Hoja je najpreprostejša oblika telesne dejavnosti, saj zanjo ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov in načrtovanja. Pomembna je le primerna obutev, prilagojena glede na okolje, zahtevnost terena in vreme. Hodimo lahko po opravkih, po stanovanju, do službe, šole ali pa gremo na sprehod, kjer je edini cilj hoje, da smo telesno dejavni. S hojo pa ne krepimo le našega zdravja, temveč prispevamo tudi k čistejšemu okolju in manjši porabi goriv in energije, izpostavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje ob svetovnem dnevu hoje, ki ga obeležujemo 15. oktobra.
Predlogi za obeležitev svetovnega dneva hoje:
-
-
-
- Sprehod,
- poučen pohod po gozdnih poteh in raziskovanje rastlinskega sveta,
- tekmovanje v hoji (spremljajte število svojih korakov na dan in spodbudite družinske člane, prijatelje, sodelavce, da se vam pridružijo),
- udeležba na pohodih in drugih dogodkih v vaši lokalni skupnosti.
-
-
Za varno in prijetno hojo je obvezna oprema kakovostna obutev. Pri tem pa nimamo v mislih ‘draga’ obutev – le taka mora biti, da zagotavlja dovolj dobro oporo nogi in ne drsi.
Napačna prepričanja o obutvi za starejše
“Starejšim najbolj ustreza mehka in prožna obutev.”
Eden najpogostejših mitov je, da starejši potrebujejo mehko in zelo prožno obutev. V resnici pa tovrstna obutev ne nudi dovolj opore stopalu, kar lahko poveča tveganje za neravnovesje in padce. Trdnejša in bolj stabilna obutev zagotavlja boljši oprijem in stabilnost.
“Velikost ni tako pomembna, saj se noga v starosti ne spreminja.”
Velikost stopala se lahko s starostjo dejansko spremeni zaradi izgube mišične mase in spreminjanja strukture kosti. Ignoriranje tega dejstva in nošenje napačne velikosti obutve lahko povzroči nelagodje, žulje in celo deformacije stopala, zato je pomembno redno preverjati velikost stopala.
“Obutev za hojo ni potrebna, če se le sprehajamo po ravni površini.”
Ne glede na to, ali gre za sprehod po pločniku ali nakupovalnem centru, ustrezna obutev je ključna za zagotavljanje varnosti in udobja. Napačna obutev lahko povzroči bolečine v nogah, težave s sklepi in hrbtenico.
Zakaj je kakovostna obutev (predvsem za starejše) tako pomembna?
Ustrezna obutev je ključna za varnost, stabilnost in udobje med hojo. Pravilna obutev pomaga zmanjšati tveganje za padce in poškodbe, ki so lahko pri starejših še posebej nevarne in imajo dolgotrajne posledice. Poleg tega lahko kakovostna obutev zmanjša bolečine v sklepih, zlasti v kolenih, kolkih in hrbtu, ter prispeva k boljšemu ravnotežju.
Lastnosti kakovostne obutve za hojo
Da bi obutev resnično nudila vse potrebne prednosti, mora imeti določene lastnosti, ki so posebej prilagojene potrebam starejših:
- Dober oprijem: Podplat mora biti nedrseč in iz kakovostnega materiala, ki zagotavlja dober oprijem na različnih površinah.
Sčasoma gumijasti podplati lahko otrdijo zaradi staranja materiala in izpostavljenosti različnim pogojem, kot so vlaga, temperaturne spremembe in obraba. Ko se podplat strdi, izgubi svojo prožnost in oprijem, zaradi česar postane bolj drseč. Zato po preteku določenega časa čevelj, četudi je podplat še neobrabljen, lahko ne zagotavlja varnega oprijema.
- Udobje in blaženje: Obutev naj ima kakovostno blaženje, ki absorbira udarce med hojo. S tem se zmanjšuje obremenitev sklepov in hrbtenice ter preprečuje bolečine v nogah.
- Stabilna opora: Pomembno je, da obutev nudi stabilnost in dobro oporo gležnju, kar pomaga preprečiti zvin gležnja in druge poškodbe.
- Prilagodljivost: Čeprav mora biti obutev stabilna, je pomembno, da omogoča nekaj fleksibilnosti v predelu prstov, da se stopalo lahko naravno premika med hojo.
- Pravilna velikost in širina: Obutev naj bo dovolj prostorna, da ne stiska prstov, a hkrati dovolj oprijeta, da nudi podporo. Pravilna širina je ključnega pomena za preprečevanje nastanka žuljev in drugih poškodb.
- Lahkost: Lažja obutev zmanjša obremenitev stopal in omogoča bolj naravno gibanje, kar je še posebej pomembno za starejše, ki imajo lahko težave z vzdrževanjem energije med hojo.
Ustrezna obutev za hojo je ključnega pomena za starejše, saj lahko vpliva na njihovo varnost, udobje in kakovost življenja. Z izbiro kakovostne obutve, ki nudi oporo, blaženje in stabilnost, lahko starejši uživajo v hoji brez nepotrebnih tveganj in težav. Pomembno je, da se izogibamo napačnim prepričanjem in vlagamo v obutev, ki je resnično primerna za njihove potrebe.
Urednica portala MojPrihranek.si