Ali bi moral starejši par prodati veliko hišo in kupiti manjšo nepremičnino?

Happy senior couple from behind looking at front of house and car
Foto: twinsterphoto iz iStock

Ko otroci odrastejo in zapustijo dom, se starejši pari pogosto znajdejo v situaciji, ko živijo v veliki hiši, ki je nekoč ustrezala večji družini, zdaj pa postaja breme. Hiša je polna spominov, vendar hkrati prinaša visoke stroške ogrevanja, vzdrževanja in dela okoli hiše, kot sta čiščenje in urejanje vrta. Ali je smiselno prodati veliko nepremičnino in se preseli v manjšo? Poglejmo si prednosti in slabosti obeh odločitev.

Prednosti, če ostanete v veliki hiši

  1. Čustvena vrednost in spomini
    Velika hiša, kjer so odraščali otroci, ima neprecenljivo čustveno vrednost. Vsak kotiček lahko obuja spomine na praznovanja, posebne trenutke in družinske dogodke. Za mnoge pare je navezanost na dom (in spomine v njem) zelo močna, zato je zanje težko zapustiti prostor, ki je tako dolgo predstavljal glavno zavetje vse družine.
  2. Prostor za družinske obiske
    Večja hiša omogoča, da se otroci in vnuki vračajo na obisk, tudi za daljša obdobja. Imajo več prostora za bivanje, kar lahko ustvarja občutek domačnosti in družinskih vezi. Tudi nostalgični element doda svoje … Vendar pa ne delajte računov brez krčmarja – morda potomci ne bodo ostajali čez noč in toliko prostora sploh ne boste potrebovali.
  3. Samostojnost in neodvisnost
    Ostajanje v svojem domu lahko predstavlja ohranitev neodvisnosti in avtonomije, kar je za mnoge starejše ljudi zelo pomembno. Ne želijo se počutiti omejene ali prisiljene v spremembe, ki jih ne želijo.
  4. Možnost prenove
    Včasih je mogoče rešiti težave z vzdrževanjem hiše s prenovo ali prilagoditvijo. Energetska sanacija lahko zniža stroške ogrevanja, poenostavitve notranje opreme pa lahko olajšajo čiščenje in vzdrževanje.

Slabosti, če ostanete v veliki hiši

  1. Visoki stroški vzdrževanja in ogrevanja
    Velika hiša pomeni višje stroške ogrevanja, ki lahko postanejo problematični, zlasti v jeseni in pozimi. Prav tako je več prostora za vzdrževanje, kar zahteva več fizičnega in finančnega vložka.
  2. Fizična obremenitev
    Z leti postane vzdrževanje velike hiše vedno večji fizični napor. Čiščenje več prostorov, urejanje vrta in redna opravila lahko predstavljajo izziv, ki ga starejši pari težje obvladajo.
  3. Neizkoriščen prostor
    Ko otroci odidejo, večina velikih hiš ostane delno praznih. Prostori, ki niso v uporabi, pa kljub temu potrebujejo vzdrževanje in čiščenje ter ogravanje, kar ni smiselno glede na dejanske potrebe para.
Happy senior man sitting on floor with winning gesture relaxing in new home living room with cardboard boxes packed with stuff on moving day.
Foto: lucigerma iz iStock

Prednosti preselitve v manjšo nepremičnino

  1. Nižji stroški
    Manjša nepremičnina pomeni nižje stroške ogrevanja, vzdrževanja in čiščenja. Zmanjšanje stroškov lahko paru omogoči večjo finančno svobodo, kar pomeni več sredstev za potovanja, hobije ali druge aktivnosti, ki jih uživata v starosti.
  2. Manj dela in več prostega časa
    Manjša hiša ali stanovanje zahteva manj časa za čiščenje in vzdrževanje, kar paru omogoča, da več časa posveti stvarem, ki jih veselijo. V starosti je čas dragocen, zato je smiselno zmanjšati obremenitve z nepotrebnimi opravili. Treba je sicer sprejeti tudi dejstvo, da bo eden od para nekoč ostal sam – in v takem primeru je lažje, če se je par preselil nekam na manjše skupaj. Zapustitev doma, v katerem je kup spominov na pokojnega življenjskega sopotnika, je lahko še težja, velika nepremičnina pa lahko za enega hitro postane neobladljiva.
  3. Večja prilagodljivost za starost
    Manjša nepremičnina je pogosto bolj funkcionalna in enostavnejša za prilagajanje potrebam staranja. Manj stopnic, boljši dostop in urejeni prostori brez nepotrebnega pohištva ali ovir lahko pripomorejo k večji varnosti.
  4. Čustvena osvežitev
    Preselitev v novo okolje lahko prinese občutek svežine in nov začetek. Zmanjšanje fizičnih in finančnih bremen pogosto pomeni tudi manj stresa in več užitka v vsakdanjem življenju.

Slabosti preselitve v manjšo nepremičnino

  1. Omejen prostor za družinske obiske
    Z manjšim prostorom pride tudi manjša možnost za sprejem večjega števila obiskovalcev. Čeprav se otroci in vnuki lahko še vedno vračajo, morda ne bodo mogli ostati tako dolgo ali bodo morali prilagoditi svoje bivanje.
  2. Težka čustvena odločitev
    Prodaja doma, kjer je družina preživela mnoga leta, je čustveno zahtevna. Navezanost na kraj in spomini so močni, kar lahko povzroči občutek izgube.
  3. Stroški selitve in prilagajanje novemu okolju
    Selitev ni poceni proces. Vključuje stroške prodaje stare nepremičnine, nakupa nove in vsega, kar pride s tem (selitev, prilagoditve). Prav tako se lahko par počuti negotovo v novem okolju, zlasti če se preselita v novo sosesko ali kraj, kjer nimata še vzpostavljenih odnosov.

Odločitev, ali starejši par ostane v veliki hiši ali se preseli v manjšo nepremičnino, je torej zelo osebna in odvisna od več dejavnikov, vključno s

  • čustveno navezanostjo,
  • fizičnimi zmožnostmi,
  • finančnimi vidiki in
  • željami za prihodnost.

Če si par želi manj bremen in več svobode v starosti, je manjša nepremičnina smiselna izbira. Če pa jima prostornost doma pomeni varnost, udobje in čustveno stabilnost, bi lahko bilo vredno ostati, a z nekaj prilagoditvami za lažje vzdrževanje.

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekSuha in pordela koža jeseni? Tako si lahko pomagate
Naslednji članekLastniki v poplavah poškodovanih stanovanj bodo prejeli pozive za posredovanje dokazil

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.