Lahko star bojler legalno s podobnim zamenjate le še do konca leta?

Female hand puts thermostat of electric water heater (boiler) in economy mode. Household enegry saving equipment
Foto: VladimirGerasimov iz iStock

Novo leto bo prineslo strožja pravila v navezavi na vgradnjo grelnikov na elektriko. V veljavo bo namreč s 1. januarjem 2025 stopilo določilo novega pravilnika, ki ureja področje učinkovite rabe energije (PURES 3) in delno prepoveduje vgrajevanje električnih grelnikov za sanitarno vodo.

PURES 3 določa, da je uporaba grelnih naprav, ki delujejo na principu Joulovega zakona, za ogrevanje prepovedana. To pomeni, da električne naprave, kot so IR-paneli, električno talno ogrevanje, bojlerji in električni radiatorji, niso dovoljeni, če energijo dobivajo neposredno iz javnega omrežja ali drugih virov, ki ne izkoriščajo obnovljivih virov energije (OVE). Omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. To načeloma pomeni, da v primeru okvare bojlerja na primer v blokovskem stanovanju tega ne boste smeli zamenjati z novim, razen če je električna energija pridobljena iz obnovljivih virov.

Pravilnik predvideva dve izjemi:

  • Prva izjema dopušča uporabo omenjenih naprav, če stavba proizvede elektriko iz obnovljivih virov na mestu ali v neposredni bližini in letno proizvede toliko energije, kolikor je porabi za ogrevanje.
  • Druga izjema pa velja za energetsko zelo učinkovite stavbe, ki ne presežejo polovične vrednosti dovoljenih toplotnih izgub, kar znaša največ 25 kWh na kvadratni meter na leto.

Dodatna omejitev za električne grelnike sanitarne vode bo torej začela veljati s 1. januarjem 2025, in od tedaj bo dovoljeno vgraditi samo grelnike z močjo do 2 kW in prostornino največ 15 litrov. Trenutno je večina grelnikov močnejša, kar pomeni, da bodo morali potrošniki preiti na bolj učinkovite alternative. Na trgu bo sicer še vedno mogoče kupiti električne grelne naprave, katerih uporaba je skladno s tem pravilnikom ali omejena ali celo prepovedana. Predstavniki ministrstva so prav tako sporočili, da pravilnik PURES 3 nima podlage za urejanje trga.

Čeprav so te omejitve razumljive pri novogradnjah in rekonstrukcijah, se enake zahteve uporabljajo tudi za energetske sanacije in celo vzdrževanje stavb. To pomeni, da v primeru zamenjave dotrajanih električnih grelnikov, kot so IR-paneli ali radiatorji, ki ne ustrezajo zgoraj omenjenim izjemam, novih tovrstnih naprav ni več dovoljeno vgrajevati.

Ministrstvo za naravne vire in prostor pojasnjuje, da obstajajo alternative, ki porabijo bistveno manj električne energije in zmanjšajo izpuste CO2. Kljub temu pa so tovrstne naprave še vedno na voljo na trgu, kar odpira vprašanje nadzora. Po besedah ministrstva nadzor izvaja gradbeni inšpektor, vendar ta ne posega v nadzor trga naprav, saj je PURES 3 usmerjen zgolj na gradnjo.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekAlternativa klasični sveči: Kaj nesti na grob ob dnevu spomina na mrtve?

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.