Likati ali ne likati spodnje perilo in brisače

ironing, press, clothing, clothes, housework, laundry, chores, ironing clothes, small appliances, ironing, ironing, ironing, ironing, ironing, clothes, laundry, laundry, laundry, laundry, ironing clothes
Foto: stevepb iz Pixabay

Likanje pogosto razumemo kot sinonim za urejenost, svežino in higieno. A ali je res potrebno likati prav vse, vključno s spodnjim perilom in brisačami? Ta vprašanja pogosto delijo mnenja — nekateri prisegajo na likanje vsega, drugi pa ga vidijo kot odvečno opravilo. Poiskali smo nekaj razlogov za in nekaj proti temu opravilu.

Razlogi ZA likanje spodnjega perila in brisač

1. Higiena

Visoka temperatura likalnika lahko uniči bakterije, glivice in pršice, ki jih pranje pri nizkih temperaturah morda ne odstrani v celoti. To je posebej pomembno pri spodnjem perilu, ki je v neposrednem stiku z intimnimi deli telesa.

2. Mehkoba in prijeten občutek

Brisače po pranju pogosto postanejo hrapave, še posebej če jih sušimo na zraku. Likanje lahko vlakna nekoliko omehča, zaradi česar so brisače prijetnejše na otip. Pri spodnjem perilu (še posebej bombažnem) pa likanje pripomore k bolj gladkemu in udobnemu občutku na koži.

3. Estetika in občutek urejenosti

Zlikano spodnje perilo in brisače dajejo vtis urejenosti in skrbnosti. Če so oblačila v omari leo zložena in zlikana, imamo boljši pregled nad njimi, pa – roko na srce . tudi prijetneje se je obleči v oblačila brez gub kot pa v pomečkana. Marsikomu je veliko bolj prijetno tudi, ko iz omare vzame lepo zložene, gladke brisače ali spodnje perilo, posteljnino ali kuhinjske krpe.

4. Podaljšana življenjska doba tekstila

Redno likanje lahko pomaga ohranjati obliko in strukturo nekaterih tkanin, še posebej pri kakovostnem bombažu, saj likalnik zgladi vlakna in preprečuje trajno zmečkanost.

Razlogi PROTI likanju spodnjega perila in brisač

1. Poraba časa in energije

Marsikomu se zdi že likanje perila zamudno, nepotrebno in energetsko potratno opravilo, kaj šele likanje perila, brisač, posteljnine … Pri večjih gospodinjstvih to pomeni ure dodatnega dela (in malenkost višji strošek elektrike).

2. Poškodbe tkanin

Pogosto likanje, še posebej pri sintetičnih ali mešanih materialih, lahko poškoduje vlakna in skrajša življenjsko dobo perila. Sodobni likalniki so sicer opremljeni tudi s funkcijami samodejnega zaznavanja tkanine in prilagajajo temperaturo. Pri brisačah se lahko zgodi, da likanje zmanjša vpojnost, saj toplotna obdelava “zgladi” vlakna, ki sicer pomagajo pri vpijanju vode.

3. Nizka potreba ob pravilnem pranju in sušenju

Če perilo peremo pri dovolj visokih temperaturah (60 °C ali več) in ga sušimo v sušilnem stroju z ustrezno funkcijo, je nevarnost za bakterije in pršice minimalna. Dodatno likanje zato pogosto ni potrebno.

4. Ekološki vidik

Zmanjšanje nepotrebnega likanja pomeni tudi manjšo obremenitev za okolje — manjša poraba električne energije pomeni nižje emisije CO2 in bolj trajnostno ravnanje.

Kaj je torej bolje?

Odločitev je na koncu zagotovo stvar osebne preference in življenjskega sloga. Za alergike, družine z majhnimi otroki ali ljudi s posebnimi zdravstvenimi potrebami je lahko likanje spodnjega perila in brisač smiselno iz higienskih razlogov. Po drugi strani pa za večino gospodinjstev zadostuje pravilno pranje in sušenje, pri čemer likanje teh kosov perila ni nujno. Če perilo takoj vzamete iz bobna in ga poravnata, še preden ga obesite, bo skorajda brez gub. Tudi če uporabljate sušilni stroj, preprosto vzemite perilo čim prej iz bobna in ga še vročega zgladite z roko in zložite. Če želite združiti higieno in praktičnost, pa je morda priložnost, da sprejmete kompromisno rešitev: likanje spodnjega perila DA, medtem ko brisače in krpe NE.

Nadja Jurca

Urednica portala MojPrihranek.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.