Pred kratkim sem bil med pogovorom s prijatelji v izključno moški družbi priča ‘horor’ zgodbi o dekletu, za katero se je v ključnem trenutku izkazalo, da ne uporablja depilacijskih sredstev.
Zgodbo je pripovedoval prijatelj, ki je znan po pogosti menjavi deklet in še bolj pogostih avanturah. Ko je pripovedoval o ‘nepregledni goščavi’, ki se mu je ponudila v razgled, ob slačenju svoje takratne spremljevalke, je občinstvo njegovo zgodbo sprejemalo z grozo. »Nisem mogel,« je zatrjeval, »bila je simpatična, pametna, lepe postave, ampak vse tiste kocine – enostavno nisem mogel…«
Verjetno v zadnjem času vse pogosteje takšne zgodbe pripovedujejo, in seveda poslušajo, tudi dekleta. »Kako je bil kosmat, vsepovsod, kot kak neandertalec! Veste, rada imam, če je spodaj tip vsaj malo … No, urejen!«
Zakaj se mi zdi, da je bilo še pred nekaj desetletji vse skupaj veliko bolj enostavno? Moški so s poraščenostjo dokazovali svojo možatost, ženske pa so imele s svojimi kocinami bistveno manj opravka kot danes.
In kar je bistveno – dlake nas, ali bolje rečeno naših staršev, pravzaprav sploh niso motile. Bile so del nas, del našega telesa ali njegove estetike. Zdi se, da je kulturna sprememba, ki jo je v mnogočem sprožil marketing ženske in moške konfekcije, odločilno vplivala tudi na naš okus ter oblikovanje meril, ki jih postavljamo ob iskanju potencialnega spolnega partnerja.
Takšen odklon do telesne poraščenosti pa ima tudi zelo praktične posledice. Se vam kdaj denimo zgodi, da bi radi svoje dekle povsem nenačrtovano peljali na enodnevni izlet na morje pa vam v odgovor namesto navdušenega »Jaaaa!« odvrne, da ima depilacijo pri kozmetičarki načrtovano šele čez tri dni in da do takrat pač ne more iti? Se vam podobno dogaja, ko jo povabite na bazen, v toplice, na masažo ali v savno? Osebno me to spravlja ob živce. Zaradi tistih nekaj tankih kocin, ki jih s prostim očesom komaj opazim, velikokrat propadejo moji načrti za preživljanje kvalitetnega prostega časa v dvoje. Če to ni neumnost… Te nesrečne kocine!
Ko sem se nekoliko poglobil v problematiko poraščenosti, pa me je vsaj malo pomirilo dejstvo, da si gonje proti kocinam nismo izmislili v zadnjih nekaj desetletjih. Nasprotno. Britje v najrazličnejših oblikah in na najrazličnejših delih telesa človeka spremlja že od nekdaj. Prva orodja za britje obraznih kocin, ostro kamenje in morske školjke, je uporabljal že jamski človek.
Prve bronaste britvice so našli v Egipčanskih grobnicah. Stare so bile več kot 3.000 let! Britvice so uporabljali tako moški kot ženske. Moški so se brili po obrazu, oba spola pa sta britvice uporabljala tudi za britje las. Razlogi za britje glave so bili večinoma funkcionalni: lažje prenašanje visokih temperatur, izboljšanje higiene in s tem preprečevanje širitve raznih bolezni, vojaki so se brili, da jih sovražnik v boju ni mogel prijeti za brado ali lase, po drugi strani pa je obrita glava odražala tudi višji položaj na družbeni lestvici.
Tudi popolna depilacija telesa sega precej daleč v zgodovino. Že pred štiri tisoč leti je bila alternativna metoda britja, ki ga danes imenujemo popolna depilacija, v arabskih deželah izredno popularna.
Odstranjevanje dlak po telesu so poznali tudi stari Grki in Rimljani. Oboji so v prvem obraznem britju moškega prepoznali znak zrelosti, britje pa so sicer postavili v kontekst osebne nege in higiene. V Rimu so se denimo gladiatorji brili po celem telesu in s tem poudarili mišičasto telo. Tudi v Grčiji so poznali britje po celem telesu, o čemer najbolje pričajo akti izpod rok kiparjev tistega časa.
V luči teh spoznanj lahko torej zaključim, da moderna doba pravzaprav niti ni tista, ki bi prva napovedala vojno kocinam. Dlakavost je kot kaže v večji ali manjši meri sovražnik človeka že od nekdaj, odvisno predvsem od obdobja.
Če je danes popularno gladko in ‘golo’ telo, to torej ne pomeni, da nekje v prihodnosti ne bo ponovno prišla doba, ko bo t.i. ‘ljubavni tepih’ od vratu navzdol šibil kolena deklet, moški del populacije pa bo ponovno zavijal v luno ob pogledu na kosmata ženska stegna. Osebno sicer upam, da ta čas še ne prihaja tako kmalu, vseeno pa bi bilo lepo tu pa tam načrtovati kak izlet na morje, ne da bi svoj oddih planiral v odvisnosti od prostega termina ženine kozmetičarke.