Naštej tri asociacije na pojem medgeneracijsko povezovanje.
Življenje (skupno), odnosi in skupnost.
Kaj bi lahko ti ali vsak od nas naredil za boljše medgeneracijsko sožitje?
Sam upam, da veliko naredim glede tega, ker se rad pogovarjam o odnosih in se mi zdi, da je to nujno potrebno. Zagotovo vsem priporočam, da naj veliko časa posvetijo pogovoru in tudi hkrati reševanju raznih problemov. Včasih pravim, da pogovori rešujejo svet!
Kateri je tvoj najljubši spomin na babico ali dedka?
Takšni dogodkov, ki jih ne pozabiš, je veliko. Zdi se mi, da so babice nasploh zelo čustvene tudi do svojih vnučkov. Tudi pri meni ni bilo nič drugače. Nikoli ne bom pozabil, dobrih besed, ki mi jih je namenila za popotnico skozi življenje in zavetišče pri babici je prvo poleg svojega doma. Zdi se, da je to naloga babice…mogoče pa le nima kdo takšne sreče!
Katera je največja dragocenost, vrednota ali nauk, ki si ga prejel od babice, dedka ali katere druge starejše osebe?
Ljudje se celo življenje učimo, le določeno si zapomnimo. Jaz osebno si nekatere stvari zapomnim čisto mimogrede, da se še sam ne zavedam, da sem jo osvojil. Ena takih dragocenosti je ta, ki je nočem nikoli pozabiti, in sicer: Nasmeh me nič ne stane, vendar čudežno deluje! To je preizkušeno in deluje… Mislim, da je najmanj kar lahko naredimo drug za drugega to, da smo dobre volje in si namenimo dobro besedo.
Moja babica je spekla najboljšo….
Ooooo, zelo preprosto vprašanje glede na to, da sem zeloooo sladkosned. Najboljši je babičin jabolčni zavitek. Ne vem točno kako ga naredi, ampak vedno je izvrsten. Priznam pa še to, da sem jo že navadil, da vsakič, ko ga speče, me sama pokliče 🙂
V čem so glavne razlike med odraščanjem danes in čas, ko si bil še otrok?
O tem bi težko govoril, ker ni minilo veliko časa… je pa res, da sem sam zelo občutil hiter način življenja, kjer nas v današnjem času napada. Mogoče je bilo nekaj let nazaj več časa za vzgojo, drugačni vplivi na ljudi kot sedaj. Otroci so bistveno drugače vzgojeni kot včasih…seveda se ne sme trditi za vse. Nasploh v današnjem svetu vse tako hitro napreduje, da na žalost včasih tudi slabo vpliva na nas in naše razmišljanje.
Kaj ti pomeni internet in zakaj ga uporabljaš?
Včasih je komunikacija temeljila na ustem izročilu..sedaj pa je prišlo v ospredje v pisni obliki, pri kateri nam pomaga internet. Vsi smo zasvojeni z internetom..če pogledamo, da ga ima skoraj vsaka hiša. Dobre strani interneta so te, da nam omogoča hitro komuniciranje in predajanje podatkov med sabo in je postal nepogrešljiv del našega življenja. Slabe starni so pa zagotovo odnosi med sabo, ker vse manj časa posvečamo sebi, veliko pa računalniku.
Kako gledaš na starost, te je kdaj strah zrele dobe?
Takšne stvari gledam predvsem z biološkega vidika…tako pač je. Tega se ne da spremniti! Me je pa že kdaj preplavil občutek, da grejo leta prehitro glede na to, kaj hočem še vse poiskusiti v življenju. Veliko stvari mi je že uspelo, je pa res, da se mi zdi, bo za določene prepozno, predvsem zato, ker trenutno ni priložnosti, kasneje pa jih ne bo ravno mogoče realizirati.
Kako vidiš sebe v zlatih letih-s čim se ukvarjaš, če zavrtiš čas v prihodnost?
Moram priznat, da bo zame največje bogastvo, ko bom mel svoje otroke. Že komaj čakam, d a jih bom vzgajal v pravi smeri in konec koncev upal, da je prava. Sebe vidim v poklicu, ki si ga močno želim in seveda z družino, ki nadgradi zvezo med dvema. Hočem doživet vsak trenutek odraščanja mojih otrok!
Na kaj si najbolj ponosen?
Najbolj sem ponosen na to, da sem postal nekako odgovoren do te mere, da sem v dobrem odnosu z ljudmi in uresničevanju sanj. Odgovornost ni lahko doseči čez noč. Veliko se moraš naučiti in potruditi. Je pa prisotna vsepovsod, ter se mi zdi, da le z njo lahko pridem do svojih ciljev.