Uradno odprtje razstave, ki je na ogled samo tri dni (letos je to (bilo) med 19. in 21. majem) so med drugim zaznamovali govori predsednice društva Beli vez, Marije Križnik, ki se je med drugim zahvalila svojim veziljam, da so potrpežljivo prenašale njeno nenehno priganjanje, naj vezejo, da bodo izdelki do razstave dokončani. Razstavo je pohvalil tudi trenutni župan občine Ljubno ob Savinji, Franjo Naraločnik. Skupaj s Cvetko Mavrič, predsednico Zavoda Savinja, ki ima sedež v Fašunovi hiši, kjer je bila razstava, je od vezilj prevzel čudovite rišelje zavese. Zadnja med govorci pa je bila priznana etnologinja Marija Makarovič, ki je veliko svojega poklicnega in prostega časa posvetila raziskovanju vezenja in vezenin.
Včasih vezenine niso bile le okras, ampak tudi nekakšen znak urejenosti in blaginje. Različne vrste ročnih del pa so ljudje cenili na drugačen način, kot to počnemo danes. Danes se velikokrat zgodi, da so nam razni prti in prtički le v napoto in kar ne najdemo energije in časa, da bi vsak prt lepo zlikali in ga vzdrževali kot okras. Takšna dela se tudi težko prodajo, saj ženske za vezenje porabijo veliko časa in energije, kar je težko ovrednotiti. Če bi sešteli vse ure, ki jih pridne roke porabijo za na primer lepo izvezeno zaveso, bi bila številka pred znakom za evro enostavno prevelika. Poleg tega pa ženske vezejo bolj zaradi lastnega veselja, kot pa, da bi zaslužile kakšen evro. “Ko sem raziskovala umetnost vezenja, sem ženske spraševala tudi, zakaj vezejo in kaj jim to pomeni. Velikokrat sem v odgovor dobila zelo osebno-izpovedne zgodbe posameznic. Neka gospa mi je celo rekla, da jo je vezenje rešilo pred depresijo,” je pripovedovala gospa Makarovič. “Zato lahko trdimo, da vezenje velikokrat pomeni več, kot kakršna koli tableta,” je dodala. Na koncu se je za vabilo na razstavo zahvalila z besedami: “V Zgornji Savinjski dolini sem se vedno počutila nadvse dobrodošlo in domače, za to se vam iskreno zahvaljujem,” in nas povabila na ogled.
Otvoritveno slovesnost so, tako kot vsako leto, popestrili tudi otroci iz domače osnovne šole s simpatično plesno točko, ki si jo lahko ogledate na enem od spodnjih posnetkov. Za še nekoliko več domačega vzdušja pa je poskrbel pevski zbor Jutro, kjer so svoje lepo ubrane glasove združila dekleta dveh generacij. Eno od pesmi si oglejte na posnetku.
[youtube width=”570″ height=”330″]http://www.youtube.com/watch?v=DOOuQL9TR7E[/youtube]
[youtube width=”570″ height=”330″]http://www.youtube.com/watch?v=IujPxeKzDKo[/youtube]
Mi smo zbrali še nekaj utrinkov z razstave, ki si jih lahko ogledate v fotogaleriji Tradicionalna razstava vezenin na Ljubnem ob Savinji. Ob tem pa izkoriščamo še priložnost za vse ljubitelje tovrstne umetnosti in napovedujemo tridnevni Festival vezenja, ki se bo v okviru projekta Evropska prestolnica kulture odvijal v Velenju med 9. in 11. novembrom 2012.
Preberite tudi:
- Video: Beli vez je navdušil z razstavo rišeljejev (razstava rišeljejev iz leta 2011)
- “Pri ročnih delih se čas ustavi” (razstava rišeljejev iz leta 2010)