Ime in priimek: Irena Jenko
Poklic oz. dejavnost: novinarsko-pisateljska-surferska-zabušantska
Starost: previsoka za splošno dobro počutje
Naštej tri asociacije na pojem ‘medgeneracijsko povezovanje’.
Znanstvena fantastika, upokojenci, dojenčki
Kaj bi lahko ti, ali vsak od nas, naredila za boljše medgeneracijsko sožitje?
Nehala grdo gledati tako mularijo kot starostnike pri grdem obnašanju na javnih prevoznih sredstvih? 🙂 Resni odgovor bi bil pa: strpnost, strpnost in še enkrat strpnost. Pa kanček razumevanja in dobra mera prijaznosti.
Kateri je tvoj najljubši spomin na babico ali dedka?
Meni najbolj ljub spomin na stare starše je tudi edini spomin, ki ga imam na dedka, ki je umrl, ko sem bila stara 4 leta. Gre za občutek, ko sem se z licem drgnila ob strnišče njegove brade, to sem res rada počela. Pikanje njegove neobrite brade mi je bilo neznansko zabavno! In spomnim se, da nama je nekoč s sestro dovolil, da sva mešali sol in sladkor, samo zato, da sva mu dali mir. Potem je prišla babica in bila huda, meni se je pa vse skupaj zdelo blazno uporniško. Pri štirih letih, heh.
Katera je največja dragocenost, vrednota ali nauk, ki si ga prejela od babice, dedka ali druge starejše osebe?
Moja babica je skuhala/spekla najboljše/i/o:
Krofe! Male in s temno, slivovo marmelado. Pojedla sem jih še tople in ravno za maškare jo tudi najbolj pogrešam, ker nikoli več ne bom jedla tako dobrih krofov. Nikoli nikoli. Tudi potica sicer ni bila slaba, hihi.
V čem so glavne razlike med odraščanjem danes in časom, ko si bila sama otrok?
Glavne razlike so verjetno precej na dlani – prevelika uporaba računalnikov in mobitelov. Sodobna elektronika nima kaj iskati pri otrocih, ki bi se morali poditi po vrtovih, ne pa trenirati prste na različnih tipkovnicah. Čeprav je res, da znajo dandanes tudi majhni otroci veliko več angleških besed, kot smo jih mi, včasih se prav začudim nad njihovo dvojezičnostjo, ki pa ni nujno vedno pozitivna, saj iz nje zraste blazno bizaren sleng …
Kaj ti pomeni internet, za kaj ga uporabljaš?
Internet je okno v svet in orodje, ki povezuje. Mnogi trdijo, da internet odtujuje ljudi, ampak v bistvu, če se ga uporablja na »pravi« način, lahko povezuje in to zelo. Svetovni splet sicer veliko uporabljam tudi za spremljanje novic širom sveta, seveda.
Kako gledaš na starost, te je kdaj strah zrele dobe?
Odvisno od zdravja. Strah me ni starosti, ampak bolezni in tega, da bi me čas povozil.
Kako vidiš sebe v zlatih letih – s čim se ukvarjaš, če zavrtiš čas v prihodnost?
Vidim se v hiši, polni živali, veliko kuhinjo in še večjim računalnikom.
Ponosna sem na…
Da mi po vsem tem času še vedno uspeva normalno pisati in (večinoma) uživati v svojem blogu. Da nisem tako zafrustrirana, kot sem v zgodnjih najstniških letih mislila, da bom. Sicer pa sem nase ponosna vsak dan sproti, kadar se uprem skušnjavi strahopetnosti, kadar ne izberem lažje (in slabše) poti, kadar uspem omejiti kakšen napad koleričnosti in še posebno takrat, ko uspešno poignoriram bližajoč napad tesnobe in se mu izognem. Ponosna sem na to, da se znam smejati. Iskreno, glasno in pogosto. In da ljudi vedno pozdravljam z nasmehom, nikoli s slabo voljo.
Jap, ljudje radi berejo traparije.
In nekateri blogi so na smrt trapasti.
A v primerjavi s tem, kaj sicer nudijo mediji, so najbrž ceram de la cream.
Ne vem, kako naj Slovenci kulturno tonemo še malo bolj….