Končni znesek oziroma dejanska višina sredstev, do katerih bodo posamezniki upravičeni, bo predmet posebnega ugotovitvenega postopka za vsako stanovanje posebej.
Prvih 93 lastnikov stanovanj je poziv že prejelo v avgustu, 662 smo jih odposlali danes, skupaj bo v naslednjih tednih odposlanih okoli 8.000 pozivov. Ob pozivu za predložitev dokumentacije morebitni upravičenci, ki so škodo popisali in vnesli v sistem Ajda, prejmejo tudi napotke za dokazovanje upravičenosti in navodila za posredovanje potrebne dokumentacije (računov o izvedenih delih, o nabavi materiala in podobno). Obrazci so delno že izpolnjeni, s čimer je lastnikom karseda olajšan vnos podatkov.
Na podlagi prejetih odgovorov in dokumentacije bo ministrstvo pričelo z upravnim postopkom ugotavljanja upravičenosti in obsega upravičenih sredstev za obnovo za vsak stanovanjski objekt posebej. Pri končnem izplačilu se bodo upoštevala že izplačana predplačila.
V skladu z novelo interventnega zakona so bila predplačila izplačana prvič v zgodovini Slovenije. Pri tem ni šlo za povračilo nastale škode na premoženju v smislu odškodnine, temveč za nakazila iz sredstev državnega proračuna, ki so bila namenjena zato, da so si prizadeti v poplavah lahko čimprej vzpostavili bivalne pogoje.
Odzvati se je treba v 4 mesecih
Na prejeti poziv se morajo upravičenci odzvati v roku štirih mesecev, tudi če obnovitvenih del še niso zaključili (v pozivu imajo jasna navodila, kako postopati v tem primeru). Če se prejemniki na poziv ne bodo odzvali, bodo na podlagi zakonskih določil, prejeta sredstva iz naslova predplačil morali vrniti v državni proračun.
Lastniki stanovanjskih objektov, ki niso izpolnjevali pogojev za dodelitev predplačila in njihova ocenjena škoda v aplikaciji Ajda presega 6.000 evrov, bodo na dom prejeli obvestilo o možnosti dodelitve sredstev za obnovo.
Tisti, katerih ocenjena škoda v aplikaciji Ajda ni presegla 6.000 evrov, se bodo morali v postopek vključiti s pisnim zaprosilom (prošnjo), ki ga posredujejo na elektronski naslov ministrstva gp.mnvp@gov.si ali po navadni pošti na naslov ministrstva. Ministrstvo bo po prejemu prošnje lastniku poslalo obvestilo o možnosti dodelitve sredstev za obnovo. Do teh bodo upravičeni le v primeru, da bodo predložili dokazila, da višina sredstev, ki so bila potrebna za odpravo škode na stanovanjskih objektih, presega 6.000 evrov.
Postopek je opisan tudi na spletnem mestu gov.si, vsi upravičenci se lahko za dodatne informacije in pomoč obrnejo na klicni center 114.
Urednica portala MojPrihranek.si