
Pomivanje posode je eno izmed vsakdanjih gospodinjskih opravil, ki se jim je praktično nemogoče ogniti, porabi pa veliko vode. No, z nekaj premišljenosti lahko porabo vode znatno zmanjšamo.
Marsikdo se sprašuje, kaj je bolj varčno – pomivanje na roke ali v pomivalnem stroju? Odgovor ni enoznačen, je pa jasen, ko upoštevamo nekaj ključnih dejavnikov: količino posode, način pomivanja ter vrsto programa, ki ga uporabljamo v pomivalnem stroju.
Poraba vode
Pomivanje posode na roke, zlasti če med pomivanjem pustimo vodo teči, porabi tudi do 40–60 litrov vode. Če pa uporabimo sodoben pomivalni stroj (višjega energijskega razreda), ta za en cikel porabi približno 10 litrov vode – kar je veliko, veliko manj kot pri pomivanju na roke.
Vendar pa je pomivalni stroj varčnejši le, če ga uporabljamo pravilno – to pomeni, da ga vključimo šele, ko je poln, in izberemo varčen program. Pomivanje zgolj nekaj krožnikov ali nekaj kozarcev v stroju še zdaleč ni varčno.
Prednosti in slabosti obeh načinov
Pomivalni stroj ima več prednosti: porabi manj vode, je bolj higieničen, saj pere pri višjih temperaturah, in je fizično manj naporen, kar je še posebej pomembno za starejše osebe. Slabosti so predvsem višji začetni strošek nakupa in poraba elektrike. Pomivalni stroj tudi zahteva več prostora in nekaj osnovnega vzdrževanja. Dandanes se tablete dobijo že po zelo ugodni ceni in naj vas ne zavede: dražje niso nujno boljše, povzemajo objavo Zveze potrošnikov Slovenije na Delo in dom.
Pomivanje na roke pa ima to prednost, da ne potrebujete nobene naprave – priročno je predvsem za majhne količine posode in omogoča takojšnje pomivanje. Slabost je predvsem večja poraba vode, če nismo pozorni, ter večji fizični napor, ki ga lahko občutijo tisti z bolečinami v križu, ramenih ali rokah.
Kateri program izbrati pri pomivalnem stroju?
Pomivalni stroji običajno ponujajo več programov. Hitri programi so krajši, vendar pogosto porabijo več vode in energije, saj morajo posodo hitro oprati pri višji temperaturi. Najbolj varčen je tako imenovani ekološki program (eco), ki sicer traja dlje, a porabi manj vode in elektrike, saj uporablja nižjo temperaturo in manj intenzivno pranje.
Če je le mogoče, izberite eco program in počakajte, da je stroj res poln. Vseeno pa pri polnjenju pazite, da ne bo posoda pretirano ‘natlačena’ v stroj, da se bo sploh lahko oprala.
Kako varčevati z vodo pri pomivanju na roke?
Tudi pri ročnem pomivanju lahko z nekaj preprostimi navadami zmanjšate porabo vode:
- Ne pomivajte pod tekočo vodo. Namesto tega napolnite korito ali lavor – enega za pomivanje, drugega za izpiranje.
- Ostanke hrane predhodno obrišite s posode, da boste za čiščenje potrebovali manj vode.
- Uporabljajte zmerno količino detergenta – več detergenta pomeni tudi več vode za izpiranje.
- Začnite z manj umazano posodo in nadaljujte z lonci in ponvami – voda bo tako dlje časa uporabna.
- Vodo pustite teči le takrat, ko izpirate.
Čeprav se morda zdi, da je pomivanje na roke bolj preprosto in neposredno, pa je v resnici pomivalni stroj – ob pravilni uporabi – bolj varčen in pogosto tudi bolj zdravju prijaznejši. A tudi ročno pomivanje lahko postane varčnejše, če ga izvajate zavestno in premišljeno.
Z majhnimi spremembami pri vsakodnevnem delu lahko skupaj prispevamo k odgovorni rabi pitne vode, ki je – še posebej v poletnih mesecih – dragocena dobrina.
Urednica portala MojPrihranek.si