pomlad čas, ko si zasluži osvežitev. Vse odstranimo, preverimo roke uporabe in notranjost temeljito obrišemo.
🔹 Naravni trik: Mešanica kisa in vode razkuži hladilnik, za neprijetne vonjave pa v kot postavimo skodelico s sodo bikarbono.
6. Kopalnica brez vodnega kamna
Vodovodne pipe in ploščice hitro postanejo tarča vodnega kamna, a obstaja naravna rešitev.
🔹 Naravni trik: Zmešamo kis in sodo bikarbono, nanesemo na problematične predele, pustimo delovati nekaj minut in speremo.
7. Osvežitev spalnice in posteljnine
Ko končno pride na vrsto spalnica, je že čas, da si oddahnemo – ampak še prej poskrbimo za svežo posteljnino in vzmetnice!
🔹 Naravni trik: Močnejši globinski sesalci delajo čudeže in vzmetnico dodobra očistijo umazanije. Tudi soda bikarbona odlično osveži vzmetnico – posujemo jo, pustimo delovati pol ure in nato posesamo.
Zadnji korak? Uživajte v čistem domu!
Spomladansko čiščenje ni samo o brisanju prahu. Je priložnost, da si ustvarimo bolj prijeten, svež in zdrav dom. Ko se znebimo odvečnih stvari in v prostor vnesemo vonj čistoče, se tudi sami počutimo lažje in bolj sproščeno. In ko bo vse pospravljeno? Čas je za skodelico kave, dobro knjigo in uživanje v sadovih svojega dela! 🌿✨