Prostovoljstvo v lokalnem okolju

V Centru za razvoj človeških virov, ki vodi projekt za kakovostno staranje Q-ageing, so za vse starejše, ki želijo delovati kot prostovoljci, pripravili zgibanko, v kateri so opisani vsi vidiki prostovoljstva. Nekatere povzemamo v nadaljevanju.

Lahko postanem prostovoljec tudi v zrelih (zlatih) letih?
Zakaj pa ne? Starejši, ki se vključijo v prostovoljsko delo, razpolagajo s številnimi veščinami, znanjem in predanostjo. Zaradi svoje socialne zrelosti, življenjskih izkušenj in občutka za družbene obveznosti lahko ponudijo številne kvalitete. Običajno so dobri pri reševanju težav, imajo visok nivo kulturnega razumevanja in se lahko učinkovito povezujejo z drugimi. Svoj prosti čas, zaupanje, potrpežljivost in pripadnost lahko ponudijo v katerikoli prostovoljski aktivnosti.

Kaj sploh je prostovoljstvo?
Je osebno ali organizirano strokovno ali laično delo, ki ga nekdo opravlja, da posameznemu človeku, skupini, ali skupnosti smiselno pomaga pri:
• medčloveškem sožitju z informiranjem,
pogovorom ali drugimi dejavnostmi
pri reševanju stisk in težav,
• materialnem preživljanju.

Na katera vprašanje si je dobro odgovoriti, preden se odločite za prostovoljsko delo?
• Kaj od prostovoljstva pričakujete?
• Ali ste pripravljeni nameniti svoj prosti čas za prostovoljsko delo?
• Kdaj in koliko časa ste pripravljeni takemu delu nameniti?
• Katero področje dela vas zanima? Morda delo z mladimi, s starejšimi, z ljudmi s posebnimi potrebami?
• Prostovoljsko delo na terenu ali v instituciji?
• Katere vaše lastnosti, znanja in veščine vam bodo v pomoč pri izvajanju prostovoljskega dela?

Kje najdete informacije o prostovoljskem delu, ki vas zanima?
Pogosto se informacije o prostovoljskem delu in navdušenje za biti prostovoljka, prostovoljec prenese v osebnem kontaktu z nekom, ki to izkušnjo že ima in o njej navdušeno pripoveduje. Pozitivna lastna izkušnja o prostovoljskem delu predstavlja običajno velik motivacijski naboj. Sicer pa lahko različne programe in projekte prostovoljskih organizacij spoznate na elektronskih portalih, ki jih najdete s pomočjo brskalnikov. Na nacionalni ravni se večina prostovoljskih organizacij povezuje v Slovensko nacionalno mrežo, ki jo najdete na spletni strani Slovenske fi lantropije (www. prostovoljstvo.org). Na istem naslovu je tudi Posredovalnica prostovoljskih del, kjer lahko izberete zase posamezno prostovoljsko delo, v katero se lahko vključite kot prostovoljka oziroma prostovoljec.

Večina prostovoljski organizacij iz območja Podravske regije se povezuje v slovensko nacionalno mrežo prostovoljskih organizacij na spletni strani www.prostovoljstvo.org. Organizacije, ki se ukvarjajo s prostovoljskim delom na območju Maribora so povezane še v lokalno mrežo prostovoljskih organizacij na spletni strani www.prostovoljstvo-mb.si. Mrežo povezuje Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA Maribor. Prostovoljske organizacije izvajajo prostovoljno delo tako rekoč na vseh področjih družbenega življenja, mnoge od njih imajo dolgo tradicijo delovanja in izvajajo svojo dejavnost tako na nacionalnem ter lokalnem nivoju (Zveza gasilskih društev, Rdeči križ Slovenije, Zveza društev upokojencev, Zveza prijateljev mladine, Zveza slepih in slabovidnih, Zveza društev za socialno gerontologijo Slovenije, karitativne prostovoljske organizacije, prostovoljske organizacije na področju duševnega zdravja,…).

Več podatkov o prostovoljstvu lahko, kot rečeno, lahko najdete v zgibanki Prostovoljstvo v lokalnem okolju.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.